REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w Kodeksie karnym 2022 - nowelizacja z podpisem Prezydenta

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Kodeks karny - nowelizacja z podpisem Prezydenta
Kodeks karny - nowelizacja z podpisem Prezydenta
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana przepisów dotyczy m.in. zwiększenia długości kary za morderstwo i gwałty, wydłużenie terminu przedawnienia za nie, czy konfiskatę auta za jazdę pod wpływem alkoholu.
rozwiń >

Jakie zmiany w Kodeksie karnym 2022?

Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 2 grudnia 2022.

REKLAMA

 

Zakaz możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie dla osób z dożywociem

 

Nowelizacja Kk umożliwia sądom orzeczenie zakazu warunkowego zwolnienia wobec osoby skazanej na karę dożywotniego pozbawienia wolności za przestępstwo popełnione przeciwko życiu, zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub o charakterze terrorystycznym.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja kary 25 lat pozbawienia wolności

Po zmianie prawa nie będzie już możliwe wydanie kary 25 lat pozbawienia wolności. Była ona obecnie możliwa np. jako jedna z kar za zabicie człowieka.

Podwyższono również górną granicę karty z 15 do 30 lat pozbawienia wolności.

 

Wyższe kary dla pedofilii

 

Zaostrzono sankcje za pedofilię i inne poważne przestępstwa na tle seksualnym. Sprawca zgwałcenia dziecka będzie teraz podlegać karze od 5 do 30 lat więzienia albo dożywotniemu pozbawieniu wolności. Dotąd kara ta wynosiła od 3 do 15 lat więzienia.

 

Zwiększenie kary za gwałt

 

Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie też grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem. Obecna maksymalna kara to 15 lat pozbawienia wolności.

Za gwałt z następstwem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie teraz grozić od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie - dotąd – od 2 do 12 lat.

Natomiast za zgwałcenie z następstwem w postaci śmierci ofiary grozić będzie od 8 do 30 lat więzienia lub dożywocie, dotychczas kara wynosiła od 2 do 12 lat więzienia.

 

Zakaz kontaktowania się z ofiarą gwałtu

 

Kolejna zmiana dotyczy obowiązkowego wydania przez sąd na wniosek pokrzywdzonego zakazu kontaktowania się, zbliżania się, czy też przebywania w określonych miejscach w przypadku wyroku za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej, czy obyczajności. Przy czym zakazem kontaktowania się została objęta również sieć teleinformatyczna, np. telefon komórkowy, w tym sms-y, jak również pośrednictwo osoby trzeciej.

 

Nakaz opuszczenia lokalu

W przypadku skazania za przestępstwo na tle seksualnym, bądź obyczajności, poszkodowany będzie mógł również złożyć wniosek o nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Sąd został zobowiązany do wydania takiego orzeczenia.  

 

Karanie nieletnich

Modyfikacja objęła również osoby nieletnie.

  1. Osoby, które ukończyły 15 lat będą mogły być karane jak osoby dorosłe, jeśli dopuszczą się zabójstwa oraz gwałtu w trybie podstawowym i za zgwałcenie przez następstwo w postaci śmierci pokrzywdzonego.
  2. Małoletni w wieku pomiędzy 14 a 15 rokiem życia również będzie mógł być sądzony jako osoba dorosła, za dokonanie zabójstwa: 
    1. ze szczególnym okrucieństwem,
    2. w związku z gwałtem, wzięciem zakładnika, czy rozbojem,
    3. w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie,
    4. więcej niż jednej osoby
    5. funkcjonariusza publicznego w trakcie pełnienia służby
    6. kolejnego – jeśli za poprzednie został skazany prawomocnym wyrokiem.

 

Zwiększenie wysokości grzywien

 

Zgodnie z jeszcze obowiązującymi przepisami prawa grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając zarówno ich liczbę jak i wysokość. Najniższa ich liczba wynosi obecnie 10 stawek, zaś najwyższa 540.

Po nowelizacji najniższe stawki zostaną znacznie zwiększone. Wyniosą:

 

1) 50 stawek – w przypadku czynu zagrożonego karą pozbawienia wolności

nieprzekraczającą roku;

 2) 100 stawek – w przypadku czynu zagrożonego karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 2 lat; 3) 150 stawek – w przypadku czynu zagrożonego karą pozbawienia wolności przekraczającą 2 lata

 

Konfiskata samochodu za prowadzenie pod wpływem alkoholu

 

Nowe przepisy Kodeksu karnego zaostrzają kary dla sprawców wypadków pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

REKLAMA

Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, teraz straci samochód – niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Jeżeli nie będzie wypadku, lecz prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach. Recydywiście przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila alkoholu.

Zmiana Kodeksu Karnego 2022 – kiedy wejdzie w życie?

Ustawa przewiduje trzymiesięczny okres vacatio legis.

Termin ten nie dotyczy obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości, które wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.

Zmiany Kodeksu karnego wykonawczego dotyczące elektronicznej kontroli miejsca pobytu w związku z udzieloną przerwą w wykonaniu kary pozbawienia wolności, wejdą natomiast w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: prezydent.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

Renta wdowia z ograniczeniami. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia?

Renata wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Prawo do renty będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Jednak są pewne ograniczenia. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu?

Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Wybierasz się w czasie ferii na narty? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Przed wyjazdem pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak w czasie wyjazdu warto mieć rezerwowe środki finansowe.

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

REKLAMA

31 stycznia 2025 roku. Co grozi za brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Emerytury i renty z KRUS w 2025 r. Jakie zaliczki na podatek i składka zdrowotna? [przykłady, obliczenia]

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. nie uległy zmianie zasady i forma pobierania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

REKLAMA