Czym grozi zatrzymanie przez urzędnika imigracyjnego w USA?

Natalia Teper
Adwokat amerykański
rozwiń więcej
Należy poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw.
ICE (Urząd Celno-Imigracyjny) jest głównym ramieniem śledczym Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS). Jego kluczową rolą jest promowanie bezpieczeństwa narodowego oraz porządku publicznego poprzez cywilno-karne wzmacnianie praw federalnych regulujących sprawy kontroli granicznej, ceł, handlu oraz imigracji. Mówiąc prościej ICE tropi nielegalnych imigrantów na terytorium USA, pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów oraz tych, którzy próbują przemycać dobra lub trudnią się kontrabandą.

"Moja znajoma została zatrzymana przez urzędnika imigracyjnego, co może jej grozić?"

Urząd Imigracyjny i Celny (ICE)

Odpowiadając na Pani pytanie, wychodzę z założenia, że Pani znajoma została zatrzymana przez pracownika ICE* (Urząd Imigracyjny i Celny). Jeżeli tak się stało to prawdopodobnie zostanie ona zabrana do lokalnego biura ICE, gdzie zostaną jej pobrane odciski palców oraz zweryfikowany jej status prawny (jako imigrant) oraz przeszłość kryminalna. W zależności od wyniku tej weryfikacji Pani znajoma może być zatrzymana do czasu rozpoczęcia przesłuchania sądowego bądź wypuszczona na wolność. W tym drugim przypadku możliwe też jest zastosowanie monitoringu elektronicznego. Inną możliwością jest nałożenie kaucji, która z reguły musi być zapłacona w całości. Jeżeli Urząd Emigracyjny podejrzewa osobę o mataczenie bądź pojawią się sprzeczne odpowiedzi w toku przesłuchania, jest bardziej prawdopodobne, że danej osobie nie zostanie przyznane prawo do wyjścia za kaucją.

Jeżeli Pani przyjaciółka zostanie umieszczona w areszcie imigracyjnym przed rozpoczęciem procedury deportacyjnej, jest wysoce prawdopodobne, że będzie to Imigracyjne Centrum Detencyjne. Jeśli próbuje ją Pani znaleźć, może się Pani posłużyć narzędziem lokalizacji zatrzymanych dostępnym na stronie internetowej ICE (https://locator.ice.gov/odls/homePage.do). Jeśli Pani przyjaciółka została oficjalnie zatrzymana to narzędzie pozwoli Pani ją zlokalizować. Inną możliwością jest zadzwonienie do lokalnego biura Imigracyjnego i Celnego.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Uprawnienia zatrzymanych

Większość zatrzymanych jest uprawniona do otrzymywania wizyt we wszystkich jednostkach ICE. Jeśli zdecyduje się Pani na odwiedziny znajomej w centrum detencyjnym wskazane jest uprzednie zatelefonowanie do centrum, by upewnić się jakie są ewentualne restrykcje dla wizytujących i jakie produkty można przynieść odwiedzanej. Z reguły nie akceptuje się produktów żywnościowych jak i nawet niektórych książek.

Proszę wziąć pod uwagę, że Pani znajoma może znajdować się w ośrodku w innym stanie, daleko od rodziny i znajomych. Również jako „obca” Pani znajoma nie ma tej samej konstytucyjnej ochrony, jaką posiadają obywatele Stanów Zjednoczonych, więc kłótnie o to, że jej konstytucyjne prawa zostały naruszone przenosząc ją z Nowego Jorku do Teksasu nie będą miały sensu. Jednakże Pani znajoma ma prawo do prywatności oraz porady prawnej. ICE musi również poinformować jej krewnych najszybciej jak to możliwie o jej zatrzymaniu, aby mieli oni możliwość zaaranżować spotkanie bądź znalezienie reprezentanta prawnego, zanim zaczną się przesłuchania sądowe.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o amerykańskim systemie prawnym?

Kiedy ICE jest w toku przygotowań do deportacji zatrzymanego, podczas czynności przygotowawczych do usunięcia z kraju konieczne jest wystosowanie formularza I-862, czyli wezwania do stawienia się na przesłuchanie (Notice to Appear, NTA). Wezwanie powinno zawierać: zarzuty na podstawie których została podjęta decyzja o deportacji, datę przesłuchania sądowego oraz informację o prawie zatrzymanego do kompetentnego tłumaczenia, reprezentacji prawnej oraz sprawiedliwego postępowania sądowego.

Obrońca

Pańska znajoma powinna się poważnie zastanowić nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego do reprezentowania jej osoby. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw. Pańska przyjaciółka może być inteligentną osobą, ale prawdopodobnie nie zna prawa imigracyjnego i nie ma potrzebnego doświadczenia. Jeśli pojawi się w sądzie „pro se” (reprezentując samą siebie), będzie to działać na jej ogromną niekorzyść!

Niektórzy ludzie, próbując zaoszczędzić pieniądze, decydują się na reprezentowanie samych siebie, myśląc, że w przypadku przegrania sprawy mogą zatrudnić prawnika i złożyć apelację. Większość z tych ludzi w istocie przegrywa i w konsekwencji wydaje o wiele więcej pieniędzy, gdyż prawnik ma dużo więcej pracy. Osoby, które stawiły się już na rozprawę sądową mają założoną kartotekę sądową. Na kartotekę składają się transkrypt z przesłuchań oraz dowody rzeczowe, w tym kopie aplikacji złożonych w imieniu zatrzymanego. Imigracyjna Rada Apelacyjna (BIA) widzi tylko wydrukowany protokół, decyzje imigracyjnego sędziego oraz streszczenie pozwu sądowego prawnika. BIA nie wezwie żadnych nowych świadków, tak więc Pańska znajoma nie będzie miała drugiej szansy na przedstawienie swojego stanowiska! Nawet jeśli sprawa trafi do Sądu Federalnego, sąd ponownie oprze swą decyzje na podstawie akt z poprzednich przesłuchań.

Pani znajoma nie jest uprawniona do obrońcy z urzędu, ale dostanie listę lokalnych prawników lub przedstawicieli sądowych podczas pierwszego przesłuchania. Prawnik może udzielić Pani znajomej porady prawnej i tym samym zdeterminować najkorzystniejszy przebieg rozprawy. W zależności od przeszłości kryminalnej i imigracyjnej, nienagannej postawy moralnej oraz tego, czy zatrzymana ma krewnych posiadających obywatelstwo amerykańskie, mogą być wobec niej zastosowane okoliczności łagodzące. Są one jednak w pełni zależne od decyzji i woli sądu.

Proszę powiedzieć znajomej, aby uspokoiła nerwy i nie panikowała. To właśnie panika powoduje, że ludzie popełniają błędy, takie jak podanie ICE nieprawdziwych informacji. Pani znajoma powinna wiedzieć, że pozostanie w Stanach po upływie ważności wizy (overstay) nie jest przestępstwem i procedury deportacyjne są postępowaniem cywilnym. Jeśli jest ona oskarżona o naruszenia prawa imigracyjnego, najgorszą z możliwych możliwości jest odesłanie jej do kraju rodzinnego, oczywiście wychodząc z założenia, że nie mogą być wobec niej zastosowane żadne okoliczności łagodzące oraz wszystkie środki odwoławcze zostały wyczerpane.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

DISCLAIMER: Informacje podane służą jedynie celom informacyjnym i nie stanowią porady prawnej. Zastrzegam że chociaż podjęłam wszelkie starania aby informacje były prawidłowe i pełne, jednak informacje znalezione na stronie internetowej nigdy nie zastąpią rozmowy z radcą prawnym (adwokatem).

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...