Resocjalizacja poprzez sztukę

Dorota Berezowska
rozwiń więcej
Graffiti autorstwa Ita-shi i SC na murze Zakładu w Falenicy
Obecnie coraz więcej wychowanek domów poprawczych trafia tam z powodu agresji, brutalnych pobić, wymuszeń. Takie zachowania wynikają z braku wzorców albo złych wzorców w środowisku rodzinnym lub rówieśniczym.

Negatywne skutki izolacji

Penalizacja złego zachowania i izolacja "za kratami" rozwiązuje problem tu i teraz.

Kształtowanie osobowości młodego człowieka w normalnych warunkach odbywa się poprzez kontakt z otoczeniem, a to właśnie w zakładach poprawczych jest utrudnione.

Wychowanki boją się, że po powrocie do "normalnego świata", zostaną wystawione na dawne pokusy i stare nawyki w nich zwyciężą.

Suma wzajemnych uprzedzeń – społeczeństwa i wychowanek zakładów poprawczych, powoduje że integracja po odbyciu kary staje się często niemożliwa. My boimy się ich a one nas.

Zobacz: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Idea resocjalizacji poprzez sztukę

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę jest bardzo starą ideą, ale dopiero w poprzednim stuleciu stała się praktyką w zakładach penitencjarnych i poprawczych.

Do działań artterapeutycznych można zaliczyć:

muzykoterapię, w której wykorzystywany jest własny głos, instrumenty i nagrania muzyczne,
terapię za pomocą sztuk plastycznych: grafiki, rysunku, rzeźby, itp.,
choreoterapię, czyli za pomocą tańca i ruchu,
dramatoterapię, czyli warsztaty aktorskie, odgrywanie ról,
biblioterapię, czyli terapię z wykorzystaniem książek, literatury, i wiele innych.

Sztuka, a w szczególności praca nad własną ekspresją to przede wszystkim praca nad sobą. Pozwala ona wychowankom na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, uczy komunikacji z sobą i innymi, wyrażania i rozumienia uczuć. Podnosi poczucie własnej wartości poprzez dawanie możliwości przekraczania siebie i naukę kolejnych umiejętności. Daje radość płynącą z konstruktywnej pracy.

Projekt "Błękitny Ekspress"

Błękitny Express to projekt artystyczny prowadzony przez pół roku przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury w Schronisku dla nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy. Finałem projektu jest stworzenie multimedialnego musicalu opartego na tangach z Międzywojnia we współczesnych aranżacjach.

Celem projektu "Błękity Express" jest przyczynienie się do przerwania procesu gettoizacji i stygmatyzacji wychowanek Zakładu oraz zmiana wizerunku społecznego "dziewczyn z poprawczaka" poprzez publiczne prezentacje ich dokonań, obudzenie w wychowankach Zakładu wiary we własne siły, chęci do samorozwoju, edukacji i uczestnictwa w kulturze. Resocjalizacja, aktywizacja i integracja społeczna wychowanek, przełamywanie postawy wyuczonej bezradności, motywowanie do pracy nad sobą oraz kształtowanie umiejętności społecznych.

Piknik artystyczny

Przy okazji realizacji projektu "Błękitny Ekspress" Stowarzyszenie Praktyków Kultury zorganizowało w dniach 23-24 maja piknik artystyczny Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w warszawskiej Falenicy. Schronisko dla nieletnich i zakład poprawczy otoczone są brzydkim, dawno niemalowanym murem. To on zainspirował nas do działania. Z pomysłu na malowanie muru w kolorowe szablony rozwinęła sie idea wiosennego pikniku artystycznego – mówi Patrycja Stefanek, rzeczniczka stowarzyszenia.

Zobacz: Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Molesta i Graffiti

Impreza rozpoczęła się grillowaniem z Vieniem, raperem ze słynnej grupy Molesta oraz warsztatem ze znanymi warszawskimi spreyowcami: Ita-szi, SC, Kosi i Stefanem. Street-artowcy dali dziewczynom szablony i spraye, pokazali jak się nimi posługiwać, tłumaczyli zasady kompozycji. Pozostały po ich pracy oryginalne murale. Dzięki nim dziedziniec i mur otaczający Zakład zrobił się weselszy i bardziej kolorowy.

Sztuka Komiksu

Michelle Tylicki MISS ZELKA poprowadziła zajęcia z podstawowego rysunku w stylu komiksowym, zaczynając od nauki proporcji, kontrastu, kreski oraz przełamywania bariery "nie umiem", a kończąc na dodawaniu inwencji własnej.

Muzyczne improwizacje

Muzycy: Jakub Dykiert, Loik Bertrand i Jakub Słomkowski uczyli dziewczyny sztuki zbiorowej improwizacji i odnajdywania muzyki tkwiącej w każdym z nas. Mogły spróbować swoich sił na bębnach, piszczałkach, grzechotkach, trąbkach, cymbałkach, gitarze i rozmaitych egzotycznych "przeszkadzajkach", skonstruowanych przez samych artystów.

DJ-ka

Wielki entuzjazm wzbudził DJ Philips, który grał na winylach, zapoznawał wychowanki z budową gramofonów i sprzętu niezbędnego do pracy didżeja, uczył prostych skreczy i prowadził warsztat beatboxu (wokalnej perkusji).

Eat-art

Warsztaty smaku i sztuki kulinarnej prowadziła Dorota Berezowska, odpowiedzialna za serwisy Kuchnie Świata na portalu wieszjak.pl. Dzięki niej dziewczyny poznawały, często po raz pierwszy w życiu, smak świeżego imbiru, bazylii, bryndzy, mozarelli i oliwek, uczyły się przygotowywać włoską sałatkę Caprese, szynkę parmeńską z melonem, sałatkę grecką, zdobywały umiejętność komponowania sosów i poznawały kulturę podawania do stołu.

Pisać każdy może

Marzena Zawadzka, twórczyni księgarni internetowej dla kobiet przekonywała wychowanki do twórczego pisania. Dziewczyny miały okazję poznać i spróbować różnych form ekspresji literackiej i przełamać barierę strachu przed pisaniem.

Na ludowo i w kolorze

Do tańca przygrywała Katarzyna Tucholska na harmonii trzyrzędowej a uroczystą kolację oświetlały artystyczne lampiony Barbary Koniarz.

Na koniec dziewczyny dostały upominki w postaci kosmetyków od firm Bielenda i Coty. Cały zakład zapachniał balsamem do ciała a na ustach młodych dam pojawiła się czerwień i róż szminek.

Zapraszamy na musical w wykonaniu dziewczyn z poprawczaka

Finałem projektu "Błękitny Express" jest musical na motywach piosenek Hanki Ordonówny z udziałem uczestniczek warsztatów, który odbędzie się 6 czerwca o godz. 20:00 na stacji kolejowej Falenica, podczas obchodów Dni Falenicy.

Wstęp na przedstawienie jest wolny. Wszystkich czytelników portalu zapraszamy. Każdy będzie mógł zobaczyć na co stać te dziewczyny.

Szczegóły: www.praktycy.org/blekitny/express.swf;
Informacja: Lena Rogowska +48 693 432 745, lena.rogowska@praktycy.org

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...