Odpowiedzialność żołnierza za popełnienie przestępstwa
REKLAMA
REKLAMA
Środki karne
Wobec żołnierza, który popełnia przestępstwo mogą zostać zastosowane środki karne przewidziane w art. 39 kodeksu karnego (zobacz opis), takie jak:
REKLAMA
- pozbawienie praw publicznych,
- zakaz prowadzenia pojazdów,
- przepadek,
- obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
- nawiązka,
- podanie wyroku do publicznej wiadomości.
Poza nimi, sąd może zdecydować o wymierzeniu środków karnych, które zostały przewidziane dla żołnierzy, w części wojskowej kodeksu karnego. Są to:
- wydalenie z zawodowej służby wojskowej,
- degradacja.
Wydalenie ze służby i degradacja
REKLAMA
Sąd może orzec wydalenie z zawodowej służby wojskowej, jeżeli żołnierz przy popełnieniu przestępstwa umyślnego rażąco nadużył swoich uprawnień albo okazał, że dalsze pełnienie tej służby zagraża istotnym dobrom chronionym prawem. W takiej sytuacji, żołnierz jest bezzwłocznie usuwany ze służby i traci odznakę oraz zaszczytne wyróżnienia, które nadał mu dowódca.
Degradacja natomiast obejmuje utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego. Sąd może orzec taki środek karny, w razie skazania za przestępstwo umyślne, jeżeli rodzaj czynu, sposób i okoliczności jego popełnienia pozwalają przyjąć, że sprawca utracił właściwości wymagane do posiadania stopnia wojskowego, a zwłaszcza w wypadku działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Zobacz serwis: Kodeks karny
Kara aresztu wojskowego
Wyłącznie wobec żołnierza może zostać orzeczona kara aresztu wojskowego. Sąd może orzec taka karę, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat, a wymierzona kara nie byłaby surowsza niż 2 lata pozbawienia wolności.
Karę aresztu wojskowego żołnierz odbywa w specjalnym zakładzie karnym, jednocześnie podlega szkoleniu wojskowemu.
Podczas odbywania kary, żołnierz nie może być mianowany na wyższy stopień wojskowy ani wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe. Nie może również brać udziału w paradach i uroczystościach organizowanych w jednostce wojskowej lub z udziałem jednostki.
Sąd może odstąpić od wymierzenia kary i zwrócić się do właściwego dowódcy o wymierzenie żołnierzowi kary dyscyplinarnej.
Zobacz serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat