Kiedy można stosować przedterminowe warunkowe zwolnienie?
REKLAMA
REKLAMA
Przedterminowe zwolnienie polega na tym, że sprawcy darowuje się część kary pod warunkiem, że w okresie próby będzie zachowywał się zgodnie z porządkiem prawnym. Mówiąc prościej sprawca w oznaczonym przez sad czasie nie może dopuścić się przestępstwa.
REKLAMA
Wobec kogo
Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego.
Najogólniej chodzi o sytuację, w której sprawca odbył część kary pozbawienia wolności i ta odbyta część kary zresocjalizowała sprawcę na tyle, że więcej nie będzie popełniał on przestępstw.
Zobacz: Jakie są skutki warunkowego zwolnienia od odbywania kary
Wobec jakich kar
Przedterminowe warunkowe zwolnienie stosowane jest przede wszystkim wobec sprawców skazanych na karę pozbawienia wolności. Nie oznacza to jednak, że skazani na inne kary nie mogą być przedterminowo zwolnieni z ich odbywania.
Nieco inne przesłanki, niż przy pozbawieniu wolności, przewidziane są przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbywania kary ograniczenia wolności.
Można jednak tą instytucję stosować do najsurowszych kar. A więc do kary 25 lat pozbawienia wolności i kary dożywotniego pozbawienia wolności.
Nie można jednak warunkowo zawiesić wykonania kary grzywny.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Nie tylko kary
Sąd może nie tylko przedterminowo zwolnić z odbywania kar. Kodeks karny pozwala stosować tę instytucję również do środków karnych. Chodzi tu o środki karne:
- Pozbawienie praw publicznych,
- Zakaz wykonywania zawodu, sprawowania funkcji, wykonywania działalności,
- Zakaz prowadzenia pojazdów.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat