Odpowiedzialność karna członka zarządu za niezgłoszenie upadłości spółki
REKLAMA
REKLAMA
Mam na myśli fakt dość powszechnej wiedzy na jego temat oraz ogólnej świadomości, że ten przepis prawa w ogóle jest oraz, że dotyka on problemu upadłości spółki. Rzeczą bardzo istotną, a już niekoniecznie wiadomą jest fakt, że dotyczy on jedynie spółki z o.o i odnosi się jedynie do odpowiedzialności cywilnej oraz nie znajduje zastosowania przez analogię do spółki akcyjnej.
REKLAMA
Co wynika z ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze?
Wynika z niej, że dłużnik ma dwa tygodnie, od dnia, kiedy wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, na zgłoszenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości. Jeśli, przykładowo, dłużnikiem jest osoba prawna, obowiązek ten spoczywa na każdym, kto ma prawo reprezentować go sam lub łącznie z innymi osobami. Zarówno spółka z o.o jak i akcyjna są właśnie osobami prawnymi.
Różne kolory odpowiedzialności…
REKLAMA
Nie ma wątpliwości co do tego, że odpowiedzialność cywilna, w poruszanym dziś temacie, pozostaje w związku z odpowiedzialnością karną, choć odpowiedzialność karna uregulowana jest niezależnie od odpowiedzialności cywilnej. Nie mniej waga problemu jest na tyle duża, że ustawa pozwala na uruchomienie i jednej i drugiej. W zależności od tego, po której stronie jesteśmy ma to swoje blaski i cienie.
Artykuł, który reguluje omawianą kwestię odpowiedzialności karnej wymienia jako sprawcę czynu członka zarządu spółki albo likwidatora. Koniec, kropka. W związku z czym każda inna osoba nie wymieniona w tym przepisie, nie jest objęta jego zakresem podmiotowym. Biorąc pod uwagę usytuowanie art. 586 kodeksu spółek handlowych nie znajduje on zastosowania wyłącznie do spółki z o.o czy też wyłącznie do spółki akcyjnej. Dotyczy on tych wszystkich przypadków, kiedy pojawiają się w spółkach członkowie zarządu czy likwidatorzy.
Zobacz serwis: Spółki
Kara
Na czym polega istota opisanego przestępstwa? Na zaniechaniu. Na niezgłoszeniu wniosku o upadłość. A kara? Karą jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Grzywna w polskim prawie wymierzana jest w stawkach dziennych. Określa się liczbę oraz wysokość jednej stawki dziennej. Liczba stawek to między 10 a 540, natomiast wysokość stawki dziennej to kwoty między 10 zł a 2.000 zł. W zależności od ilości stawek dziennych i ich wysokości ustalonej przez sąd, wysokość może być różna. Kara ograniczenia wolności od jednego do dwunastu miesięcy.
Zobacz serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat