Kiedy sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na zawsze?
REKLAMA
REKLAMA
Orzekany obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów będzie związany zawsze z popełnieniem przestępstwa komunikacyjnego.
REKLAMA
Co jest pojazdem mechanicznym
Obligatoryjnie i na zawsze można orzec tylko zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Należy zatem w pierwszej kolejności określić co może być takim pojazdem a co nim być nie może.
Kodeks karny nie zawiera definicji pojazdu mechanicznego. Jednak została ona opracowana przez orzecznictwo. Zgodnie z wyrokami Sądu Najwyższego pojazdem mechanicznym jest pojazd napędzany za pomocą silnika (samochód, motor, autobus) albo za pomocą trakcji elektrycznej (tramwaj, trolejbus).
Zobacz: Wykonanie środków karnych
Wobec kogo można orzec
REKLAMA
Zakaz ten można orzec wobec każdej osoby popełniającej przestępstwo. Oznacza to, że zakaz prowadzenia pojazdów można orzec również wobec osoby nie posiadającej prawa jazdy. W tym wypadku zakaz będzie polegał na niemożności uzyskania takiego pozwolenia.
Co ważne zakaz ten można orzec wobec każdego uczestnika ruchu, a więc nie tylko wobec kierowcy. Taki zakaz może być na przykład nałożony na pasażera samochodu, czy też na pieszego.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Kiedy sąd orzeka
Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 (wypadek ze skutkiem śmiertelnym) lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
Sąd jednak w wyjątkowych sytuacjach może odstąpić od wymierzenia tego środka karnego.
Przy ponownym skazaniu, w okolicznościach opisanych wyżej, sąd nie ma już wyboru i musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat