REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzmożona liczba gwałtów w okresie wakacyjnym

Marta Piórkowska
Pigułka gwałtu przestaje być wykrywalna już po ośmiu godzinach od jej zażycia.
Pigułka gwałtu przestaje być wykrywalna już po ośmiu godzinach od jej zażycia.

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to czas wypoczynku, beztroski i zabawy. Policja jednak apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek, szczególnie młodych kobiet, podkreślając, że to właśnie latem dochodzi do największej liczby przestępstw na tle seksualnym.

Jak wynika z policyjnych statystyk w ubiegłym roku zgłoszono 1816 zgwałceń, przy czym porównując ilość wszczętych postępowań w poszczególnych miesiącach roku, to widać wyraźnie wzrost w miesiącach letnich, w niektórych latach nawet o kilkadziesiąt procent, w stosunku do pozostałych miesięcy. Wykrywalność przestępstw na tle seksualnym jest dosyć wysoka, w ubiegłym roku wyniosła 82,6%. Zarzuty popełnienia przestępstwa przedstawiono 852 dorosłym oraz 98 nieletnim, przy czym największą grupę wśród podejrzanych stanowią bezrobotni (406 osób).

REKLAMA

Miejmy jednak na uwadze, że wyniki te oparte są wyłącznie na podstawie zgłoszonych przestępstw. W Polsce gwałt ściga się dopiero wówczas, gdy ofiara złoży o to wniosek. Policja szacuje, że codziennie gwałconych może być nawet 200 kobiet, z czego notowanych jest zaledwie 5 przypadków.

Miejsca w których należy zachować szczególną ostrożność

REKLAMA

Najwięcej gwałtów odnotowuje się w miastach, bo aż 72%. Do tego rodzaju przestępstw paradoksalnie najczęściej dochodzi w mieszkaniach i domach, a sprawcami zwykle są osoby bliskie i znane ofiarom. Pozostałe miejsca to przede wszystkim ulice, parki, skwery, lasy i samochody. Nie obowiązują tu żadne reguły ani zależności, praktycznie każda kobieta może stać się ofiarą gwałtu, dlatego też Komenda Główna Policji zamieściła na stronie internetowej obszerne porady, mające pomóc w zadbaniu o bezpieczeństwo potencjalnych ofiar.

Należą do nich między innymi: informowanie bliskich i zaufanych osób o przewidywanym wyjściu i powrocie, poruszania się drogami dobrze oświetlonymi i uczęszczanymi przez innych przechodniów, unikania jazdy z nieznajomymi. Wiele z tych zasad dotyczy zachowania ostrożności na spotkaniach, imprezach czy klubach, gdzie szczególną uwagę należy zwrócić na niebezpieczeństwo zażycia „pigułki gwałtu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Formy popełnienia przestępstwa

Wakacyjna zabawa z dozą zdrowego rozsądku

„Pigułka gwałtu” jest substancją psychoaktywną, która w czystej formie to bezbarwna ciecz, nie posiadająca smaku i zapachu a jej spożycie wywołuje kilkugodzinną amnezję. W Polsce występuje coraz częściej, już nie tylko w klubach i dyskotekach, ale może nam być również podana przez nieznajomego w pociągu, autobusie czy na plaży. Odnalezienie sprawcy gwałtu, który podał ofierze pigułkę jest bardzo trudne, nie tylko zważając na utratę świadomości ofiary, która zwykle nic nie pamięta, ale również na fakt iż substancja ta przestaje być wykrywalna już po ośmiu godzinach od jej zażycia. Zwykle kiedy ofiara zorientuje się co się stało, jest już za późno na zebranie wymaganych podczas śledztwa dowodów, co znacznie utrudnia dalsze postępowanie dowodowe.

Zobacz również serwis: Prawa ofiary przestępstwa

W celu uniknięcia zażycia pigułki gwałtu Policja namawia do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto kilka z nich:

- nie przyjmuj napojów i poczęstunków od nieznanych osób

- unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach lub w towarzystwie nieznanych osób

- nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba; unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami; pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na Twoich oczach; obserwuj, jak napój jest przyrządzany

- nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę; jeżeli stwierdzisz, że Twój napój wygląda lub smakuje inaczej – nie ryzykuj, nie pij go

- jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie.

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA