REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Depresja w wieku emerytalnym coraz częstsza. Czy emeryt z depresją otrzyma dodatkowe świadczenia lub pomoc?

senior, emeryt
Depresja w wieku emerytalnym coraz częstsza. Czy emeryt z depresją otrzyma dodatkowe świadczenia lub pomoc?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Depresja w wieku emerytalnym coraz częstsza. Czy emeryt z depresją otrzyma dodatkowe świadczenia lub pomoc? Ekspertka wskazuje niepokojące objawy depresji oraz opowiada o tym, jak można pomóc seniorom. Na co może liczyć senior w kwestii pomocy dotyczącej zdrowia psychicznego?

Jednym z czynników, który może przyczynić się do wystąpienia epizodów depresyjnych jest przejście na emeryturę. Zdaniem Lucyny Kicińskiej, członkini prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz ambasadorki Generatora Innowacji Sieci Wsparcia 3, osoby przechodzące na emeryturę mogą doświadczać epizodów depresyjnych powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z zakończeniem aktywności zawodowej.

REKLAMA

Depresja w wieku emerytalnym coraz częstsza

REKLAMA

Kicińska wskazała, że osoby przechodząc na emeryturę mogą spotkać się z brakiem rutyny, brakiem celu, by wyjść z domu, coś zrobić. To właśnie prowadzić będzie do obniżenia samooceny. Brak aktywności i izolacja mogą w końcu spowodować, że świat będzie stawał się coraz bardziej przytłaczający, a człowiek może czuć się coraz bardziej niepasujący do niego – dodała. Zauważyła, że osobom, które przeszły na emeryturę mogą także towarzyszyć zaburzenia lękowe, a w późniejszym wieku mogą pojawić się także takie problemy jak np. demencja.

Podkreśliła, żeby zwracać uwagę na każdą zmianę w funkcjonowaniu osób, które przeszły na emeryturę. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, że osoby mierzące się z kryzysami w obszarze zdrowia psychicznego próbują się wycofywać i izolować z relacji i z kontaktów, czyli nie przychodzą na spotkania, nie wychodzą z domu, nie zapraszają do siebie, unikają rozmów, nie odbierają telefonów, są zdawkowe w kontakcie – zaznaczyła Kicińska. Dodała, że mogą także wycofywać się i porzucać swoje wcześniejsze aktywności i hobby, a jeśli już się czymś dzielą, to jest smutek, bezsilność i marazm. Wypowiedzi w takim tonie powinny nas zaalarmować – podkreśliła. Niepokojącym objawem, wskazującym i wpływającym na zaburzenia nastroju są także kłopoty ze snem, a także kłopoty w obszarze łaknienia – brak apetytu. Często bagatelizujemy wyżej wymienione objawy i staramy się im przypisać alternatywne wytłumaczenie jakim jest podeszły wiek. Przez takie myślenie możemy przegapić objawy depresji – zauważyła ekspertka.

 Pierwsze objawy depresji. Jak reagować?

REKLAMA

Zdaniem Kicińskiej, należy zastosować zasady pierwszej pomocy emocjonalnej. Dodała, że czasem sama rozmowa może wystarczyć, by przywrócić radość i chęć do życia. W przypadku, gdy okazane zrozumienie i wsparcie okaże się niewystarczające, może być wstępem do rozmowy o pomocy specjalistycznej. Stosowanie pierwszej pomocy emocjonalnej ekspertka zawarła w czterech „Z”. Pierwszym z nich jest ZAUWAŻ. Chodzi o to, by nie czekać na moment, gdy dana osoba sama przyjdzie z problemem. Drugim „Z” jest ZAPYTAJ. Warto rozpoznać jak długo trwa obecna sytuacja oraz na czym konkretnie polega. Trzecim „Z” jest ZAAKCEPTUJ. Chodzi o to, by osoba w kryzysie usłyszała, że akceptujemy to, jak ona w tej chwili funkcjonuje, bo jest to naturalne w tej sytuacji kryzysowej, w której się znalazła Czwartym „Z” jest ZAREAGUJ. Chodzi o to, by porozmawiać o tym, kto jeszcze mógłby pomóc w tej sytuacji, w tym o pomocy specjalistycznej.

Wspomniała także, że wszystkie osoby, które mają pomysły dotyczące rozwiązań mających wspomóc zapobieganie kryzysom emocjonalnym osób starszych, mogą zgłosić się do programu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 3”. Można tu zgłosić nieszablonowy pomysł na rozwiązania, zapobiegające depresji i pomagające radzić sobie z jej skutkami u osób starszych - dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy emeryt z depresją otrzyma dodatkowe świadczenia lub pomoc?

Każda osoba borykająca się z depresją lub kryzysem emocjonalnym może liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną, psychiatryczną i kryzysową.

Świadczenia psychologiczne w ramach NFZ

W wyszukiwarce znajdującej się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia można znaleźć pełną listę placówek, które oferują świadczenia psychologiczne w ramach NFZ. Warto także pamiętać, że niepokojące objawy można skonsultować u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Można także skorzystać z pomocy organizacji pacjentów współpracujących z NFZ w ramach Forum Organizacji Pacjentów.

 Zasiłek pielęgnacyjny

W przypadku, gdy dany senior nie radzi sobie z życiem, potrzebuje także wsparcia w codziennych czynnościach oraz opieki, warto pamiętać o zasiłku pielęgnacyjnym. Zasiłek ten wynosi 215,84 zł i przysługuje m.in. osobom, które ukończyły 75 lat. Przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Telefony zaufania

W przypadku, gdy dana osoba znajduje się w kryzysie emocjonalnym, warto rozważyć telefon zaufania. Poniżej prezentujemy trzy z nich. Wykaz bezpłatnych, czynnych całą dobę, 7 dni w tygodniu telefonów dla dorosłych:

  • 116 123             - Kryzysowy Telefon Zaufania, linia wsparcia dla osób dorosłych 
  • 800 70 22 22     - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
  • 511 200 200      - telefon dla osób dorosłych w kryzysie samobójczym
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA