Formami stadialnymi tzw. pochodu przestępstwa są:
- zamiar,
- przygotowanie,
- usiłowanie,
- dokonanie.
Przygotowanie
Poprzez przygotowanie przyszły sprawca podejmuje czynności w celu stworzenia odpowiednich warunków w celu dokonania czynu zabronionego w późniejszym czasie. Np. kupuje z pozwoleniem legalnie broń, zbiera informacje o ofierze kiedy wraca do domu, przygotowuje plan działania.
Przygotowanie do przestępstwa karalne jest tylko w przypadkach przewidzianych przez ustawę np. kategoria przestępstw przeciwko pokojowi i ludzkości takie jak: wojna napastnicza, ludobójstwo. Karalne według polskiego KK jest również przygotowanie do fałszowania pieniędzy i dokumentów.
Zobacz: Czy aplikant może być asystentem w sądzie?
Usiłowanie
Usiłowanie popełnienia przestępstwa jest karalne za wyjątkiem usiłowania nieudolnego, kiedy to sprawca nie uświadamia sobie, iż dokonanie czynu jest niemożliwe.
Pan X włamuje się do kantoru nocą i chce dokonać kradzieży waluty obcej jednak nie przewidział, iż właściciel kantoru zabrał wcześniej całą gotówkę i przewiózł ją do banku. Jednym słowem złodziej zastał pusty sejf.
Z dokonaniem czyli ostatnią forma stadialną przestępstwa mielibyśmy do czynienia, kiedy sejf w powyższym przykładzie byłby z zawartością gotówki i włamywacz zabrał by owa zawartość.
Zobacz serwis: Kodeks karny