Kiedy można wymierzyć karę łączną?
REKLAMA
REKLAMA
Karę łączną można wymierzyć tylko w sytuacji wskazanej przez przepisy kodeksu karnego. Nie można stosować tej instytucji według uznania sądu.
REKLAMA
Kiedy sąd wymierza?
Jeśli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.
Tyle stanowi definicja, zawarta w art. 85 kodeksu karnego. Co jednak z niej wynika?
Kilka czynów
Otóż sprawca musi popełnić więcej niż jedno przestępstwo. Sąd nie będzie wymierzał kary łącznej w wypadku gdy sprawca jednym czynem naruszył kilka norm prawnych. W tym wypadku chodzi o dwa lub więcej zachowania sprawcy naruszające kilka lub ten sam przepis prawa karnego. Z taka sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy sprawca dokonuje kradzieży w miesiącu maju, rozboju w miesiącu lipcu a wymuszenia w październiku.
Zobacz: Kara łączna - zmiany w kodeksie karnym
Przed wyrokiem
Wszystkie czyny sprawca musi popełnić przed zapadnięciem pierwszego wyroku skazującego, chociażby był on nieprawomocny. Wyrok nieprawomocny to wyrok zapadły w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji.
W przedstawionym powyżej przykładzie pierwszy wyrok skazujący może zapaść najwcześniej w listopadzie. Tylko w takiej sytuacji sąd będzie mógł orzec karę łączną za trzy przestępstwa.
Kary tego samego rodzaju lub podlegające łączeniu?
Nie trzeba chyba tłumaczyć jakie to są kary tego rodzaju. Trzeba jednak wiedzieć jakie kary podlegają łączeniu. Grzywnę można łączyć tylko z grzywną. Ograniczenie wolności zarówno z ograniczeniem wolności jak i z pozbawieniem wolności. Pozbawienie wolności z ograniczeniem wolności, z 25 latami pozbawienia wolności oraz z dożywotnim pozbawieniem wolności.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Jak łączyć?
Kodeks jako podstawę kary łącznej nakazuje brać kary wymierzone z osobna. Kodeks karny natomiast precyzuje, jakie są zasady łączeni poszczególnych kar. Przy wymierzaniu kary łącznej sąd nie bierze pod uwagę szkodliwości społecznej poszczególnych czynów. Uwzględniły ją bowiem sądy wydające kary „cząstkowe”.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat