Uchylenie prawomocnego wyroku
Strona postępowania karnego, niezadowolona z rezultatu postępowania karnego ma prawo złożyć odwołanie od wyroku sądu. W przypadku wyroku, który się uprawomocnił, nie ma już takiej możliwości, nie mniej jednak ustawodawca przewidział wyjście i z takiej sytuacji.
Jednym ze sposobów zaskarżenia prawomocnego wyroku jest złożenie wniosku o wznowienie postępowania. Jest to możliwe w razie spełnienia się jednej z przesłanek zawartych w Kodeksie postępowania karnego.
Po pierwsze, postępowanie może zostać wznowione, jeżeli w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa i istnieje prawdopodobieństwo, że mogło ono mieć wpływ na treść orzeczenia (np. podejrzenie wręczenia łapówki sędziemu).
Drugą przyczyną jest sytuacja, kiedy po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody (które nie były wcześniej znane sądowi), które wskazują, że:
- skazany nie popełnił czynu, nie podlegał karze albo jego czyn nie stanowił przestępstwa (także w sytuacji, gdy sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie);
- skazano go za przestępstwo zagrożone surowszą karą, blednie orzeczono nadzwyczajne obostrzenie kary lub nie uwzględniono okoliczności, które mogłyby karę złagodzić.
Ponadto, postępowanie może zostać wznowione, jeżeli Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą, przepisu na podstawie którego wydano orzeczenie.
Wznowienie postępowania na tej podstawie nie może nastąpić na niekorzyść oskarżonego!
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Nowe podstawy wznowienia
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, które przewiduje nowe podstawy wznowienia postępowania. Poza wyżej wskazanymi, postępowanie zostanie wznowione, jeżeli sprawę rozpoznano pod nieobecność oskarżonego, któremu nie doręczono zawiadomienia o terminie posiedzenia lub rozprawy albo doręczono w inny sposób niż osobiście. Warunkiem wznowienia postępowania będzie złożenie przez oskarżonego wniosku o wznowienie, w terminie miesiąca od dnia, kiedy dowiedział się od zapadłym w jego sprawie orzeczeniu.
Podobna sytuacji będzie miała miejsce, gdy nie oskarżonemu nie doręczy się orzeczenia wraz z pouczeniem o sposobie jego zaskarżenia. W tym przypadku oskarżony będzie musiał wykazać, że nie wiedział on o terminie i możliwości wydania orzeczenia.
Zobacz serwis: Sprawy karne