REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy zapłacisz za zakupy dokonane skradzioną kartą?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
W przypadku stwierdzenia utraty karty o fakcie tym należy niezwłocznie powiadomić swój bank.
W przypadku stwierdzenia utraty karty o fakcie tym należy niezwłocznie powiadomić swój bank.

REKLAMA

REKLAMA

Brak roztropności może sprawić, że za nieautoryzowane użycie naszej karty płatniczej, będziemy musieli zapłacić w całości z własnej kieszeni. Jak tego uniknąć?

W ostatnim czasie kradzież kart płatniczych, czy też kodów PIN staje się coraz częstszym problemem. W takiej sytuacji w głowie okradzionego rodzi się najważniejsze pytanie. Czy będę musiał zapłacić za wszystkie nieautoryzowane transakcje?

REKLAMA

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od nas samych. Jeżeli przy obchodzeniu się z kartą płatniczą dochowamy należytej staranności, wtedy też nasze straty będziemy mogli znacząco ograniczyć. W takiej sytuacji ryzyko nieautoryzowanego użycia karty płatniczej w większej mierze obciąża bank, nie zaś klienta.

Nie oznacza to jednak, że posiadacz karty może spać spokojnie. Bank dokładnie sprawdzi nasze postępowanie. Jeżeli znajdzie w nim jakieś nieprawidłowości, wtedy też z dużą dozą prawdopodobieństwa, będzie starał się cały ciężar pokrycia strat przerzucić na nas.

Jeżeli nasze zachowanie zarówno przed kradzieżą, jak i po będzie odpowiednie, wtedy też straty będziemy musieli pokryć jedynie do równowartości 150 euro.

Zobacz również: Podział kart płatniczych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak postępować z kartą?

Przede wszystkim bank sprawdzi, czy w naszym postępowaniu zachowaliśmy należytą staranność. Chodzi przede wszystkim o to, czy swoim postępowaniem nie umożliwiliśmy osobom nieuprawnionym ominięcie zabezpieczeń. W tej mierze przepisy ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych wymagają od nas zachowania staranności przy przechowywaniu karty płatniczej oraz kodu identyfikacyjnego. Bezwzględnie zabronione jest trzymanie kodu wraz z kartą.

Oprócz tego posiadacz karty nie może przekazywać jej osobom nieuprawnionym. W przypadku stwierdzenia utraty karty o fakcie tym należy niezwłocznie powiadomić nasz bank.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zestawienie operacji

REKLAMA

Zasady prawidłowego obchodzenia się z karta to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę. Konieczne jest również uważne czytanie z wyciągu operacji przeprowadzonych na podstawie naszej karty. Często kradzież środków z konta może bowiem przez dłuższy czas pozostawać niezauważona. Aby takim sytuacjom zapobiegać banki regularnie wysyłają na adresy swoich klientów wyciągi z przeprowadzonych operacji finansowych.

Zgodnie z art. 27 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości każdy klient ma obowiązek powiadomienia banku o zaistniałej sytuacji. Termin na powiadomienie powinien być określony w umowie o kartę płatniczą, jednak nie może być krótszy, niż 14 dni. 

Zobacz również serwis: Umowy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

REKLAMA

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło INFOR co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

REKLAMA

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

REKLAMA