Jaka kara za działanie na szkodę firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Narażenie firmy na straty finansowe
Osoba, która zajmuje się sprawami majątkowymi przedsiębiorcy powinna podejmować takie działania, które nie narażą firmy na wielkie straty finansowe. Wyrządzenie szkody majątkowej (lub choćby sprowadzenie niebezpieczeństwa jej wyrządzenia) może spowodować, że taka osoba zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. Co jej grozi?
REKLAMA
- za wyrządzenie znacznej szkody majątkowej – kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat;
- za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej – kara pozbawienia wolności do 3 lat;
- za wyrządzenie lub sprowadzenie niebezpieczeństwa znacznej szkody majątkowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat;
- za wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach - kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat (działanie nieumyślne – do 3 lat).
Jeżeli osoba, która popełniła tego rodzaju przestępstwo, dobrowolnie naprawi wyrządzona szkodę, jeszcze zanim zostanie wszczęte postępowanie karne, nie będzie podlegać karze.
Zobacz też: Do jakiego sądu wnosi się pozew w sprawach pracowniczych
Popełnienie przestępstwa
Zanim określimy, jakie przesłanki muszą wystąpić, aby mówić o przestępstwie wyrządzenia szkody majątkowej, warto zastanowić się, kto może je popełnić.
REKLAMA
Powyżej zostało wskazane, dość ogólnie, że dotyczy to osoby, która zajmuje się sprawami majątkowymi w firmie. Może więc być to członek władz w spółce kapitałowej (z o.o., spółka akcyjna.), a także wspólnik każdej spółki osobowej (jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna).
Do odpowiedzialności za działanie na szkodę firmy może zostać również pociągnięty jednoosobowy przedsiębiorca, co może mieć miejsce w sytuacji, gdy wyrządził szkodę swojemu przedsiębiorstwu, a przy okazji – swoim wierzycielom.
Co do przesłanek popełnienia tego przestępstwa, to osoba, której obowiązkiem jest zajmowanie się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą, poniesie karę, jeżeli wyrządziła znaczną szkodę majątkową przez nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków.
Osoba zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, jeżeli wyrządzi przedsiębiorcy znaczną szkodę majątkową, czyli taką, która przekracza 200 tysięcy złotych.
Ścigane na wniosek
Warto podkreślić, że jeżeli przestępstwem wyrządzenia szkody majątkowej nie został pokrzywdzony Skarb Państwa, ściganie jest możliwe wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, a tym może być nie tylko przedsiębiorca narażony na szkodę, ale także jego wierzyciel.
Zobacz serwis: Praca
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA