Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym przyjęta przez Sejm
REKLAMA
REKLAMA
Przyjęte rozwiązania stanowią reakcję na wyzwania, jakie wraz z rozwojem technik informatycznych i teleinformatycznych oraz nowymi rodzajami zagrożeń stanęły przed organami ścigania. Brak środków umożliwiających realną kontrolę sprawców przestępstw na tle seksualnym skutkowało niejednokrotnie popełnianiem kolejnych przestępstw na tym tle przez tego samego sprawcę.
REKLAMA
Przyjęte przez Sejm regulacje pozwolą na znacznie skuteczniejszą ochronę przed przestępstwami na tle seksualnym, w szczególności jeśli chodzi o ochronę małoletnich. Podobne modele kontroli, w różnym zakresie wprowadziły m.in. USA, Wielka Brytania, Francja czy Kanada, gdzie funkcjonują z powodzeniem.
Zobacz serwis: Sprawy karne
REKLAMA
Utworzony zostanie rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym (potocznie zwany „rejestrem pedofilów)”. Będzie składał się on z dwóch oddzielnych baz danych, zwanych odpowiednio: „Rejestrem z dostępem ograniczonym” i „Rejestrem publicznym”.
Do pierwszej bazy danych w ramach ustawowych uprawnień dostęp będą miały w szczególności organy ścigania, organy administracji rządowej i samorządowej, a także placówki oświatowo-wychowawcze oraz organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej. Umieszczenie danych sprawcy przestępstwa popełnionego na tle seksualnym będzie następowało z urzędu, jako następstwo prawomocnego skazania sprawcy, w celu prewencyjnej ochrony w szczególności osób małoletnich. Zgodnie z ustawą, w szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może orzec o wyłączeniu zamieszczenia danych w Rejestrze m.in. ze względu na dobro małoletniego pokrzywdzonego.
Zobacz serwis: Kodeks karny
Drugi z rejestrów będzie dostępny powszechnie i bez ograniczeń, a jego publikacja nastąpi na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Rejestr ten obejmie sprawców, którzy dopuścili się przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem lub na szkodę małoletniego poniżej 15 roku życia oraz ci, którzy dopuścili się przestępstw na tle seksualnym w warunkach recydywy.
Ponadto, stworzona zostanie publicznie dostępna policyjna mapa zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym, która ma być umieszczona na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat