REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ciekawostki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

2 tysiące złotych kary za brak OC

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

Co grozi za reklamę wyrobów tytoniowych?

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wprowadza zakaz ich reklamy i promocji. W czym przejawia się ten zakaz? Jaka kara grozi za jego naruszenie?

Jakie uprawnienia posiada pracownik ochrony?

Pracownik ochrony posiada szereg uprawnień, które umożliwiają mu skuteczne wykonywanie zadań ochrony osób i mienia. Jakie są to uprawnienia? Co grozi pracownikowi ochrony za przekroczenie tych uprawnień?

Tymczasowe aresztowanie

Ukradłem radio z samochodu. Policja mnie wykryła. Byłem już na komisariacie i składałem zeznania. Czy jak policja ustali, że popełniłem przestępstwo to pójdę do aresztu.  

REKLAMA

Jakie kary dla pijanych narciarzy?

Jazda na nartach i snowboardzie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest niedozwolona. Nowe przepisy zakładają, że za złamanie tego zakazu będzie groziła kara grzywny.

Kiedy można zastosować wariograf?

Stosowanie wariografu, czyli wykrywacza kłamstw, w postępowaniu karnym jest ograniczone tylko do szczególnych przypadków. Jest to bowiem kontrolowanie nieświadomych reakcji organizmu i wyłącznie na ich podstawie nie można uznać osoby za oskarżoną. Jak polskie przepisy regulują używanie tego urządzenia?

Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Jak przepisy regulują kwestię wytwarzania alkoholu na własny użytek? Co musi zrobić przedsiębiorca żeby mógł legalnie wytwarzać alkohol etylowy? Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wpis do odpowiedniego rejestru?

EURO 2012: jak będą działać sądy odmiejscowione?

Polska, jako jeden z organizatorów EURO 2012 jest zobowiązana zapewnić bezpieczeństwo kibicom. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który zakłada wprowadzenie tzw. sądów odmiejscowionych. Dzięki tej instytucji zostanie znacznie przyspieszona procedura karania stadionowych chuliganów.

REKLAMA

Jaka kara za brak biletu?

Jazda autobusem bez biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgowego przejazdu, grozi mandatem. W jakiej wysokości? Kiedy możemy nie uiścić opłaty?

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Znęcanie się nad zwierzętami stanowi w Polsce (i nie tylko) poważny problem. W związku z nagłaśnianymi przez media kolejnymi przypadkami wręcz bestialskiego traktowania zwierząt, środowiska zajmujące się ich ochroną, zaczęły coraz głośniej wypowiadać się co do konieczności surowszego karania tych, którzy dopuszczą się złego traktowania zwierząt.

Co grozi za oszustwo na aukcji internetowej?

Obok naruszania praw autorskich czy propagowania zakazanych treści, jednym z bardzo powszechnych przestępstw internetowych jest oszustwo na aukcjach internetowych. Jak działają oszuści aukcyjni? Jaka kara grozi za takie oszustwo?

Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Coraz częstsze stają się przestępstwa zniesławienia za pomocą internetu. Osoby, które padły ofiarą szykanowania w sieci powinny wiedzieć, że mogą wystąpić na drogę sądową. Należy jednak podkreślić, że przestępstwo zniesławienia przedawnia się z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy.

Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Dyrektywy wspólnotowe wymusiły na polskim ustawodawcy zmianę w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakłada, że nowe regulacje będą skuteczniejsze od tych, które obowiązują obecnie. Przewidywane są surowsze sankcje za działania szkodliwe dla środowiska.

Jakie kary grożą poszukiwaczom skarbów?

Wielbiciele przygód jednego z najsłynniejszych archeologów naszych czasów Indiany Jonesa, którzy chcieliby pójść w jego ślady i zająć się poszukiwaniem skarbów, powinni wiedzieć, że zanim podejmą jakiekolwiek prace muszą spełnić szereg formalności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za nielegalne poszukiwanie skarbów grozi odpowiedzialność karna.

Czy podżegacz odpowiada jak sprawca?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa za przestępstwo odpowiada nie tylko sprawca ale również pomocnik i podżegacz. Warto zatem wiedzieć na czym podlega podżeganie i kiedy można za nie ponieść karę.

Mandat za wyrzucone baterie

Za wyrzucenie baterii lub akumulatora do śmietnika Inspekcja Ochrony Środowiska może nałożyć mandat karny w wysokości 500 zł.

Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Kodeks karny przewiduje, że odpowiedzialności karnej podlegają sprawcy którzy ukończyli 17 rok życia. Czyni w tej zasadzie jednak wyjątek. W pewnych okolicznościach bowiem odpowiadać na zasadach przewidzianych w kodeksie karnym mogą również osoby nieletnie.

Jaka kara grozi osobe pomagającej w dokonaniu przestępstwa?

Kodeks karny wyróżnia formy zjawiskowe popełnienia czynu zabronionego. Są to pomocnictwo i podżeganie. Warto pamiętać, że pomocnik ponosi odpowiedzialność karną.

Kto i kiedy odpowiada za przygotowanie?

Polski kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną nie tylko za dokonanie czynu. Wyróżnia on bowiem także dwie formy stadialne przestępstwa: przygotowani i usiłowanie. Jednak tylko usiłowanie co do zasady jest karalne.

Kogo traktuje się tak samo jak multirecydywistę

Recydywista, w potocznym rozumieniu, to osoba, która po raz kolejny popełnia przestępstwo. Przepisy prawa rozróżniają dwie odmiany recydywy: recydywę pojedynczą oraz multirecydywę. Wymieniają także podmioty, które ponoszą taka samą odpowiedzialność jak multirecydywiści.

Kiedy sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na zawsze?

Zakaz prowadzenia pojazdów to jeden z przewidzianych przez polskie prawo środków karnych. Trzeba wiedzieć, że w określonych przez przepisy sytuacjach sąd musi go orzec. Warto również pamiętać, że sąd może orzec ten środek karny zarówno dożywotnio jak i na pewien okres.

Kiedy można wymierzyć karę łączną?

Wobec sprawcy kilku przestępstw sąd może wymierzyć jedną karę. Jest to rozwiązanie korzystne dla skazanego. Odbywa on bowiem w takiej sytuacji jedną karę a nie kilka. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kary podlegają łączeniu.

Kiedy można stosować przedterminowe warunkowe zwolnienie?

Warunkowe przedterminowe zwolnienie to obok warunkowego umorzenia postępowania oraz warunkowego zawieszenia wykonania kary, środek probacyjny. Wszystkie one polegają na tym, ze wobec sprawcy nie stosuje się pewnych dolegliwości karnych. Jednocześnie w określonym przez przepisy prawa terminie sprawca musi przestrzegać porządku prawnego i wykonywać nałożone na niego obowiązki.

Kiedy można orzec grzywnę?

Grzywna to najmniej dolegliwa kara przewidziana w polskim prawie. Istnieje jednak kilka niezależnych przepisów pozwalających na jej orzeczenie. Należy wiedzieć, że są sytuacje gdy grzywna nie znajduje się w sankcji przepisu karnego, a mimo to sąd może ją orzec za dane przestępstwo.

Jakie przestępstwa się nie przedawniają?

Zasadą wyrażoną w kodeksie jest to, że karalność przestępstw ustaje jeżeli od jego popełnienia upłynął pewien okres czasu. Jest to jednak zasada, od której kodeks przewiduje pewne odstępstwa. Nie jest tak, że każde przestępstwo po jakimś czasie się przedawni.

Jakie przestępstwa można popełnić umyślnie?

Aby można było mówić o odpowiedzialności karnej czyn musi być zawiniony. Oznacza to możliwość postawienia sprawcy czynu zarzutu. Kodeks rozróżnia dwa rodzaje winy- umyślność i nieumyślność.

Jaka kara grozi za usiłowanie popełnienia przestępstwa?

Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną nie tylko za dokonanie przestępstwa. Wyróżnia on także dwie formy stadialne przestępstwa- usiłowanie i przygotowanie. Usiłowanie, w przeciwieństwie do przygotowania jest co do zasady karalne.

Czym różni się zbrodnia od występku?

Przestępstwa, zgodnie z wprowadzonym w kodeksie karnym podziałem, dzielą się na zbrodnie i występki. Poza kodeksem karnym uregulowane są natomiast wykroczenia.

Ograniczenia w sprzedaży dopalaczy

Państwo konsekwentnie zmierza do ograniczenia sprzedaży dopalaczy. Posłowie właśnie skierowali do Sejmu projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy, nad własnym projektem pracuje również Ministerstwo Zdrowia. Proponowane zmiany mają zwiększyć ochronę małoletnich przed szkodliwym działaniem dopalaczy m.in. poprzez ograniczenie ich dostępności oraz zakaz promocji.

Straż miejska nie ukarze za niewskazanie sprawcy

W postanowieniu z dnia 29 czerwca 2010 r. Sąd Najwyższy wskazał, że straż miejska nie może kierować do sądu wniosku o ukaranie właściciela pojazdu za niewskazanie sprawcy wykroczenia któremu powierzył samochód, a wszelkie sprawy w tym zakresie powinna przekazywać policji.

Na czym polega Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” to ogólnopolska akcja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, której celem jest zwiększenie świadomości użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa. Kampania polegać będzie na edukowaniu uczestników ruchu – kierowców, pieszych i rowerzystów.

Kiedy funkcjonariusz odpowiada za przekroczenie uprawnień?

Funkcjonariusz publiczny ma pierwotny prawny obowiązek znajomości aktów określających jego uprawnienia i obowiązki. W związku z tym urzędnik, który działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, popełnia przestępstwo i ponosi odpowiedzialność karną.

Kiedy zapłacisz za zakupy dokonane skradzioną kartą?

Brak roztropności może sprawić, że za nieautoryzowane użycie naszej karty płatniczej, będziemy musieli zapłacić w całości z własnej kieszeni. Jak tego uniknąć?

Wyższe wynagrodzenia dla pracujących więźniów

Pracujący więzień powinien otrzymywać co najmniej płacę minimalną, tak orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK). W wydanym 23 lutego 2010 r. wyroku (P 20/09), TK uznał za niezgodny z konstytucją art. 123 kodeksu karnego wykonawczego, stanowiący iż wynagrodzenie skazanego powinno być ustalone w sposób zapewniający uzyskanie przynajmniej połowy minimalnego wynagrodzenia, przy przepracowaniu miesięcznego wymiaru czasu.

Sprzedaż bez paragonu stanowi przestępstwo skarbowe

Udając się do osiedlowego sklepu, po krótkiej konwersacji z sympatyczną Panią ekspedientką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się dostać coś „na zeszyt”. Niestety sytuacja, która być może wpływa pozytywnie na relacje interpersonalne, pod względem prawnym stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Identyfikacja kibiców piłki nożnej

Agresywni kibice, zamieszki i bójki na meczach to w polskich realiach niestety nadal norma, dlatego przepisy zapewniające bezpieczeństwo na tego rodzaju imprezach sportowych są coraz bardziej restrykcyjne.

Kierowca nie zmniejszy liczby punktów karnych

Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o kierujących pojazdami przewiduje, że kierowcy po przekroczeniu 24 punktów karnych będą skierowani na kurs reedukacyjny i poddani pięcioletniej próbie. Jeśli w tym czasie ponownie przekroczą limit dozwolonych punktów zostanie im cofnięte prawo jazdy ze wszelkimi uprawnieniami.

Fotoradary wyłącznie w miejscach zagrożenia

Sejmowa Komisja Infrastruktury przygotowała projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakładający, że fotoradary będą umieszczane tylko w miejscach , gdzie rzeczywiście występuje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w związku z nadmierną prędkością.

Ostrzejsze kary dla pedofilów

Zgodnie ze statystykami policji na ponad 29 tys. zgłoszonych przestępstw na tle seksualnym w ostatnich trzech latach aż 25 tys. to czyny wobec małoletnich. Nowelizacja kodeksów karnych znacznie zaostrzyła regulację w zakresie przestępstw seksualnych wobec dzieci, jednakże obrońcy praw dziecka apelują o kolejne zmiany zwiększające ich bezpieczeństwo.

Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej

W Polsce w obiegu znajduje się obecnie ponad 30 milionów kart płatniczych. Każda z nich narażona jest na ryzyko kradzieży lub zaginięcia – a w rezultacie - użycia wbrew woli posiadacza karty. Kto jednak odpowiada za nieuczciwą transakcję?

Nowelizacja kodeksu karnego

Planowane zmiany w kodeksie karnym przewidują wprowadzenie nowych kategorii przestępstw, tj. handlu ludźmi, zamachów na ludność cywilną oraz ataków na strefy zdemilitaryzowane. Zmiany dotkną również przepisów dotyczących stosowania polskiej ustawy karnej wobec Polaków, którzy popełnili przestępstwo za granicą, a nie wydano ich innemu państwu.

Cisza nocna

Jak powszechnie wiadomo cisza nocna obowiązuje w godzinach nocnych od 22 do 6 rano. Cisza nocna to czas przeznaczony na odpoczynek dla każdego z nas. Za zakłócanie ciszy nocnej możemy zostać ukarani na podstawie kodeksu wykroczeń.

Ekspertyza kryminalistyczna z zakresu pisma ręcznego

Opinia biegłego z zakresu pisma ręcznego stanowi często w praktyce prokuratorskiej i sądowej podstawę rozstrzygnięcia o odpowiedzialności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, a także może mieć znaczenie kluczowe do oceny zaistnienia znamion przestępstwa oszustwa (art. 286 kodeksu karnego) zwłaszcza, jeśli przy zawieraniu np. umowy kredytowej przedłożono podrobione lub przerobione dokumenty.

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Jak zostać detektywem?

Korzystanie z usług agencji detektywistycznych stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Detektywi oferują bardzo szeroki wachlarz swoich usług. Prywatny detektyw pomoże przygotować między innymi dowody w sprawie rozwodowej, odzyskać majątek, odnaleźć zaginioną osobę czy wykryć podsłuch.

Zmiany w kodeksie karnym

Do Marszałka Sejmu wpłynął rządowy projekt zmian w kodeksie karnym. Prace nad nimi trwają już w Sejmie.

Napad na bank "Pod Orłami"

Jedną z dotychczas niewyjaśnionych zagadek PRL-u jest napad na bank pod orłami. Mimo, że te przestępstwo dokonane zostało ponad 40 lat temu to nadal nie udało się ustalić prawdopodobnych sprawców.

Przedawnienie wykroczeń

Gdy mówimy o przedawnieniu mamy najczęściej na myśli jedną z trzech instytucji- przedawnienie karalności, przedawnienie wykonania kary lub zatarcie skazania. Każda z nich wiąże się z upływem czasu.

Morderstwo Bohdana Piaseckiego

Porwanie i zabójstwo Bohdana Piaseckiego jest jedną z najbardziej tajemniczych zbrodni w najnowszej historii Polski. Jest to tym bardziej ciekawa sprawa, że miesza się w niej przestępstwo kryminalne z wielką polityka i wpływami służby bezpieczeństwa.

Zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów

Sprawa morderstwa Piotra Jaroszewicza oraz jego żony Aliny Solskiej nadal pozostaje niewyjaśnione. Mnożą się różnego rodzaju hipotezy jednak żadna z nich nie wydaje się wystarczająco przekonywująca.

REKLAMA