Przerabiane urządzenia
Użytkownicy konsol do gier często modyfikują ich zabezpieczenia, aby odtwarzały one również nielegalne, pirackie wersje gier. Przerabianie, wprowadzanie ich do obrotu i reklamowanie ich w celu sprzedaży lub najmu jest zagrożone karą do 3 lat więzienia. Kara ta jest przewidziana przez prawo autorskie.
Sprzedaż w Internecie
Najwięcej przerobionych urządzeń można spotkać na aukcjach i w ogłoszeniach w Internecie. Często same portale aukcyjne i ogłoszeniowe składają doniesienia o popełnieniu takiego przestępstwa przez konkretne osoby. Również same urządzenia zgłaszają nieprawidłowości i ingerencję w ich oprogramowanie do producentów. Dzieje się to przy łączeniu się takiego urządzenia z Internetem. To właśnie producenci konsol są najczęstszymi informatorami policji o tego typu przestępstwach.
Przerobione konsole, za które można trafić za kratki to Xbox 360, PlayStation 2,3, Portable, iPhone, iPod Touch oraz Nintendo Wii.
Zobacz: Odpowiedzialność karna internauty
Posiadanie przerobionej konsoli też jest karane
Nie tylko przerabianie, ale również zakup i posiadanie takiego urządzenia jest zagrożone karą. Prawo autorskie mówi, że kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje przerobione urządzenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Świadomy użytkownik takiej konsoli może ponieść również konsekwencje cywilnoprawne. Producent urządzenia może żądać od takiej osoby zaniechania naruszenia, naprawienia wyrządzonej szkody lub wydania uzyskanych korzyści.
Zobacz także: Klasyfikacja gier PEGI - jak ją odczytywać?
Programy i gry a dozwolony użytek prywatny
Częstym argumentem używanym do obrony jest uzasadnianie posiadania nielegalnych plików posiadaniem ich na użytek prywatny. Użytek prywatny jest dozwolony – można legalnie sporządzić kopię utworów, by korzystać z niej we własnym domu. Należy jednak podkreślić, że wskazane uregulowanie nie dotyczy programów komputerowych.
Gry jak i inne programy komputerowe nie mogą być kopiowane nawet na użytek prywatny.
Zobacz serwis: Prawo karne