Mandat za wyrzucone baterie
REKLAMA
REKLAMA
Baterie wyrzucane do śmieci komunalnych trafiają na wysypiska, gdzie uwalniają zawarte w sobie metale ciężkie takie jak ołów, kadm, rtęć oraz kwasy przenikające do ziemi i wód gruntowych. Substancje te są szkodliwe nie tylko dla środowiska ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, jeśli dostaną się do organizmu w większych stężeniach.
REKLAMA
Inspekcja Ochrony Środowiska może ukarać za wyrzucenie baterii lub akumulatora do śmietnika mandatem w wysokości 500 zł. Kompetencje w tym zakresie przysługują jej na mocy nowelizacji rozporządzenia w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, obowiązującej od 31 sierpnia 2010 r. w poprzedniej regulacji inspektor nie mógł sam nałożyć mandatu, ale musiał skierować wniosek o ukaranie do sądu.
Kiedy Inspekcja Ochrony Środowiska nałoży mandat
Inspektor Ochrony Środowiska może nałożyć mandat również na przedsiębiorcę zajmującego się produkcją, sprzedażą, przetwarzaniem baterii, który:
- importując baterie do Polski, nie posługuje się wymaganym numerem rejestrowym na fakturach lub innych dokumentach
- nie prowadzi obowiązkowych sprawozdań o masie wprowadzonych do obrotu baterii i masie zebranych zużytych ogniw
- nie zawrze odpowiedniej umowy z zakładem przetwarzania zużytych baterii lub akumulatorów
- zorganizuje recykling zużytych baterii lub akumulatorów w niewyspecjalizowanym do tego zakładzie przetwarzania
Zobacz: Wykroczenia
Gdzie złożyć zużyte baterie
Zużyte baterie najłatwiej odnieść do sklepu, w którym zostały kupione. Dystrybutorzy baterii i akumulatorów zobowiązani są do umożliwienia konsumentom pozostawiania zużytych artykułów w ich punktach sprzedaży niezależnie od tego, gdzie je nabyli. Poza sklepami można je również zwrócić w hurtowniach sprzedających urządzenia RTV, w serwisach, specjalnych punktach zbiórki lub w firmach zajmujących się odbieraniem odpadów komunalnych na terenie danej gminy.
Zobacz również: Działalność gospodarcza
Koszty zorganizowania i sfinansowania zbierania, przetwarzania, recyklingu oraz unieszkodliwienia zużytych baterii i akumulatorów ponosi przedsiębiorca wprowadzający je do obrotu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat