Skazani za pedofilię pod dozorem elektronicznym
REKLAMA
REKLAMA
Dozór elektroniczny ma umożliwić maksymalnie efektywną kontrolę zachowania najbardziej niebezpiecznych sprawców przestępstw seksualnych, popełnionych przeciwko małoletnim, a więc tej kategorii skazanych, w wypadku których ryzyko powrotu do przestępstwa jest stosunkowo wysokie. Wykorzystanie takiej aparatury gwarantuje nieprzerwany dostęp do informacji dotyczącej aktualnego miejsca pobytu osoby monitorowanej.
REKLAMA
Dozór elektroniczny ułatwi kontrolę skazanego
REKLAMA
Zastosowanie monitoringu znacznie ułatwi dokonanie identyfikacji osoby sprawcy, umożliwiając szybkie i łatwe ustalenie miejsca pobytu monitorowanego skazanego w momencie popełnienia przestępstwa. Sam fakt stałego monitoringu i związana z tym świadomość sprawcy ma korzystnie wpływać na jego postępowanie, zniechęcając do podejmowania działań niezgodnych z prawem.
Ponad to za pomocą aparatury monitorującej będzie można wprowadzić elektroniczny sposób weryfikacji wykonywania przez skazanego obowiązku poddania się leczeniu ambulatoryjnemu, umożliwiający szybką reakcję na zaprzestanie przez sprawcę leczenia.
Jak podaje ministerstwo, możliwość monitorowania skazanego za przestępstwo seksualne wobec dzieci, w okresie prowadzenia wobec niego terapii po odbyciu kary pozbawienia wolności to nie jedyna korzyść z przygotowanych rozwiązań. Dzięki nowelizacji monitoring będzie stosowany również dla kontroli, czy skazany wobec którego orzeczono środek karny w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym lub zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego, przestrzega takiego zakazu.
Zobacz: Prawo karne
Obecnie powyższy środek karny sąd orzeka obowiązkowo w razie skazania na karę pozbawienia wolności, bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej na szkodę małoletniego, który jest wykonywany po odbyciu przez sprawcę kary pozbawienia wolności. Środek ten może być orzekany na okres od roku do 15 lat. Monitorowanie nie będzie musiało jednak trwać przez cały okres orzeczonego zakazu. Od dalszego monitoringu będzie można odstąpić, jeżeli skazany wykaże, że przestrzega nałożonych na niego ograniczeń, a sąd uzna, iż dobro pokrzywdzonego nie stoi temu na przeszkodzie.
Zobacz również: Kodeks karny
O sposobie i zakresie monitoringu będzie decydował sąd, biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy, uzasadniające mniej lub bardziej intensywną elektroniczną kontrolę zachowania skazanego sprawcy przestępstwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat