Skutki procesowe śmierci pełnomocnika
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W takim wypadku postępowanie może toczyć się dalej dopiero po osobistym zawiadomieniu mocodawcy. Pełnomocnictwo gaśnie również w razie utraty przez pełnomocnika zdolności procesowej albo postulacyjnej. Jeśli strona o śmierci swojego pełnomocnika dowiedziała się dopiero w trakcie rozprawy sądowej - jest to również podstawa do odroczenia terminu rozprawy i umożliwienie stronie bądź to ustanowienia nowego pełnomocnika, bądź osobiste przygotowanie się do rozprawy.
REKLAMA
Skreślenie adwokata z listy adwokatów powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa na skutek utraty kwalifikacji, chyba że skreślony z listy adwokat może być - w myśl art. 87 § 1 - pełnomocnikiem z innego tytułu (np. pokrewieństwa czy stałej umowy zlecenia). Taki sam skutek następuje w wypadku skreślenia radcy prawnego z listy radców prawnych. Jeśli pełnomocnik udzielił pełnomocnictwa substytucyjnego – wygasa również ono, bowiem z chwilą śmierci głównego pełnomocnika wygasło pełnomocnictwo.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Strona, która w wyniku śmierci lub skreślenia z listy pełnomocnika może jednak liczyć na pomoc ze strony samorządu adwokackiego lub radcowskiego. Dziekan wyznacza z urzędu zastępcę adwokata nie mającego czasowo lub trwale możliwości wykonywania zawodu, jak również w wypadku skreślenia z listy adwokatów. Decyzja dziekana stanowi upoważnienie dla wskazanego adwokata do prowadzenia spraw i powinna mieć formę pisemną.
Zobacz również serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat