Resocjalizacja poprzez sztukę

Dorota Berezowska
rozwiń więcej
Graffiti autorstwa Ita-shi i SC na murze Zakładu w Falenicy
Obecnie coraz więcej wychowanek domów poprawczych trafia tam z powodu agresji, brutalnych pobić, wymuszeń. Takie zachowania wynikają z braku wzorców albo złych wzorców w środowisku rodzinnym lub rówieśniczym.

Negatywne skutki izolacji

Penalizacja złego zachowania i izolacja "za kratami" rozwiązuje problem tu i teraz.

Kształtowanie osobowości młodego człowieka w normalnych warunkach odbywa się poprzez kontakt z otoczeniem, a to właśnie w zakładach poprawczych jest utrudnione.

Wychowanki boją się, że po powrocie do "normalnego świata", zostaną wystawione na dawne pokusy i stare nawyki w nich zwyciężą.

Suma wzajemnych uprzedzeń – społeczeństwa i wychowanek zakładów poprawczych, powoduje że integracja po odbyciu kary staje się często niemożliwa. My boimy się ich a one nas.

Zobacz: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Idea resocjalizacji poprzez sztukę

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę jest bardzo starą ideą, ale dopiero w poprzednim stuleciu stała się praktyką w zakładach penitencjarnych i poprawczych.

Do działań artterapeutycznych można zaliczyć:

muzykoterapię, w której wykorzystywany jest własny głos, instrumenty i nagrania muzyczne,
terapię za pomocą sztuk plastycznych: grafiki, rysunku, rzeźby, itp.,
choreoterapię, czyli za pomocą tańca i ruchu,
dramatoterapię, czyli warsztaty aktorskie, odgrywanie ról,
biblioterapię, czyli terapię z wykorzystaniem książek, literatury, i wiele innych.

Sztuka, a w szczególności praca nad własną ekspresją to przede wszystkim praca nad sobą. Pozwala ona wychowankom na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, uczy komunikacji z sobą i innymi, wyrażania i rozumienia uczuć. Podnosi poczucie własnej wartości poprzez dawanie możliwości przekraczania siebie i naukę kolejnych umiejętności. Daje radość płynącą z konstruktywnej pracy.

Projekt "Błękitny Ekspress"

Błękitny Express to projekt artystyczny prowadzony przez pół roku przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury w Schronisku dla nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy. Finałem projektu jest stworzenie multimedialnego musicalu opartego na tangach z Międzywojnia we współczesnych aranżacjach.

Celem projektu "Błękity Express" jest przyczynienie się do przerwania procesu gettoizacji i stygmatyzacji wychowanek Zakładu oraz zmiana wizerunku społecznego "dziewczyn z poprawczaka" poprzez publiczne prezentacje ich dokonań, obudzenie w wychowankach Zakładu wiary we własne siły, chęci do samorozwoju, edukacji i uczestnictwa w kulturze. Resocjalizacja, aktywizacja i integracja społeczna wychowanek, przełamywanie postawy wyuczonej bezradności, motywowanie do pracy nad sobą oraz kształtowanie umiejętności społecznych.

Piknik artystyczny

Przy okazji realizacji projektu "Błękitny Ekspress" Stowarzyszenie Praktyków Kultury zorganizowało w dniach 23-24 maja piknik artystyczny Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w warszawskiej Falenicy. Schronisko dla nieletnich i zakład poprawczy otoczone są brzydkim, dawno niemalowanym murem. To on zainspirował nas do działania. Z pomysłu na malowanie muru w kolorowe szablony rozwinęła sie idea wiosennego pikniku artystycznego – mówi Patrycja Stefanek, rzeczniczka stowarzyszenia.

Zobacz: Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Molesta i Graffiti

Impreza rozpoczęła się grillowaniem z Vieniem, raperem ze słynnej grupy Molesta oraz warsztatem ze znanymi warszawskimi spreyowcami: Ita-szi, SC, Kosi i Stefanem. Street-artowcy dali dziewczynom szablony i spraye, pokazali jak się nimi posługiwać, tłumaczyli zasady kompozycji. Pozostały po ich pracy oryginalne murale. Dzięki nim dziedziniec i mur otaczający Zakład zrobił się weselszy i bardziej kolorowy.

Sztuka Komiksu

Michelle Tylicki MISS ZELKA poprowadziła zajęcia z podstawowego rysunku w stylu komiksowym, zaczynając od nauki proporcji, kontrastu, kreski oraz przełamywania bariery "nie umiem", a kończąc na dodawaniu inwencji własnej.

Muzyczne improwizacje

Muzycy: Jakub Dykiert, Loik Bertrand i Jakub Słomkowski uczyli dziewczyny sztuki zbiorowej improwizacji i odnajdywania muzyki tkwiącej w każdym z nas. Mogły spróbować swoich sił na bębnach, piszczałkach, grzechotkach, trąbkach, cymbałkach, gitarze i rozmaitych egzotycznych "przeszkadzajkach", skonstruowanych przez samych artystów.

DJ-ka

Wielki entuzjazm wzbudził DJ Philips, który grał na winylach, zapoznawał wychowanki z budową gramofonów i sprzętu niezbędnego do pracy didżeja, uczył prostych skreczy i prowadził warsztat beatboxu (wokalnej perkusji).

Eat-art

Warsztaty smaku i sztuki kulinarnej prowadziła Dorota Berezowska, odpowiedzialna za serwisy Kuchnie Świata na portalu wieszjak.pl. Dzięki niej dziewczyny poznawały, często po raz pierwszy w życiu, smak świeżego imbiru, bazylii, bryndzy, mozarelli i oliwek, uczyły się przygotowywać włoską sałatkę Caprese, szynkę parmeńską z melonem, sałatkę grecką, zdobywały umiejętność komponowania sosów i poznawały kulturę podawania do stołu.

Pisać każdy może

Marzena Zawadzka, twórczyni księgarni internetowej dla kobiet przekonywała wychowanki do twórczego pisania. Dziewczyny miały okazję poznać i spróbować różnych form ekspresji literackiej i przełamać barierę strachu przed pisaniem.

Na ludowo i w kolorze

Do tańca przygrywała Katarzyna Tucholska na harmonii trzyrzędowej a uroczystą kolację oświetlały artystyczne lampiony Barbary Koniarz.

Na koniec dziewczyny dostały upominki w postaci kosmetyków od firm Bielenda i Coty. Cały zakład zapachniał balsamem do ciała a na ustach młodych dam pojawiła się czerwień i róż szminek.

Zapraszamy na musical w wykonaniu dziewczyn z poprawczaka

Finałem projektu "Błękitny Express" jest musical na motywach piosenek Hanki Ordonówny z udziałem uczestniczek warsztatów, który odbędzie się 6 czerwca o godz. 20:00 na stacji kolejowej Falenica, podczas obchodów Dni Falenicy.

Wstęp na przedstawienie jest wolny. Wszystkich czytelników portalu zapraszamy. Każdy będzie mógł zobaczyć na co stać te dziewczyny.

Szczegóły: www.praktycy.org/blekitny/express.swf;
Informacja: Lena Rogowska +48 693 432 745, lena.rogowska@praktycy.org

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...