Wczasy dla seniora z dofinansowaniem – czy jest taka możliwość? Polska emerytura wynosi średnio połowę przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Jak zatem myśleć o wakacjach, gdy większość emerytury przeznaczana jest na leki, rachunki i żywność. Z pomocą przychodzi tzw. dofinansowanie do wczasów. Jak można je uzyskać? Komu przysługuje?
- Wczasy rehabilitacyjne z dofinansowaniem
- Komu przysługuje dofinansowanie z PFRON
- Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON
- Wczasy dla seniorów z dopłatą z Unii Europejskiej
- Wczasy pod gruszą
Emeryci, których wysokość emerytury wyklucza możliwość wyjazdu na wypoczynek, mogą ubiegać się o wczasy z dofinansowaniem. Jest kilka opcji, z których może skorzystać senior, by móc cieszyć się wypoczynkiem. Mowa tutaj o: PFRON, dopłacie z UE i tzw. wczasach pod gruszą.
Wczasy rehabilitacyjne z dofinansowaniem
Turnusy rehabilitacyjne tworzone są dla zorganizowanych grup o podobnych potrzebach zdrowotnych. Na minimum dwa tygodnie wyjeżdżają oni do ośrodków przygotowanych pod kątem leczniczym oraz rehabilitacyjnym. Turnusy organizowane są w spokojnych i urokliwych miejscach, pozwalających dodatkowo na relaks i regenerację. W trakcie wypoczynku zostaje opracowany program rehabilitacyjny dla uczestników – seniorzy zostają objęci specjalistyczną opieką, a ćwiczenia dostosowane są do ich kondycji i stanu zdrowia. Wczasy lecznicze dla emerytów to nie tylko możliwość zadbania o stan fizyczny, ale także zachęta do budowania nowych kontaktów, samodzielnego funkcjonowania i rozwoju osobistego. Zaletą takich wczasów w odróżnieniu od zwykłych pobytów sanatoryjnych NFZ – jest pobudzenie aktywności społecznej, pracowanie w grupie co ma niebagatelny wpływ na poprawę stanu zdrowia i wpływa ponadto korzystnie na przebieg rehabilitacji.
Wyjazdy do sanatoriów bądź też specjalistycznych ośrodków wypoczynkowych dają możliwość otrzymania dofinansowania z PFRON – Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Komu przysługuje dofinansowanie z PFRON
Ten rodzaj dofinansowania nie przysługuje każdemu emerytowi. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznaje je tylko osobom:
- posiadającym orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności;
- częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, wydane przed ukończeniem 16 roku życia na podstawie odrębnych przepisów;
- spełniającym kryterium dochodowe, które za kwartał poprzedzający złożenie wniosku nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę w gospodarstwie domowym bądź 65 proc. w przypadku osoby samotnej. Po przekroczeniu tych kwot dofinansowanie proporcjonalnie zostanie pomniejszone.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON
Chcąc ubiegać się o dofinansowanie z PFRON, senior powinien złożyć dokumenty w postaci wniosku o dofinansowanie turnusu, skierowania na turnus od lekarza pierwszego kontaktu, kopii orzeczenia o niepełnosprawności, jak i oświadczenia o wysokości dochodu w rodzinie. Do niedawna taki komplet dokumentów należało składać w jednostkach PCPR. Od stycznia 2022 roku jest to możliwe w formie online, dzięki nowoczesnej platformie SOW, którą oferuje PFRON.
Wniosek o rehabilitacyjne wczasy dla seniorów z dofinansowaniem jest rozpatrywany w ciągu 30 dni od jego złożenia. Po uzyskaniu pozytywnego rozpatrzenia wniosku uczestnik sam wybiera organizatora oraz miejsce, gdzie odbędzie rehabilitacje.
Wczasy dla seniorów z dopłatą z Unii Europejskiej
Inną możliwością pozyskania dofinansowania do wypoczynku jest dopłata z Unii Europejskiej – pozwoli ona na spędzenie aktywnie czasu nie tylko na terenie Polski, lecz także poza jej granicami, m.in. w Hiszpanii czy na Cyprze.
O wczasy dla seniorów z dopłatą z UE może starać się każda osoba po 55 roku życia. Dozwolone jest zabranie młodszej od siebie osoby, jako opiekuna. Dopłata może zagwarantować przelot, transfer z lotniska, kwaterunek w hotelu i opiekę polskiego rezydenta. Dobrze jest wpierw sprawdzić ile będzie wynosiła kwota za pobyt w wybranym kraju i jaka jest oferta na wczasy dla seniorów z dopłatą z UE, i wykorzystać ten moment, aby zgłosić wniosek o dofinansowanie.
Wczasy pod gruszą
Wczasy pod gruszą to dopłaty do urlopu wypoczynkowego, wypłacane przez pracodawcę po zapoznaniu się z indywidualną sytuacją materialną pracownika. W wysokości świadczenia decydują zarobki, sytuacja życiowa, rodzinna oraz materialna pracownika. Kwoty przeznaczone na wypoczynek pobierane są z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenia mogą być przyznawane emerytowanym byłym pracownikom i rencistom.
Według Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, do wypłacania świadczenia dopuszczone są firmy, które na dzień 1 stycznia zatrudniają, co najmniej 50 osób na etat. Chcąc otrzymać dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy zapoznać się z jego regulaminem, którego treść w każdym zakładzie pracy może być nieco inna.
Należy pamiętać, że wczasy pod gruszą nie należą do zwykłych świadczeń urlopowych i wymagają złożenia większej ilości dokumentów, niż tylko wniosek o urlop. Senior, który chciałby uzyskać dofinansowanie w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i ubiegać się o wczasy pod gruszą, powinien złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie w swojej firmie. W regulaminie zfśs znajdują się wytyczne do złożenia odpowiednich dokumentów, na podstawie których w późniejszym czasie pracodawca będzie przyznawał świadczenia. Podstawowym dokumentem do złożenia będzie oświadczenie o sytuacji materialnej – dochody swoje i członków rodziny. Niektóre firmy wymagają przedłożenia PIT-u za poprzedni rok. Przyznanie dofinansowania o wczasy pod gruszą zależy głównie od tego, jakie zapisy zostały określone wcześniej w regulaminie.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu