REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowody cyfrowe coraz częstsze w śledztwach. Rośnie rola technologii w ściganiu przestępstw [RAPORT]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Coraz częściej dowody w śledztwach to dowody cyfrowe
Coraz częściej dowody w śledztwach to dowody cyfrowe
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie tylko media społecznościowe czy aplikacje do przesyłania wiadomości stanowią kluczowe źródła danych dla śledczych. Jak pokazuje raport SIRIUS „EU Electronic Evidence Situation Report 2024” rola dowodów cyfrowych wzrasta. Jest to efektem m.in. rozwoju technologii. Sztuczna inteligencja stawia jednak przed organami ścigania nowe wyzwania.
rozwiń >

Raport: Coraz częściej dowody w śledztwach to dowody cyfrowe

W ostatnich latach dowody cyfrowe zyskały kluczowe znaczenie zarówno w postępowaniach karnych prowadzonych przez organy ścigania, jak i w działalności biznesowej. Zgodnie z raportem SIRIUS „EU Electronic Evidence Situation Report 2024” liczba wniosków o ujawnienie danych, skierowanych przez organy UE do ośmiu dostawców usług, wzrosła o ponad 20 proc. Jak pokazują dane, ponad połowa dochodzeń w UE w sprawach karnych bazuje już na międzynarodowych wnioskach o dostęp do dowodów elektronicznych, co podkreśla rosnącą rolę technologii w ściganiu przestępstw.

REKLAMA

Media społecznościowe, komunikatory i giełdy kryptowalut ważnymi źródłami dowodów

REKLAMA

Projekt SIRIUS, realizowany przez Europol, Eurojust oraz Europejską Sieć Sądową, wspiera organy ścigania i wymiar sprawiedliwości w zakresie analizy dowodów cyfrowych. Z raportu opracowanego przez tę organizację wynika, że najistotniejszymi źródłami dowodów dla śledczych media społecznościowe, aplikacje do przesyłania wiadomości oraz giełdy kryptowalut. Aż 68 proc. śledczych wskazało media społecznościowe jako kluczowe, 53 proc. komunikatory internetowe, a 51 proc. giełdy kryptowalut. Inne usługi, takie jak przechowywanie w chmurze (24 proc.), VPN (22 proc.) czy fintechy (17 proc.), również odgrywają coraz większą rolę.

Jeśli chodzi o rodzaj wykorzystywanych danych, 51 proc. badanych wskazało rejestry połączeń, 40 proc. nazwy użytkowników, 38 proc. adresy IP używane podczas rejestracji, 29 proc. dane rozliczeniowe i dotyczące płatności, 28 proc. numery telefonu oraz 23 proc. adresy e-mail. W dalszej kolejności wymienione zostały daty urodzenia, adresy pocztowe, dane dotyczące treści oraz lokalizacje urządzeń.

Nowe formy przestępczości wymagają coraz większych umiejętności

REKLAMA

Jak tłumaczy ekspert specjalizujący się w informatyce śledczej, rosnąca liczba dowodów cyfrowych w postępowaniach dochodzeniowych jest wynikiem dynamicznego rozwoju technologii i zmieniającej się natury przestępczości: - Szczególnie media społecznościowe, aplikacje do przesyłania wiadomości i giełdy kryptowalut stały się kluczowymi źródłami dowodów, które pomagają ścigać sprawców przestępstw w realnym czasie. Jednak nie tylko ilość dowodów, ale i ich rodzaj wymaga od ścigających się z przestępczością instytucji coraz bardziej zaawansowanych umiejętności analitycznych. Dane takie jak metadane połączeń, adresy portfeli kryptowalutowych czy informacje zapisane w chmurze stają się fundamentem wielu śledztw, lecz ich analiza staje się coraz bardziej skomplikowana – mówi Łukasz Jachowicz z Mediarecovery.

Z perspektywy informatyki śledczej, wyzwaniem jest nie tylko przechwytywanie i zabezpieczanie tych danych, ale również ich właściwa interpretacja. Wzrost liczby danych, zwłaszcza w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji, sprawia, że tradycyjne metody ścigania przestępców w kontekście cyberprzestępczości stają się niewystarczające. W obliczu tak ogromnych zbiorów danych konieczne staje się zastosowanie nowych technologii, które umożliwią szybsze i bardziej precyzyjne ich przetwarzanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe wyzwania dla organów ścigania

Rozwój sztucznej inteligencji nie tylko zwiększa możliwości organów ścigania, ale także otwiera nowe pole działania dla przestępców. Przykłady takich działań obejmują ataki phishingowe wspierane przez AI, które są bardziej spersonalizowane i trudniejsze do wykrycia, a także wykorzystanie algorytmów do tworzenia deepfake'ów. Deepfake'i mogą być używane do oszustw finansowych, szantażu lub rozpowszechniania dezinformacji.

- Dochodzenia stają się coraz bardziej wyspecjalizowane i wymagają nowych kwalifikacji. Nowym wyzwaniem będzie na pewno stały wzrost wykorzystania mechanizmów sztucznej inteligencji przez przestępców i coraz większa dostępność modeli AI pozbawionych blokad utrudniających ich wykorzystanie w nielegalnych działaniach. Wspierani przez AI przestępcy dostają do ręki narzędzia, które ułatwiają im zacieranie śladów. Skuteczne wykorzystywanie danych z mediów społecznościowych, komunikatorów czy giełd kryptowalut pokazuje jednak, że śledczy potrafią efektywnie dostosować się do nowych form przestępczości. Pomagają także inicjatywy międzynarodowe, które wspierają współpracę pomiędzy krajami i umożliwiają skuteczne ściganie przestępców niezależnie od granic - wyjaśnia Łukasz Jachowicz.

AI w rękach przestępców. Co to oznacza?

Według prognozy Deloitte Center for Financial Services, ataki wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję spowodują 40 mld dolarów strat do 2027 roku, w porównaniu z 12,3 mld dolarów w 2023 roku. To oznacza średni roczny wzrost o 32 proc.

Rośnie także wykorzystanie sztucznej inteligencji w mediach społecznościowych i komunikatorach, które również są coraz częściej przestrzenią dla przestępczej działalności. Z analizy przeprowadzonej na Telegramie przez Point Predictive wynika, że w 2023 roku wysłano 47 000 wiadomości stworzonych przy użyciu AI, natomiast w 2024 roku liczba tych wiadomości przekroczyła już 350 000 - co oznacza wzrost aż o 645 proc.

Podsumowanie

Rosnąca rola dowodów elektronicznych i sztucznej inteligencji w ściganiu przestępczości cyfrowej stawia przed organami ścigania nowe wyzwania. Kluczowe w walce z cyberprzestępczością staje się nie tylko rozwijanie nowoczesnych narzędzi i technologii, ale również inwestowanie w edukację specjalistyczną oraz intensyfikowanie współpracy międzynarodowej.

Polecamy: Wideoszkolenie: Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy w Azji z 64-godzinnym tygodniem pracy. W Polsce żądania skrócenia czasu pracy (35 dni) i dłuższych urlopów wypoczynkowych (36 dni rocznie)

W Azji pracownicy z 64 godzinami pracy w tygodniu. Takie zasady wprowadzono w dziale badań i rozwoju jednego ze światowych koncernów. Tydzień pracy z 52 godzin tygodniowo zwiększono do 64 godzin. Zdarzenie jest dzisiaj szeroko komentowane w polskim Internecie. Jeżeli informacja jest prawdziwa, to ten model pracy stoi w opozycji do dyskusji w Europie o stopniowej redukcji tygodniowego czasu pracy tak, aby normą stał się czterodniowy tydzień pracy (albo 5 dni pracy po 7h dziennie, czyli 35 h tygodniowo). Alternatywnym pomysłem na skrócenie czasu pracy w Europie miało było wydłużanie urlopu wypoczynkowego (W Polsce zamiast 26 dni do 36 dni dla pracowników ze stażem 25 lat).

„W piątek w naszej szkole odbyła się Droga Krzyżowa. (…) Społeczność szkolna idąc w skupieniu stacja po stacji rozważała Mękę Pańską” – czy szkoła jest właściwym miejscem dla organizacji obrządków religijnych?

W okolicy świąt Wielkanocnych – rokrocznie – powraca temat rekolekcji i związanych z nimi obrządków religijnych, organizowanych przez niektóre szkoły i na terenie tychże szkół. Wiele osób (uczniów i rodziców) – zwłaszcza tych, którzy są innego wyznania lub nie wyznają żadnej religii – zadaje sobie wówczas pytanie czy odbywa się to zgodnie z prawem i czy nie stanowi to przejawu ich dyskryminacji z powodu religii lub przekonań w sprawach religii przez instytucje wykonujące zadania publiczne, jakimi są szkoły, w państwie świeckim, jakim jest Polska.

W Sejmie rząd o drugim dodatku do renty. Tym razem dla niezdolnych do pracy

Od pół roku osoby niepełnosprawne, renciści i ich rodziny stale pytają wszędzie, gdzie to ma sens o dodatek dopełniający dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Kierują pisma do rządu, Sejmu, Senatu i także naszej redakcji Infor.pl. Jest to drugi dodatek dla rencistów. Pierwszym jest dodatek do renty socjalnej. Niestety przedłużają się analizy wewnątrz rządu co do kształtu projektu odpowiedniej ustawy dla drugiego dodatku (tym razem do renty chorobowej). I trwają negocjacje z Ministerstwem Finansów skąd wziąć pieniądz na drugi dodatek, które prawdopodobnie zgłasza ograniczenia budżetowe na najbliższe 2– 3 lata. Pytania o drugi dodatek do renty formułują posłowie w Sejmie pytając o to rząd. W artykule omawiamy najnowszą odpowiedź Ministerstwa Rodziny na takie zapytanie.

Obowiązki rodzinne a spadek i zachowek. Przepisy po zmianach

Niedopełnianie obowiązków rodzinnych może wpływać na późniejsze kwestie dotyczące dziedziczenia. Niekiedy jednak odsunięcie krewnych od spadku nie należy do najłatwiejszych. Trzeba pamiętać o szeregu wymogów.

REKLAMA

Symbole przyczyn niepełnosprawności w 2025 r.

Na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności znaleźć można symbol niepełnosprawności. Niektóre osoby mogą mieć przypisane więcej niż jeden symbol. Co oznaczają poszczególne symbole? Czy można mieć więcej niż jeden symbol?

Zwrot kosztów dojazdu dla krwiodawcy: Potrzebny jest sprawiedliwy i jednolity system

Krwiodawcy od lat ratują życie, oddając krew bez wynagrodzenia. Jednak zróżnicowane zasady zwrotu kosztów dojazdu w różnych regionach Polski stają się barierą dla wielu z nich. Posłowie apelują o wprowadzenie jednolitego, sprawiedliwego systemu i realne wsparcie ze strony państwa, by ułatwić dostęp do punktów poboru i zachęcić do regularnego krwiodawstwa.

ZUS: 13. emeryturę jeszcze przed Wielkanocą wypłacimy prawie 7 mln seniorów. Netto od 1709,81 zł do 1484,81 zł w zależności od wysokości głównego świadczenia

Trzynaste emerytury zostały przyznane dotychczas blisko 7 mln emerytów i rencistów, którzy przed Świętami Wielkanocnymi, a więc najpóźniej 18 kwietnia otrzymają świadczenia. Ich łączna wartość przekroczyła 13 mld zł brutto - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Taka jest płaca minimalna w UE. Jak wypada Polska?

Z nowych danych Eurostatu dotyczących płacy minimalnej za 2025 roku wynika, że w 10 krajach Unii Europejskiej najniższa pensja wynosiła poniżej 1000 euro miesięcznie, w 6 innych krajach wahała się od 1000 do 1500 euro miesięcznie, a w pozostałych 6 krajach płaca minimalna przekraczała 1500 euro miesięcznie. W badaniu została uwzględniona także Polska.

REKLAMA

Coraz mniej czasu na rozliczenie podatku. KAS zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT. Działa też Infolinia KAS

Osoby, które jeszcze nie rozliczyły PIT za 2024 rok mają na to czas tylko do 30 kwietnia 2025 r. Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do skorzystania z usługi e-PIT. Usługa działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.

Sejm na żywo 11 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Michała Kierskiego, prokuratora, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

REKLAMA