Odpowiedzialność karna internauty
REKLAMA
REKLAMA
Wykorzystywanie cudzych tekstów
Teksty umieszczone w sieci przez ich autorów mogą być przeglądane, tymczasowo kopiowane i przechowywane na dysku przez każdego ich odbiorcę. Nadużycia mogą mieć miejsce w przypadku wykorzystywania tekstu lub jego części. W przypadku, gdy internauta chce wykorzystać czyjś tekst i umieścić go na swojej stronie lub wykorzystać w celach marketingowych – powinien uzyskać na to zgodę autora, nierzadko również za to zapłacić.
REKLAMA
Należy wspomnieć tutaj o prawie cytatu. Głosi ono, że wolno bez zgody autora przytaczać w utworach stanowiących samoistna całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawem gatunku twórczości, a także w celach dydaktycznych i naukowych. Należy pamiętać, że każdy cytowany utwór należy odpowiednio oznaczyć – trzeba wymienić imię i nazwisko twórcy oraz źródło.
Zobacz: Komentarze na Facebooku a prawa autorskie
Pobieranie plików
Pliki pobierane na własny komputer jest możliwe o ile umożliwia to posiadacz praw autorskich do danego pliku. Należy rozróżnić sytuację wyłącznie pobierania plików od sytuacji dalszego ich udostępniania. Osoba, która udostępnia pliki ze swojego komputera podlega odpowiedzialności karnej za rozpowszechnianie i zwielokrotnianie plików w sieci.
W przypadku ściągania gier i programów komputerowych karalne jest zarówno rozpowszechnianie takich plików jak również ich pobranie.
Pomówienia i oczernianie w sieci
Polskie fora internetowe pełne są niewybrednych określeń, pomówień i oczernień. Pod przykrywką internetowej anonimowości ludzie pozwalają sobie na więcej. Jednak osoby stosujące pomówienia i oczernianie innych w sieci mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności na podstawie art. 212 Kodeksu karnego. Sprawca takiego czynu podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Przekręty na serwisach aukcyjnych
Na aukcjach internetowych równie często można znaleźć dobrą okazję jak i oszusta. Często zdarza się zakupienie przez Internet przedmiotu, który nie istnieje. Należy pamiętać, że sprzedawca, który w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadza kogoś w błąd, po to żeby niekorzystnie rozporządził własnym lub cudzym mieniem, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Odpowiedzialność ponosi również osoba, która dokonała oszustwa nawet na kilka złotych.
Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat