REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał FIFA – najważniejszy organ sądowniczy w piłkarskim świecie

Konrad Szymański
piłka nożna football prawo
piłka nożna football prawo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Fédération Internationale de Football Association (Trybunał FIFA) jest organem, który został stworzony przez FIFA, by rozstrzygać międzynarodowe spory pomiędzy klubami a zawodnikami, trenerami i agentami reprezentującymi zawodników. Strony próbują dochodzić tam swoich praw, wynikających z umów, które według stron zostały naruszone. Najczęściej przedmiotami sporów są pieniądze.

Podstawą prawną działania Trybunału jest Procedural Rules Governing the Football Tribunal, dokument ustanowiony wraz z ostatnią reformą organu FIFA. Określa on najważniejsze kwestie, którymi zajmują się izby, rozstrzygające spory. Inne właściwości Trybunału zostały określone także w przepisach Regulations on the Status and Transfer of Players i Regulations Governing the Application of the FIFA Statutes.

REKLAMA

Powstanie Trybunału FIFA

21 maja 2021 roku na 71. Kongresie FIFA podjęto decyzję o konsolidacji dwóch dotychczas istniejących, oddzielnych organów - FIFA DRC (the Dispute Resolution Chamber) oraz FIFA PSC (the Players’ Status Chamber), w nowy organ o nazwie Trybunał FIFA. Zmiany potrzebne były, by szybciej i lepiej rozpoznawać kierowane do organizacji sprawy.

Kompetencje

Nowa piłkarska instytucja sądownicza została podzielona na trzy izby. Każda z nich ma inne kompetencje. Do DRC (the Dispute Resolution Chamber) kierowane są spory, w których stronami postępowania są zawodnicy i kluby. To właśnie do tego organu trafia statystycznie najwięcej wniosków o rozpatrzenie spraw. O wiele szerszy zakres kompetencji ma PSC (the Players’ Status Chamber). Izba ta rozstrzyga spory pomiędzy trenerami a klubami. W swoich uprawnieniach ma również decydowanie w kwestiach międzynarodowych transakcji między klubami (najczęściej przedmiotem takich spraw są transfery piłkarzy), a także decydowanie w kwestiach uprawnień zawodników do reprezentowania barw narodowych. Ostatnią Izbą, o której słychać zdecydowanie najmniej, jest AC (Agents Chamber) - zajmuje się ona rozstrzyganiem spraw z udziałem agentów piłkarzy.

Postępowanie w Trybunale

REKLAMA

Trybunał FIFA jest organem rozstrzygającym najważniejsze spory w światowym futbolu. Sprawy, które do niego trafiają, dotyczą setek tysięcy, a często nawet milionów euro. Aby działalność Trybunału była jak najbardziej efektywna zdecydowano się ustanowić jednoosobowy skład sędziowski do spraw, których wartość przedmiotu sporu nie przekracza granicy dwustu tysięcy euro. Spory dotyczące większych sum pieniędzy rozstrzyga co do zasady trzech sędziów.

Nie każdy może skierować sprawę do Trybunału FIFA. Pierwszą przesłanką skierowania jest naruszenie prawa lub zawartej wcześniej umowy. Drugą przesłanką natomiast - międzynarodowy charakter sprawy. Najczęściej decyzje Trybunału dotyczą zawodnika i klubu z dwóch różnych krajów. Nie jest to jednak regułą, gdyż strony mogą na piśmie zdecydować o chęci rozstrzygania ich sporu przez inny niezależny trybunał arbitrażowy, który został ustanowiony na szczeblu krajowym i zajmuje się rozstrzyganiem spraw z zakresu sportu. Taki organ musi spełniać jednak wymagania, które zawarte są w dokumencie FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players. Warto zauważyć, że w Polsce funkcjonuje Piłkarski Sąd Polubowny, który został stworzony z myślą o rozstrzyganiu spraw krajowych, lecz FIFA nie uznaje go ze względu na niedostosowanie się do obowiązujących przepisów FIFA RSTP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Awantura o kasę

REKLAMA

FIFA na bieżąco publikuje swoje decyzje na specjalnie przeznaczonej do tego stronie internetowej. Nie brak tam znanych nazwisk, które zdecydowały się wejść ze swoimi klubami na ścieżkę prawną ze względu na niedotrzymanie, ich zdaniem, zapisów umowy. W ostatnich dwóch latach znane w Polsce stały się sprawy Aleksandara Prijovicia i Mahira Emreliego. Obaj byli piłkarze Legii Warszawa, sądzili się przed Trybunałem z pracodawcami o pieniądze. Różnica pomiędzy nimi polegała na tym, że Serb był powodem, a Azer pozwanym.

Aleksandar Prijović w grudniu 2020 roku usłyszał wyrok w swojej sprawie. Trybunał FIFA orzekł, że saudyjski Al-Ittihad FC ma wypłacić mu blisko 1.7 miliona euro. Dlaczego wtedy 30-letni zawodnik ubiegał się o tak dużą sumę pieniędzy? Jak przedstawił prawnik, reprezentujący Serba, klub nie wywiązał się z zapisów umowy, mówiącej o wypłacaniu pensji oraz ewentualnych premii za poszczególne wypełniane zadania. Saudyjczycy próbowali argumentować swoje zaległości złą sytuacją finansową, spowodowaną przez pandemię COVID-19. Trybunał przychylił się jednak do roszczeń zawodnika. Organ wydał decyzję o numerze REF 20-01102, w której wezwał klub do zapłaty 1 666 787 euro, a także uiszczenia rocznych odsetek wynoszących 5%. Ponadto, jeśli zawodnik w ciągu regulaminowych 45 dni od wydania wyroku nie otrzymałby należnych mu pieniędzy, to FIFA zagroziła Saudyjczykom zakazem transferowym na trzy następne okienka transferowe, a gdyby i to nie przyniosło skutku skierowaniem sprawy do Komisji Dyscyplinarnej FIFA.

Podobnymi względami, co w sprawie Aleksandara Prijovicia motywowana była także decyzja Legii Warszawa. Stołeczny klub w marcu obecnego roku rozwiązał kontrakt z Mahirem Emrelim. Strony umówiły się, że umowa zostanie rozwiązana z winy zawodnika i dlatego Azer zobowiązał się do wypłacenia byłym mistrzom Polski należnych im pieniędzy. Napastnik Dinamo Zagrzeb nie dopełnił jednak umowy. Legia postanowiła skierować sprawę do rozstrzygnięcia Trybunałowi FIFA. Jednoosobowy skład sędziowski orzekł, że roszczenia klubu są słuszne i zawodnik musi wypłacić zaległe 50 tysięcy euro i kolejne 50 tysięcy euro kary. Ponadto Azer zobligowany został także do uiszczenia 18% odsetek rocznie od 15 kwietnia 2022 r. do daty skutecznej płatności (decyzja REF FPSD-5974). FIFA była w swoim orzeczeniu surowa, gdyż do momentu spłaty całkowitej kary Emreli nie mógł podejmować żadnej działalności piłkarskiej. W obliczu takiej sytuacji Azer w przeciągu kilku dni od wydania decyzji spłacił całkowite zobowiązania względem Legii Warszawa.

Niewątpliwie uznać można, że Trybunał FIFA jest najważniejszym organem rozstrzygającym spory w świecie piłki nożnej.

Konrad Szymański
Student I roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Koła Prawa Sportowego "Ius et Sport". Interesuje się piłką nożną, w szczególności ligami polską i angielską.

Bibliografia:

https://digitalhub.fifa.com/m/1b47c74a7d44a9b5/original/Regulations-on-the-Status-and-Transfer-of-Players-March-2022.pdf

https://www.lawinsport.com/topics/sports/item/challenging-fifa-s-jurisdiction-why-appeals-to-the-sft-must-be-on-public-policy-grounds

http://prawopilkarskie.pl/jakimi-sprawami-zajmuje-sie-pilkarski-sad-polubowny-pzpn/

https://digitalhub.fifa.com/m/27f6d85151fd8802/original/Emreli_03082022.pdf

https://www.fifa.com/legal/football-tribunal/dispute-resolution-chamber-decisions

https://adviser.law/prawo-sportowe-rozstrzyganie-sporow-prawnych-w-sporcie-wlasciwe-organy-rozjemcze-prawnik-sportowy-kancelaria-prawa-sportowego

https://digitalhub.fifa.com/m/14d279fc4f967991/original/Procedural-Rules-Governing-the-Football-Tribunal-Oct-21-EN.pdf

https://digitalhub.fifa.com/m/1b47c74a7d44a9b5/original/Regulations-on-the-Status-and-Transfer-of-Players-March-2022.pdf

https://digitalhub.fifa.com/m/4a8b2e3b28e2e15a/original/oeeiahrqzmvstpdznk2i-pdf.pdf

https://pzp.info.pl/bez-kategorii/fifa-wprowadza-nowe-rozwiazania-zakresie-rozstrzygania-sporow-pilkarskich/

Autopromocja
Koło Naukowe Prawa Sportowego Ius et Sport
Organizacja studencka działająca przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność. Minimum 65 lat. Większość Europy to już zrozumiała

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA