Przestępstwo czy wykroczenie?
REKLAMA
REKLAMA
Przestępstwo kradzieży reguluje Kodeks karny. Zgodnie z definicją z art. 278 k.k. – kto w celu przywłaszczenia zabiera cudzą rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
REKLAMA
Kradzież jest zatem przestępstwem gdyż jest to czyn zabroniony pod groźbą kary wyższą niż jeden miesiąc pozbawienia wolności.
Jednocześnie kodeks wykroczeń zawiera art. 119, który ma następujące brzmienie: Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Zobacz: Jaka kara grozi osobe pomagającej w dokonaniu przestępstwa?
Jak zatem widać popełniony w tym wypadku czyn spełnia zarówno przesłanki określone w kodeksie karnym i kodeksie wykroczeń. W tym wypadku jednak będą miały zastosowanie przepisy kodeksu wykroczeń
Dlatego też nie będzie Pan skazany w procesie karnym i nie będzie Pan uważany za karanego. Jeszcze inaczej mówiąc nie pójdzie Pan do więzienia (w najgorszym wypadku można spędzić 30 dni w areszcie). Może być natomiast w takiej sprawie wymierzona grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł (decyduje o tym sąd) albo może być nałożona kara ograniczenia wolności w wymiarze 1 miesiąca. Ta ostatnia kara polega na tym, że ukarany musi wykonywać prace społeczne albo przeznaczać część wynagrodzenia na wskazany cel.
Zobacz serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat