Resocjalizacja poprzez sztukę
REKLAMA
REKLAMA
Negatywne skutki izolacji
REKLAMA
Penalizacja złego zachowania i izolacja "za kratami" rozwiązuje problem tu i teraz.
Kształtowanie osobowości młodego człowieka w normalnych warunkach odbywa się poprzez kontakt z otoczeniem, a to właśnie w zakładach poprawczych jest utrudnione.
Wychowanki boją się, że po powrocie do "normalnego świata", zostaną wystawione na dawne pokusy i stare nawyki w nich zwyciężą.
Suma wzajemnych uprzedzeń – społeczeństwa i wychowanek zakładów poprawczych, powoduje że integracja po odbyciu kary staje się często niemożliwa. My boimy się ich a one nas.
Zobacz: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?
Idea resocjalizacji poprzez sztukę
Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę jest bardzo starą ideą, ale dopiero w poprzednim stuleciu stała się praktyką w zakładach penitencjarnych i poprawczych.
Do działań artterapeutycznych można zaliczyć:
REKLAMA
• muzykoterapię, w której wykorzystywany jest własny głos, instrumenty i nagrania muzyczne,
• terapię za pomocą sztuk plastycznych: grafiki, rysunku, rzeźby, itp.,
• choreoterapię, czyli za pomocą tańca i ruchu,
• dramatoterapię, czyli warsztaty aktorskie, odgrywanie ról,
• biblioterapię, czyli terapię z wykorzystaniem książek, literatury, i wiele innych.
Sztuka, a w szczególności praca nad własną ekspresją to przede wszystkim praca nad sobą. Pozwala ona wychowankom na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, uczy komunikacji z sobą i innymi, wyrażania i rozumienia uczuć. Podnosi poczucie własnej wartości poprzez dawanie możliwości przekraczania siebie i naukę kolejnych umiejętności. Daje radość płynącą z konstruktywnej pracy.
Projekt "Błękitny Ekspress"
Błękitny Express to projekt artystyczny prowadzony przez pół roku przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury w Schronisku dla nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy. Finałem projektu jest stworzenie multimedialnego musicalu opartego na tangach z Międzywojnia we współczesnych aranżacjach.
Celem projektu "Błękity Express" jest przyczynienie się do przerwania procesu gettoizacji i stygmatyzacji wychowanek Zakładu oraz zmiana wizerunku społecznego "dziewczyn z poprawczaka" poprzez publiczne prezentacje ich dokonań, obudzenie w wychowankach Zakładu wiary we własne siły, chęci do samorozwoju, edukacji i uczestnictwa w kulturze. Resocjalizacja, aktywizacja i integracja społeczna wychowanek, przełamywanie postawy wyuczonej bezradności, motywowanie do pracy nad sobą oraz kształtowanie umiejętności społecznych.
Piknik artystyczny
Przy okazji realizacji projektu "Błękitny Ekspress" Stowarzyszenie Praktyków Kultury zorganizowało w dniach 23-24 maja piknik artystyczny Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w warszawskiej Falenicy. Schronisko dla nieletnich i zakład poprawczy otoczone są brzydkim, dawno niemalowanym murem. To on zainspirował nas do działania. Z pomysłu na malowanie muru w kolorowe szablony rozwinęła sie idea wiosennego pikniku artystycznego – mówi Patrycja Stefanek, rzeczniczka stowarzyszenia.
Zobacz: Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?
Molesta i Graffiti
Impreza rozpoczęła się grillowaniem z Vieniem, raperem ze słynnej grupy Molesta oraz warsztatem ze znanymi warszawskimi spreyowcami: Ita-szi, SC, Kosi i Stefanem. Street-artowcy dali dziewczynom szablony i spraye, pokazali jak się nimi posługiwać, tłumaczyli zasady kompozycji. Pozostały po ich pracy oryginalne murale. Dzięki nim dziedziniec i mur otaczający Zakład zrobił się weselszy i bardziej kolorowy.
Sztuka Komiksu
Michelle Tylicki MISS ZELKA poprowadziła zajęcia z podstawowego rysunku w stylu komiksowym, zaczynając od nauki proporcji, kontrastu, kreski oraz przełamywania bariery "nie umiem", a kończąc na dodawaniu inwencji własnej.
Muzyczne improwizacje
Muzycy: Jakub Dykiert, Loik Bertrand i Jakub Słomkowski uczyli dziewczyny sztuki zbiorowej improwizacji i odnajdywania muzyki tkwiącej w każdym z nas. Mogły spróbować swoich sił na bębnach, piszczałkach, grzechotkach, trąbkach, cymbałkach, gitarze i rozmaitych egzotycznych "przeszkadzajkach", skonstruowanych przez samych artystów.
DJ-ka
Wielki entuzjazm wzbudził DJ Philips, który grał na winylach, zapoznawał wychowanki z budową gramofonów i sprzętu niezbędnego do pracy didżeja, uczył prostych skreczy i prowadził warsztat beatboxu (wokalnej perkusji).
Eat-art
Warsztaty smaku i sztuki kulinarnej prowadziła Dorota Berezowska, odpowiedzialna za serwisy Kuchnie Świata na portalu wieszjak.pl. Dzięki niej dziewczyny poznawały, często po raz pierwszy w życiu, smak świeżego imbiru, bazylii, bryndzy, mozarelli i oliwek, uczyły się przygotowywać włoską sałatkę Caprese, szynkę parmeńską z melonem, sałatkę grecką, zdobywały umiejętność komponowania sosów i poznawały kulturę podawania do stołu.
Pisać każdy może
Marzena Zawadzka, twórczyni księgarni internetowej dla kobiet przekonywała wychowanki do twórczego pisania. Dziewczyny miały okazję poznać i spróbować różnych form ekspresji literackiej i przełamać barierę strachu przed pisaniem.
Na ludowo i w kolorze
Do tańca przygrywała Katarzyna Tucholska na harmonii trzyrzędowej a uroczystą kolację oświetlały artystyczne lampiony Barbary Koniarz.
Na koniec dziewczyny dostały upominki w postaci kosmetyków od firm Bielenda i Coty. Cały zakład zapachniał balsamem do ciała a na ustach młodych dam pojawiła się czerwień i róż szminek.
Zapraszamy na musical w wykonaniu dziewczyn z poprawczaka
Finałem projektu "Błękitny Express" jest musical na motywach piosenek Hanki Ordonówny z udziałem uczestniczek warsztatów, który odbędzie się 6 czerwca o godz. 20:00 na stacji kolejowej Falenica, podczas obchodów Dni Falenicy.
Wstęp na przedstawienie jest wolny. Wszystkich czytelników portalu zapraszamy. Każdy będzie mógł zobaczyć na co stać te dziewczyny.
Szczegóły: www.praktycy.org/blekitny/express.swf;
Informacja: Lena Rogowska +48 693 432 745, lena.rogowska@praktycy.org
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat