REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie propozycje przygotowało MSWiA dla policjantów?

Strajk policjantów trwa w najlepsze - w ostatnim czasie protestujący funkcjonariusze masowo udawali się na zwolnienia lekarskie. MSWiA pod przewodnictwem Joachima Brudzińskiego podtrzymuje wszystkie wcześniejsze propozycje. Rząd oferuje m.in. dodatkowe podwyżki, płatne w 100 proc. nadgodziny oraz wiele innych zmian.

Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop przez policjanta - niekonstytucyjne

W dniu 30 października 2018 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność zasad obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop przez policjantów. Trybunał w uzasadnieniu zaznaczył, że "obowiązujące zasady obliczania ekwiwalentu powodują, że policjanci za każdy dzień niewykorzystanego urlopu otrzymują tylko 73 proc. dziennego uposażenia, a więc nie jest to pełna rekompensata poniesionej straty".

Zmiany w odpowiedzialności karnej przedsiębiorców

Nadchodzą duże zmiany w zakresie odpowiedzialności karnej nieuczciwych przedsiębiorców. Do sztandarowych założeń projektu Ministerstwa Sprawiedliwości należy uniezależnienie kary pieniężnej od przychodu osiąganego przez firmę oraz wprowadzenie założenia, że do wytoczenia sprawy wystarczyć powinno prokuratorskie ustalenie do popełnienia przestępstwa.

Łapówkarstwo wielkich rozmiarów zbrodnią?

Nowelizacja Kodeksu karnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje, iż łapówkarstwo wielkich rozmiarów będzie zbrodnią. Za przyjęcie korzyści majątkowej o wartości powyżej miliona złotych ma grozić 20 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Ugoda z prokuratorem, czyli skazanie bez rozprawy. Kiedy jest to możliwe?

Obecność w postępowaniu karnym możliwości ugodowego jego zakończenia jest obecnie zjawiskiem powszechnym w procedurach karnych wielu krajów. Pierwowzorem skazania bez rozprawy, jakie funkcjonuje od 1997 r. w prawie polskim była instytucja patteggiamento, istniejąca od 1981 roku we Włoszech.

Przestępstwa przetargowe i metody ich wykrywania

Jakie są podstawowe przestępstwa, związane z procedurą udzielania zamówień publicznych, przewidziane w polskim kodeksie karnym? I jakich metod używa się w celu wykrycia tych przestępstw?

Co grozi za handel dopalaczami i ich posiadanie po zmianie przepisów?

Sejm przegłosował nowelizację ustawy: o przeciwdziałaniu narkomanii oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nowe przepisy sprawiają, że dopalacze będą traktowane przez prawo na równi z narkotykami, co oznacza, że handel, produkcja oraz dystrybucja tych substancji będzie karana tak samo jak w przypadku narkotyków czyli bardzo surowo.

Nigeryjski przekręt - czym jest i jak nie dać się nabrać?

Mówiąc o cyberprzestępczości nie sposób nie wspomnieć o tzw. nigeryjskim przekręcie, jednym z przestępstw, które cyberoszuści upodobali sobie najbardziej i które (nawet dzisiaj) przynosi im spore zyski. Czym jest nigeryjski przekręt, dlaczego wciąż tak wiele osób nabiera się na to oszustwo i jak się przed nim bronić?

REKLAMA

Jak doręczane są przesyłki w postępowaniu karnym?

W postępowaniu karnym generalną zasadą jest doręczanie pism adresatowi osobiście. Za doręczenie przesyłek odpowiada poczta, inny niż poczta podmiot trudniący się doręczaniem korespondencji, pracownik organu wysyłającego lub Policja. Co jednak w sytuacji, gdy adresata nie ma w mieszkaniu?

Obrona z urzędu w postępowaniu karnym

Oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Jak zatem wygląda wykazanie tych okoliczności i wnioskowanie o ustanowienie obrońcy z urzędu?

Uporczywe nękanie oraz kradzież tożsamości podlegają wysokiej sankcji

Stalking pozostaje szczególnie istotnym przestępstwem popełnianym z wykorzystaniem Internetu. To właśnie bowiem Internet stwarza ogromne spectrum możliwości w przedmiocie uporczywego nękania poszczególnych osób czy też podszywania się pod daną osobę. Kiedy możemy mówić o stalkingu lub kradzieży tożsamości? Jakie kary grożą za takie zachowania?

Jak uniknąć kary za błędnie wypełniony PIT?

Jakie czynności podatnika pozwolą mu uniknąć kary za błędnie popełniony PIT? Czy złożenie deklaracji przez Internet pozwala uniknąć pomyłek?

Adwokat może pełnić funkcję IOD

Naczelna Rada Adwokacka stoi na stanowisku, iż wykonywanie zawodu adwokata nie wyklucza jednoczesnego pełnienia funkcji inspektora ochrony danych (IOD). Przepisy RODO gwarantują bowiem IOD niezależność.

Dlaczego w Polsce skazuje się osoby niewinne? Sprawa Tomasza Komendy

Sprawa Tomasza Komendy, który spędził w więzieniu 18 lat mimo, że był niewinny, wstrząsnęła opinią publiczną. Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do tej sprawy jednocześnie wskazując dziewięć najczęstszych pomyłek sądowych, które mogą przyczynić się do skazania niewinnych osób.

Podwyżki dla policjantów, strażaków i innych - 2018/2019 r.

Od 1 maja 2018 r. wzrosną wynagrodzenia policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy SOP (dawny BOR). W maju podwyżka obejmie najmniej zarabiających i nowo przyjętych funkcjonariuszy (ok 110 tys. funkcjonariuszy). Od 1 stycznia 2019 r. zaplanowano podwyżki dla wszystkich funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych służb.

Kary za znęcanie się nad zwierzętami - zmiany w 2018 r.

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami przewiduje podpisana przez Prezydenta ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny. Dotychczas obowiązujące kary uznano za rażące nadmierną łagodnością.

Rząd wypowiada wojnę mafii lekowej - wielkie zmiany w prawie farmaceutycznym

Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym opracowało projekt nowelizacji przepisów mających na celu ograniczenie nielegalnego handlu polskimi lekami. Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie kary do 10 lat więzienia za nielegalny handel lekami, kar pieniężnych za utrudnianie kontroli oraz znaczne zwiększenie uprawnień kontrolerów.

Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Tutaj znajdziesz przykładowy wzór pisemnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu.

List żelazny - jak wystąpić o jego wydanie?

List żelazny zapewnia oskarżonemu (podejrzanemu), przebywającemu za granicą, pozostawanie na wolności do czasu zakończenia toczącego się przeciw niemu postępowania karnego, pod warunkiem, że spełni określone przesłanki. Decyzja Sądu nie jest jednak obligatoryjna.

Zwolnienie z tajemnicy adwokackiej i radcowskiej

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża zaniepokojenie zbyt dużą łatwością w zwalnianiu adwokatów i radców prawnych z tajemnicy zawodowej. Przepisy stanowią, że zwolnienie z tajemnicy adwokackiej i radcowskiej może mieć miejsce tylko gdy ,,jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu''. Eksperci wskazują na niedookreślony charakter zapisu o „dobru wymiaru sprawiedliwości”.

Wzór sprzeciwu od wyroku nakazowego

Wyrok nakazowy w postępowaniu karnym stanowi pewnego rodzaju propozycję kary składaną oskarżonemu przez sąd. Zarówno oskarżony jak i oskarżyciel mają prawo odrzucić propozycję sądu – służy temu sprzeciw od wyroku nakazowego. Wnosząc sprzeciw należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu odpowiednich terminów.

Sprzeciw od wyroku nakazowego

Wyrok nakazowy w postępowaniu karnym stanowi pewnego rodzaju propozycję kary składaną oskarżonemu przez sąd. Zarówno oskarżony jak i oskarżyciel mają prawo odrzucić propozycję sądu – służy temu sprzeciw od wyroku nakazowego. Wnosząc sprzeciw należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu odpowiednich terminów.

Kiedy można wyłączyć jawność rozprawy?

Jedną z naczelnych zasad prawa jest jawność rozpraw sądowych. Jak od każdej zasady i od tej są wyjątki. Kodeks postępowania karnego (kpk) określa w jakich okolicznościach możliwe jest wyłączenie jawności rozprawy karnej.

Udział organizacji społecznej w postępowaniu karnym

Kodeks postępowania karnego dopuszcza udział w postępowaniu karnym czynnika społecznego w postaci organizacji społecznej. Organizacja społeczna może wziąć udział w postępowaniu karnym, jeżeli zachodzi potrzeba ochrony interesu społecznego lub interesu indywidualnego, objętego zadaniami statutowymi tej organizacji, w szczególności ochrony wolności i praw człowieka.       

Wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu - co później?

Policja złapała Cię na jeździe po pijanemu, zostało tobie zatrzymane prawo jazdy oraz wszczęto postępowanie przygotowawcze o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 kodeksu karnego. Na rozprawie zostałeś przesłuchany, uważasz jednak, ze zostałeś bezpodstawnie oskarżony. Sąd nie dał jednak wiary twoim zapewnieniom i uznał Ciebie jako winnego popełnienia przestępstwa. Została tobie wymierzona kara grzywny oraz m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata. Co w takiej sytuacji tobie pozostaje? W niniejszym artykule postaram się tobie udzielić odpowiedzi na niniejsze pytanie. Zapraszam.

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?

Zaświadczenie o niekaralności jest niezbędnym dokumentem wymaganym przez pracodawcę przy rekrutacji na stanowisko, na które ustawa wymaga niekaralności. Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać przez Internet, w punkcie informacyjnym lub listownie.

Oskarżyciel posiłkowy jest stroną postępowania, a nie jego pełnomocnik

Sąd Najwyższy orzekł, że to oskarżyciel prywatny, a nie tylko jego pełnomocnik, musi być powiadomiony przez sąd o wezwaniu do usunięcia braków subsydiarnego aktu oskarżenia, aby rodziło ono skutki prawne. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich.

Europejski Nakaz Dochodzeniowy wchodzi w życie

Przepisy nowelizujące Kodeks postępowania karnego, a wprowadzające Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END) wchodzą w życie. Dzięki nowelizacji polskie sądy lub inne organy będą mogły zwrócić się z wnioskiem do innego państwa UE o przeprowadzenie dowodu, który znajduje się w tym państwie. Nowe przepisy umożliwią także państwom UE występowanie do Polski o przeprowadzenie dowodu znajdującego się w naszym kraju.

Przepadek zwierzęcia czyli kiedy sąd może ci je odebrać

Przepadek zwierzęcia to środek karny, który orzeka sąd obowiązkowo lub fakultatywnie w przypadku popełnienia niektórych przestępstw/wykroczeń. Wykonaniem przepadku zajmuje się organizacja społeczna, która może zwierzaka przekazać do schroniska, gospodarstwa rolnego czy też ogrodu zoologicznego.

SR: Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury

Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury – tak w dniu 30 stycznia 2018 r. stwierdził Sąd Rejonowy w Lublinie orzekając w sprawie 3 byłych policjantów winnych znęcania się nad dwójką zatrzymanych w izbie wytrzeźwień. Wyrok SR jest bardzo ważny bowiem jest to pierwszy raz kiedy sąd wyraźnie wskazał na to, że takie nielegalne zastosowanie paralizatora wobec zatrzymanego to tortury.

Spadek liczby przestępstw w 2017 r.

Komenda Główna Policji opublikowała raport podsumowujący rok 2017 pod kątem przestępczości kryminalnej i wykrywalności przestępstw. Z danych wynika, że z roku na rok poziom przestępczości w Polsce maleje przy jednoczesnym wzroście wykrywalności.

Nawet 5 lat więzienia za przekręcenie licznika

Ministerstwo Sprawiedliwości chce walczyć z oszustami przekręcającymi stan licznika. W resorcie sprawiedliwości powstał projekt, który zakłada nakładanie na oszustów kary nawet 5 lat więzienia za przekręcanie licznika. Nowelizacja wprowadza także opłaty za obowiązkowe badania liczników.

Zastępcza kara pozbawienia wolności za niezapłaconą grzywnę.

Zdarza się, że skazany na karę grzywny z różnych powodów jej nie wykonuje. Może to być związane z ciężką sytuacją finansową, brakiem lub utratą pracy w związku ze skazaniem, a zdarza się nawet, że skazani zwyczajnie o grzywnie zapominają lub oczekują do wszczęcia egzekucji komorniczej. Najdalej idącą konsekwencją nieuiszczenia orzeczonej prawomocnym wyrokiem kary grzywny może być jej zamiana przez sąd na karę pozbawienia wolności.

Nielegalne poszukiwanie zabytków to przestępstwo

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy modyfikujące karalność nielegalnego poszukiwania zabytków. Wraz z początkiem nowego roku poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków, bez pozwolenia albo wbrew jego warunkom jest przestępstwem, za które grozi nawet 2 lata więzienia. Legalność poszukiwania zabytków jest uzależniona od uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Konfiskata rozszerzona

Czym są przepadek i konfiskata rozszerzona? Jaka korzyść majątkowa może być uznana za pochodzącą z przestępstwa? Czy odpowiada tylko sprawca?

Wznowienie postępowania dyscyplinarnego przez funkcjonariusza

Funkcjonariusze uniewinnieni w postępowaniu karnym uzyskają możliwość wznowienia postępowania dyscyplinarnego w swojej sprawie - to główne założenie senackiego projektu zmieniającego przepisy. Przepisy umożliwią powrót do służby funkcjonariuszom zwolnionym za czyn mogący być zarówno przestępstwem jak i przewinieniem dyscyplinarnym, a następnie uniewinnionym w postępowaniu karnym.

Kamery na policyjnych mundurach są już obecne

Od dnia 18 grudnia 2017 r. na terenie Warszawy można spotkać pierwsze patrole policji wyposażone w kamery na mundurach. Jest to element programu pilotażowego, którego celem jest wyposażenie wszystkich patroli policji w całej Polsce w kamery.

Powstanie Rejestr Dokumentów Publicznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dokumentach publicznych. Nowe przepisy mają na celu stworzenie skuteczniejszego systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych m.in. dzięki utworzeniu Rejestru Dokumentów Publicznych, powołaniu Komisji do spraw dokumentów publicznych oraz rozwiązaniu problemu tzw. dokumentów kolekcjonerskich.

Co grozi za podrobienie podpisu?

Zjawisko podrabiania podpisów jest jeszcze w Polsce dość powszechne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podpisanie się za kogoś jest zabronione i może pociągać za sobą poważne konsekwencje, nawet jeżeli osoba, za którą się podpisujemy wyrazi na to zgodę. W skrajnych przypadkach za podrobienie podpisu idzie się do więzienia.

Zmiany w odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych

Ministerstwo Sprawiedliwości ze Zbigniewem Ziobro na czele zapowiada zmiany w odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych. Na międzynarodowej konferencji ,,Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych'', która odbyła się 16 listopada 2017 r., zapowiedziano m.in. likwidację warunku uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, wprowadzenie postępowania przygotowawczego, podniesienie wysokości kary pieniężnej, a także możliwość umorzenia postępowania w pewnych przypadkach.

Kary za dopalacze jak za narkotyki

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowych przepisów mających na celu ograniczenie obrotu dopalaczami, a także zjawiska ich zażywania. Jak wynika z projektowanych przepisów, za wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych grozić może nawet 5 lat pozbawienia wolności. Za samo posiadanie dopalaczy będzie można ,,dostać'' nawet 3 lata.

Akcja ,,Znicz 2017’’

Jak co roku przed 1 listopada rusza policyjna akcja ,,Znicz’’. W czasie jej trwania należy spodziewać się wzmożonych działań Policji ze względu na intensywniejszy ruch drogowy.  W tym roku akcja ,,Znicz 2017’’ zbiegnie się w czasie z akcją ,,NIE ZABIJAJ’’ prowadzoną wspólnie przez Policję, Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.  W tym okresie każdy uczestnik ruchu drogowego powinien zachować szczególną ostrożność.

Legalność aborcji w Polsce

Aborcja polega na działaniu, mającym na celu przerwanie ciąży. Wyróżniamy aborcję legalną, unormowaną prawnie oraz aborcję nielegalną.

Czym się różni kara aresztu od kary ograniczenie wolności?

W społeczeństwie bardzo często używa się zamiennie pojęcia aresztu i ograniczenia wolności. Wiele osób myśli, że areszt i ograniczenie wolności to jest to samo, co jest oczywiście błędnym przekonaniem. Główna różnica polega na tym, że tylko areszt prowadzi do odosobnienia sprawcy.

Instytucja świadka koronnego w Polsce

Instytucja świadka koronnego uregulowana jest w ustawie z dnia 25 czerwca 1997 r. o świadku koronnym. Najczęściej stosowana jest w sprawach o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w zorganizowanej grupie lub w sytuacji gdy istnieje związek mający znaczenie dla popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

Świadek incognito - art. 184 kpk

Świadek incognito może pojawić się w każdej sprawie, najczęściej z uwagi na rodzaj i przesłanki uzasadniające jego powołanie, będzie występował w sprawach o najpoważniejsze przestępstwa. Ustanowienie świadka incognito zależy czy istnieje obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach dla świadka lub dla osoby najbliższej, musi być uzasadniona.

Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem

W Dzienniku Ustaw z 22 sierpnia 2017 r. opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące rejestru pedofilów. Minister Sprawiedliwości określa w nim zasady udostępniania informacji z rejestru z dostępem ograniczonym oraz sposób założenia konta użytkownika.

W październiku 2017 r. powstanie rejestr pedofilów

W październiku 2017 r. zacznie funkcjonować zapowiadany wcześniej, rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Prace obecnie znajdują się na etapie gromadzenia danych pedofilów.

Przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi – analiza fałszowania pieniędzy art. 310 k.k.

W Polsce podobnie jak we wszystkich innych państwach europejskich, fałszowanie pieniędzy jest przez prawo zakazane. W polskim prawie karnym przestępstwo to jest określane jako zbrodnia. Prawnymi środkami płatniczymi są emitowane przez NBP znaki pieniężne Rzeczypospolitej Polskiej.

Kiedy piesi mogą przekraczać jezdnię poza przejściami dla pieszych?

Nie jest prawdą, że piesi przechodzący przez jezdnie poza przejściem dla pieszych zawsze popełnia wykroczenie. Piesi mogą przekraczać jezdnię poza przejściem dla nich przewidzianych m.in. gdy odległość od przejścia przekracza 100 m.

REKLAMA