REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Resocjalizacja poprzez sztukę

Dorota Berezowska
Graffiti autorstwa Ita-shi i SC na murze Zakładu w Falenicy
Graffiti autorstwa Ita-shi i SC na murze Zakładu w Falenicy

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie coraz więcej wychowanek domów poprawczych trafia tam z powodu agresji, brutalnych pobić, wymuszeń. Takie zachowania wynikają z braku wzorców albo złych wzorców w środowisku rodzinnym lub rówieśniczym.

Negatywne skutki izolacji

REKLAMA

Penalizacja złego zachowania i izolacja "za kratami" rozwiązuje problem tu i teraz.

Kształtowanie osobowości młodego człowieka w normalnych warunkach odbywa się poprzez kontakt z otoczeniem, a to właśnie w zakładach poprawczych jest utrudnione.

Wychowanki boją się, że po powrocie do "normalnego świata", zostaną wystawione na dawne pokusy i stare nawyki w nich zwyciężą.

Suma wzajemnych uprzedzeń – społeczeństwa i wychowanek zakładów poprawczych, powoduje że integracja po odbyciu kary staje się często niemożliwa. My boimy się ich a one nas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Idea resocjalizacji poprzez sztukę

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę jest bardzo starą ideą, ale dopiero w poprzednim stuleciu stała się praktyką w zakładach penitencjarnych i poprawczych.

Do działań artterapeutycznych można zaliczyć:

REKLAMA

muzykoterapię, w której wykorzystywany jest własny głos, instrumenty i nagrania muzyczne,
terapię za pomocą sztuk plastycznych: grafiki, rysunku, rzeźby, itp.,
choreoterapię, czyli za pomocą tańca i ruchu,
dramatoterapię, czyli warsztaty aktorskie, odgrywanie ról,
biblioterapię, czyli terapię z wykorzystaniem książek, literatury, i wiele innych.

Sztuka, a w szczególności praca nad własną ekspresją to przede wszystkim praca nad sobą. Pozwala ona wychowankom na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, uczy komunikacji z sobą i innymi, wyrażania i rozumienia uczuć. Podnosi poczucie własnej wartości poprzez dawanie możliwości przekraczania siebie i naukę kolejnych umiejętności. Daje radość płynącą z konstruktywnej pracy.

Projekt "Błękitny Ekspress"

Błękitny Express to projekt artystyczny prowadzony przez pół roku przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury w Schronisku dla nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy. Finałem projektu jest stworzenie multimedialnego musicalu opartego na tangach z Międzywojnia we współczesnych aranżacjach.

Celem projektu "Błękity Express" jest przyczynienie się do przerwania procesu gettoizacji i stygmatyzacji wychowanek Zakładu oraz zmiana wizerunku społecznego "dziewczyn z poprawczaka" poprzez publiczne prezentacje ich dokonań, obudzenie w wychowankach Zakładu wiary we własne siły, chęci do samorozwoju, edukacji i uczestnictwa w kulturze. Resocjalizacja, aktywizacja i integracja społeczna wychowanek, przełamywanie postawy wyuczonej bezradności, motywowanie do pracy nad sobą oraz kształtowanie umiejętności społecznych.

Piknik artystyczny

Przy okazji realizacji projektu "Błękitny Ekspress" Stowarzyszenie Praktyków Kultury zorganizowało w dniach 23-24 maja piknik artystyczny Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w warszawskiej Falenicy. Schronisko dla nieletnich i zakład poprawczy otoczone są brzydkim, dawno niemalowanym murem. To on zainspirował nas do działania. Z pomysłu na malowanie muru w kolorowe szablony rozwinęła sie idea wiosennego pikniku artystycznego – mówi Patrycja Stefanek, rzeczniczka stowarzyszenia.

Zobacz: Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Molesta i Graffiti

Impreza rozpoczęła się grillowaniem z Vieniem, raperem ze słynnej grupy Molesta oraz warsztatem ze znanymi warszawskimi spreyowcami: Ita-szi, SC, Kosi i Stefanem. Street-artowcy dali dziewczynom szablony i spraye, pokazali jak się nimi posługiwać, tłumaczyli zasady kompozycji. Pozostały po ich pracy oryginalne murale. Dzięki nim dziedziniec i mur otaczający Zakład zrobił się weselszy i bardziej kolorowy.

Sztuka Komiksu

Michelle Tylicki MISS ZELKA poprowadziła zajęcia z podstawowego rysunku w stylu komiksowym, zaczynając od nauki proporcji, kontrastu, kreski oraz przełamywania bariery "nie umiem", a kończąc na dodawaniu inwencji własnej.

Muzyczne improwizacje

Muzycy: Jakub Dykiert, Loik Bertrand i Jakub Słomkowski uczyli dziewczyny sztuki zbiorowej improwizacji i odnajdywania muzyki tkwiącej w każdym z nas. Mogły spróbować swoich sił na bębnach, piszczałkach, grzechotkach, trąbkach, cymbałkach, gitarze i rozmaitych egzotycznych "przeszkadzajkach", skonstruowanych przez samych artystów.

DJ-ka

Wielki entuzjazm wzbudził DJ Philips, który grał na winylach, zapoznawał wychowanki z budową gramofonów i sprzętu niezbędnego do pracy didżeja, uczył prostych skreczy i prowadził warsztat beatboxu (wokalnej perkusji).

Eat-art

Warsztaty smaku i sztuki kulinarnej prowadziła Dorota Berezowska, odpowiedzialna za serwisy Kuchnie Świata na portalu wieszjak.pl. Dzięki niej dziewczyny poznawały, często po raz pierwszy w życiu, smak świeżego imbiru, bazylii, bryndzy, mozarelli i oliwek, uczyły się przygotowywać włoską sałatkę Caprese, szynkę parmeńską z melonem, sałatkę grecką, zdobywały umiejętność komponowania sosów i poznawały kulturę podawania do stołu.

Pisać każdy może

Marzena Zawadzka, twórczyni księgarni internetowej dla kobiet przekonywała wychowanki do twórczego pisania. Dziewczyny miały okazję poznać i spróbować różnych form ekspresji literackiej i przełamać barierę strachu przed pisaniem.

Na ludowo i w kolorze

Do tańca przygrywała Katarzyna Tucholska na harmonii trzyrzędowej a uroczystą kolację oświetlały artystyczne lampiony Barbary Koniarz.

Na koniec dziewczyny dostały upominki w postaci kosmetyków od firm Bielenda i Coty. Cały zakład zapachniał balsamem do ciała a na ustach młodych dam pojawiła się czerwień i róż szminek.

Zapraszamy na musical w wykonaniu dziewczyn z poprawczaka

Finałem projektu "Błękitny Express" jest musical na motywach piosenek Hanki Ordonówny z udziałem uczestniczek warsztatów, który odbędzie się 6 czerwca o godz. 20:00 na stacji kolejowej Falenica, podczas obchodów Dni Falenicy.

Wstęp na przedstawienie jest wolny. Wszystkich czytelników portalu zapraszamy. Każdy będzie mógł zobaczyć na co stać te dziewczyny.

Szczegóły: www.praktycy.org/blekitny/express.swf;
Informacja: Lena Rogowska +48 693 432 745, lena.rogowska@praktycy.org

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA