Pełnomocnictwo procesowe strony zwolnionej od kosztów sądowych powstaje z chwilą prawomocności postanowienia o ustanowieniu dla niej adwokata lub radcy prawnego; jednakże do czasu wyznaczenia przez radę adwokacką lub okręgową izbę radców prawnych konkretnego adwokata (radcy prawnego) ma ono charakter blankietowy.
Wypowiedzenie pełnomocnictwa
Dopuszczalne jest wypowiedzenie pełnomocnictwa ustanowionego z urzędu, ale dokonać tego może tylko mocodawca. Adwokata (radcę prawnego) wyznaczonego dla strony z urzędu zwolnić od udzielania stronie pomocy może tylko organ samorządu adwokackiego (radcowskiego), który go wyznaczył, adwokat (radca prawny) nie może więc uchylić się od obowiązku zastępowania strony w procesie przez wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego.
Zobacz również serwis: Kodeks karny
Odmowa udzielenia pomocy
Natomiast adwokat, zgodnie z art. 28 ustawy o adwokaturze, może odmówić udzielenia pomocy prawnej tylko z ważnych powodów, o których informuje zainteresowanego. Wątpliwości co do udzielenia lub odmowy udzielenia pomocy prawnej rozstrzyga okręgowa rada adwokacka, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki - dziekan. Adwokata wyznaczonego dla strony z urzędu zwolnić od udzielenia stronie pomocy prawnej może tylko organ samorządu adwokackiego, który go wyznaczył, adwokat więc nie może uchylić się od obowiązku zastępowania strony w procesie przez wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego.
Zobacz również serwis: Sprawy karne