Sprzedaż bez paragonu stanowi przestępstwo skarbowe
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym, sprzedaż z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydaniem z kasy dokumentu stwierdzającego sprzedaż stanowi przestępstwo. Bez znaczenia jest tu fakt, czy kupujący dokonał zapłaty za dany towar. Nawet jeżeli zapłata nigdy nie nastąpi, to sprzedaż powinna być zarejestrowana na kasie i objęta podatkiem.
REKLAMA
W przypadku zakwalifikowania czynu jako mniejszej wagi, może on zostać uznany za wykroczenie skarbowe. Będzie tak w sytuacji, gdy czyn stanowi niski stopień szkodliwości , w szczególności gdy uszczuplony lub narażony na uszczuplenie podatek nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, bądź sprawca czyni to z pobudek zasługujących na uwzględnienie.
Kara grzywny za sprzedaż bez paragonu
Przepisy kodeksu karnego skarbowego przewidują za powyższe karę grzywny w wysokości do 180 stawek dziennych. Jeżeli natomiast podatnik, na którym ciążył obowiązek posiadania kasy fiskalnej, w ogóle takiej kasy nie używa (tj. nie wprowadził jej w swojej działalności), czyn taki wypełnia znamiona przestępstwa nieprowadzenia księgi, podlegającego karze do 240 stawek dziennych. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia, ani też przekraczać jej czterystukrotności.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Kiedy podatnik ma obowiązek stosowania kasy fiskalnej
Kasę rejestrującą (fiskalną) muszą mieć firmy sprzedające towary i usługi klientom detalicznym, czyli osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych dotyczy przedsiębiorców, których roczne obroty przekroczyły w danym roku 40 tysięcy zł. Przedsiębiorcy mają obowiązek stosowania kas po upływie dwóch miesięcy od przekroczenia powyższego limitu. Podatników rozpoczynających działalność obowiązuje natomiast niższy limit w wysokości 20 tysięcy zł.
Zobacz również serwis: Podatki i opłaty
Jak uniknąć kary?
Podatnik, który dokonał sprzedaży bez wydania paragonu może uniknąć odpowiedzialności składając tzw. czynny żal. W tym celu musi dokonać korekty deklaracji podatkowej, czyli wydrukować paragony i dołączyć je do odpowiednich faktur. W ewidencji korekt należy zamieścić uzasadnienie, dlaczego paragony nie zostały wydrukowane w chwili sprzedaży, opisać powód ich wydruku oraz wyliczyć kwoty obrotu i podatku. Złożenie czynnego żalu będzie skuteczne tylko przed nałożeniem mandatu, czyli zanim organ podatkowy poweźmie informację o dokonaniu przestępstwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat