Jakie obowiązki ma skazany wobec kuratora?
REKLAMA
REKLAMA
Skazany, którego oddano pod dozór powinien najpóźniej w terminie 7 dni od powzięcia wiadomości o tym fakcie, zgłosić się do kuratora sądowego tego sądu rejonowego, w okręgu którego dozór ma być wykonany.
REKLAMA
Ponadto skazany musi stawiać się na wezwania sądu lub kuratora sądowego i udzielać mu informacji co do przebiegu dozoru i wykonywania nałożonych na niego obowiązków. Zawsze musi wpuścić do domu kuratora, informować o zmianie miejsca pracy, miejsca zamieszkania lub pobytu.
Zobacz: Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?
Kurator który po raz pierwszy idzie do podopiecznego - skazanego zawsze musi wypełnić blankiet sprawozdania z objęcia dozoru tzn. sprawozdanie to obejmuje szereg szczegółowych pytań odnośnie życia skazanego. Np. pojawiają się pytania o wykształcenie skazanego, rodzaj wykonywanej pracy, o członków rodziny z którymi wspólnie z zamieszkuje i o rodzaj zajęcia jakim się zajmują, poza tym wśród pytań znajdą się pytania , czy korzysta z pomocy społecznej , o sytuacje finansową rodziny, o stan zdrowia członków rodziny, o korzystanie z poradni specjalistycznych , poradni dot uzależnień, a także czy skazany był badany psychiatrycznie.
Szczegółowy formularz ma ok 4 strony tak więc skazany musi uzbroić się w cierpliwość.
Kurator ma prawo zawsze przyjść niezapowiedziany, ma prawo zasięgać opinii w środowisku sąsiedzkim, a także kontaktować się z dzielnicowym czy też innymi instytucjami w sprawie uzyskania informacji co do podopiecznego.
Zobacz serwis: Prawo karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat