Prawa autorskie chronione są zarówno przez przepisy prawa karnego, które mają na celu ochronę interesu publicznego jak i prawa cywilnego, które uwzględniają prywatne interesy. Zatem może Pan wystąpić zarówno do sądu cywilnego jak i sądu karnego.
Przestępstwo plagiatu zostało określone w art.115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, polega ono na przywłaszczeniu sobie autorstwa albo wprowadzeniu w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania.
Plagiat to czyn ścigany w trybie prywatnoskargowym, zatem pokrzywdzony aby zainicjować postępowanie musi złożyć prywatny akt oskarżenia. Przestępstwo to kwalifikowane jest jako występek ( gdyż czyn ten zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3) zatem sądem właściwym będzie sąd rejonowy, właściwy dla miejsca w którym popełniono czyn niedozwolony.
Zobacz: Jakie kary grożą poszukiwaczom skarbów?
Celem sądów karnych jest wykrycie i podciągnięcie odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa. Co do zasady nie orzekają one o roszczeniach majątkowych Wyjątek stanowi powództwo adhezyjne, które można wytoczyć w ramach procesu karnego.
Osoba poszkodowana, w wyniku naruszenia praw autorskich jest również uprawniona do wszczęcia postępowania cywilnego. Następuje to poprzez wniesienie pozwu do właściwego sądu okręgowego. Plagiat stanowi naruszenie zarówno osobistych jak i majątkowych praw autorskich. W związku z powyższym pokrzywdzony może ubiegać się o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych bądź na podstawie art.23 i 24 kodeksu cywilnego.
Zobacz serwis: Kodeks karny
Podstawa prawna: art. 78 i 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych