Odpowiedzialność karna za umieszczanie linków do plików z filmami
REKLAMA
REKLAMA
Czy film to utwór w prawie autorskim?
REKLAMA
Utwór, w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Przedmiotem prawa autorskiego jest w szczególności utwór audiowizualny (a więc również film).
Wyłączne prawo autora
Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu. Może on rozporządzać nim na wszystkich polach eksploatacji i pobierać wynagrodzenie za korzystanie z niego. Czym są pola eksploatacji? Pola eksploatacji to metody rozpowszechniania utworu – w tym przy użyciu sieci Internet. Przez publiczne rozpowszechnianie utworu należy rozumieć udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym. Udostępniając link do pliku z filmem na forum bądź na stronie internetowej dzielimy się nim z innymi użytkownikami Internetu, którzy mogą z niego skorzystać, kiedy będą chcieli.
Zobacz: Bezprawne użycie wizerunku – kiedy stanowi naruszenie dóbr osobistych?
Czy zamieszczanie linków do plików z filmami jest łamaniem prawa autorskiego?
Wydaje się, że udostępnianie linków do plików z filmami będzie łamaniem prawa autorskiego. Podając link rozpowszechniamy utwór, ponieważ inni użytkownicy Internetu mają do niego dostęp.
Odpowiedzialność karna
Osoba, która bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom (np. licencji) rozpowszechnia cudzy utwór podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Osiąganie korzyści materialnych
Surowszej odpowiedzialności karnej podlega osoba, która osiąga korzyści materialne z rozpowszechniania cudzego utworu – grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3. Poza tym w takiej sytuacji należy liczyć się z odpowiedzialnością odszkodowawczą, wynikającą z przepisów kodeksu cywilnego.
Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej – czym się zajmuje?
REKLAMA
Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej prowadzi m.in. akcje informacyjne zmierzające do pogłębiania wiedzy z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym prawa regulującego rynek audiowizualny. Pracownicy Fundacji biorą udział w postępowaniach karnych, uczestniczą w czynnościach zabezpieczania dowodów rzeczowych, weryfikacji tego materiału, wydawaniu opinii o stanie prawnym zabezpieczonych dowodów, wskazaniu pokrzywdzonego, a także zapewnieniu jego udziału w czynnościach procesowych. Pracownicy Fundacji uczestniczyli w licznych procesach karnych w charakterze ekspertów-specjalistów.
Warto zaznaczyć, że w polskiej judykaturze nie pojawiły się głośne sprawy z zakresu rozpowszechniania filmów w Internecie. Stąd trudno przewidzieć, jaka będzie linia orzecznicza w tej kwestii.
Zobacz serwis: Prawo karne
Podstawa prawna
Ustawa z 4.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat