Kto może skorzystać z pomocy pełnomocnika
Podmioty mogące korzystać z pomocy prawnej pełnomocnika to:
1. strony nie będące oskarżonym, pokrzywdzony w postępowaniu przygotowawczym oraz przed sądem, gdy działa w roli oskarżyciela (posiłkowego lub prywatnego) albo powoda cywilnego,
2. osoby nie będące stronami, w tym osoba, co do której prokurator wnosi o zobowiązanie jej do zwrotu korzyści Skarbowi Państwa uzyskanej z przestępstwa sprawcy,
3. pokrzywdzony, gdy nie działa przed sądem jako strona,
4. zatrzymany (nie będący podejrzanym) dla złożenia zażalenia i dochodzenia odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie,
5. osoba wysuwająca roszczenia do zajętego przedmiotu, czy od której odebrano rzecz.
Pełnomocnik
Pełnomocnik jest to osoba fizyczna mająca pełnomocnictwo do działania w imieniu i na rzecz innej osoby fizycznej i prawnej. Od pełnomocnika wymagane jest posiadanie zdolności do czynności prawnych.
Pełnomocnikiem w znaczeniu prawa procesowego jest osoba, która składa lub odbiera oświadczenie procesowe w imieniu strony procesowej, w jej interesie i ze skutkami procesowymi bezpośrednio dla niej.
W wyniku nowelizacji kodeksu postępowania karnego istnieje możliwość ustanowienia w charakterze pełnomocnika w procesie karnym nie tylko adwokata, ale również radcę prawnego.
Adwokat i radca prawny zobowiązani są do zachowania tajemnicy w odniesieniu do tego, o czym dowiedzieli się udzielając porady prawnej.
Zobacz również: Tajemnica adwokacka
Radca prawny
Radca prawny może być pełnomocnikiem podmiotu, któremu przysługuje status pokrzywdzonego, bez ograniczenia rodzajowego tego podmiotu (osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, instytucje państwowe, samorządowe lub społeczne).
Radca prawny jest uprawniony do podejmowania wszelkich czynności procesowych, reprezentując pokrzywdzonego, występującego w postępowaniu karnym w charakterze oskarżyciela prywatnego, posiłkowego ubocznego lub samoistnego.
Zobacz również: Czym adwokat różni się od radcy prawnego?
Akt oskarżenia
W razie powtórnego wydania przez prokuratora postanowienia o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania, pokrzywdzony może w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu wnieść akt oskarżenia do sądu. Akt oskarżenia wniesiony przez pokrzywdzonego powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata i co ważne może być również podpisany przez radcę prawnego.