Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych wykorzystują śmieci do ogrzewania swojego domu. Łączy się to z emisją często trujących pyłów i gazów. Nie tylko są one wdychane przez ludzi i zwierzęta, ale dodatkowo osiadają na pobliskich roślinach i glebie, przez co wracają do nas m.in. w warzywach spożywanych z własnego, przydomowego ogródka.
Kontrola przez urzędnika
Wójt może upoważnić urzędnika gminy do przeprowadzenia kontroli spalanych przez mieszkańca tworzyw i odpadów. Kontroler może żądać informacji, okazania właściwych dokumentów, przeprowadzić badania lub niezbędne czynności, do ustalenia których został upoważniony. Kontrolerzy mogą również wzywać i przesłuchiwać osoby w celu ustalenia stanu faktycznego sprawy.
Odpady
Właściciel posesji ma obowiązek udokumentowania pozbywania się odpadów. Ma to na celu ograniczenie wypalania śmieci i odpadów. Podczas kontroli prowadzonej np. przez straż miejską, taki właściciel powinien okazać umowę zawartą z zakładem posiadającym zezwolenie na działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz powinien przedstawić rachunki poświadczające korzystanie z tych usług. Pomimo posiadania tych dokumentów i tak może zostać przeprowadzona dodatkowa kontrola.
Zobacz: Jakie kary za palenie papierosów w miejscach publicznych?
Zakłócanie kontroli ekologicznej może zakończyć się karą pozbawienia wolności nawet do 3 lat.
Jakie odpady można spalić w domowym piecu?
Nie wszystkie odpady wymagają wywózki na wysypisko. Niektóre można swobodnie spalić we własnym piecu. Chodzi tu przede wszystkim o odpady z przetwórstwa drewna, papiery, tektury, papierowe opakowania. Bezwzględny zakaz obejmuje za to m.in. plastiki, gumę, tworzywa sztuczne i tworzywa podobne.
Kary
Grzywna za wypalanie niedozwolonych odpadów może mieć wysokość od 20 zł do nawet 5 tys. zł. Możliwe jest również zastosowanie kary aresztu, który trwa od 5 do 30 dni. Kary te są przewidziane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Zobacz serwis: Sprawy karne