Refundacja leków dla osób starszych – co warto o niej wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Leki refundowane - jaka odpłatność?
Osoby, które posiadają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mogą kupować leki refundowane.
REKLAMA
Do otrzymania leku refundowanego niezbędna jest recepta. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie leki na receptę są lekami refundowanymi. Wykazy takich leków zawarte są w obwieszczeniach ministra zdrowia.
Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)
Leki objęte refundacją pacjent może nabywać:
1) bezpłatnie,
2) za odpłatnością ryczałtową,
3) za odpłatnością w wysokości 30% albo 50% ich limitu finansowania
– do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a wysokością limitu finansowania.
Wysokość opłaty ryczałtowej uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2019 r. kwota ryczałtu wynosi 11,30 zł.
W praktyce pacjent w aptece za lek refundowany może zapłacić więcej niż przykładowo 30% ceny leku. Wynika to z faktu, iż niektóre leki objęte są limitem finansowania. Zniżka lub ryczałt są naliczane tylko do wysokości tego limitu. Jeżeli cena przekroczy tę granicę, różnicę dopłaca pacjent.
Prawo do zakupu tańszego zamiennika
Aptekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku refundowanego.
Zamiennik to pojęcie potoczne. Chodzi o lek inny niż przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym.
Obowiązkiem farmaceuty jest wydanie takiego zamiennika, jeśli pacjent zdecyduje się na jego zakup.
Prawo do zakupu droższego zamiennika
Co ciekawe, pacjent ma również prawo do nabycia zamiennika leku refundowanego, którego cena jest wyższa niż leku przepisanego na recepcie. Może również nabyć zamiennik nieobjęty refundacją.
Przed wydaniem droższych lub nierefundowanych leków aptekarz musi jednak poinformować pacjenta o możliwości nabycia zamienników tańszych.
Inna dawka leku
Farmaceuta może wydać pacjentowi lek, którego dawka różni się od określonej na recepcie. Maksymalna różnica liczby dawek to 10%.
Otrzymanie zamienników nie zawsze możliwe
Nie zawsze możliwy jest zakup przez pacjenta zamiennika leku refundowanego. Lekarz może bowiem umieścić odpowiedni wpis (na recepcie elektronicznej) lub adnotację (na recepcie papierowej) o niemożności dokonania zamiany przepisanego leku.
Receptę na leki refundowane może wypisać również pielęgniarka lub położna.
Bezpłatne leki dla seniorów 75+
Prawo do bezpłatnych leków przysługuje pacjentom, którzy ukończyli 75 rok życia. Wykaz takich leków, podobnie jak w przypadku pozostałych leków refundowanych zawarty jest w wykazie ministra zdrowia.
REKLAMA
Aptekarz ma obowiązek poinformować takiego pacjenta o możliwości nabycia zamiennika, który znajduje się na liście leków bezpłatnych. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy na recepcie znajduje się informacja o niemożności dokonania zamiany danego leku.
Poza osobami po ukończeniu 75 roku życia istnieje kilka kategorii pacjentów uprzywilejowanych, którym przysługują określone bezpłatne leki. Możemy zaliczyć do nich inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, zasłużonych honorowych dawców krwi, zasłużonych honorowych dawców przeszczepu, żołnierzy, weteranów, uprawnionych pracowników i byłych pracowników zakładów produkujących wyroby zawierające azbest.
Podstawa prawna:
Polecamy serwis: Zdrowie seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat