Wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki
REKLAMA
REKLAMA
Wizyta domowa lekarza i pielęgniarki
Pacjent, który ze względu na swój stan zdrowia nie może być leczony w przychodni ma prawo do wizyty domowej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
REKLAMA
Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)
Świadczeniodawca udzielający świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zapewnia bowiem świadczeniobiorcom w kosztach własnej działalności, dostęp do:
1) opieki ambulatoryjnej w miejscu udzielania świadczeń;
2) opieki w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy, którego stan zdrowia uniemożliwia opiekę ambulatoryjną.
Stanowi o tym art. 13 ust. 2 ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.
Miejsce zamieszkania pacjent wskazuje w deklaracji wyboru lekarza prowadzącego.
Jeżeli lekarz przyjął taką deklarację pacjenta, to nie może odmówić wizyty z powodu odległości miejsca zamieszkania chorego od przychodni.
Jedynym kryterium jest tu stan zdrowia pacjenta. Oceny w tym zakresie dokonuje lekarz.
Wizyty domowe odbywają się w godzinach pracy przychodni, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach pomiędzy 8:00 a 18:00. W tych samych godzinach pacjent może skorzystać z wizyty domowej pielęgniarki.
Jeżeli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki POZ odbywa się w dniu zgłoszenia zgodnie z harmonogramem pracy przychodni.
W pozostałych przypadkach wizyta odbywa się w innym ustalonym z pacjentem terminie.
Chory nie musi dokonywać rezerwacji wizyty osobiście, może to zrobić również telefonicznie lub w tym celu skorzystać z pomocy innej osoby, która umówi wizytę w jego imieniu.
W jakich sytuacjach pacjenta może odwiedzić pielęgniarka? Przykładowo, może pobrać materiały do badań diagnostycznych, jeżeli ze względów uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta może to być zrealizowane wyłącznie w jego domu. Po pomoc pielęgniarki POZ warto się zwrócić również po wyjściu ze szpitala, gdy nadal konieczne są zmiany opatrunków czy wykonywanie zastrzyków.
Wizyty domowe w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Czy pacjent może skorzystać z wizyty domowej poza godzinami pracy przychodni?
REKLAMA
Pacjent ma prawo do wizyt domowych również w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. W przypadkach uzasadnionych medycznie wizyta lekarza może odbyć się w domu pacjenta.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna świadczona jest w dni powszednie pomiędzy godz. 18:00 a 8:00, a w niedzielę i święta całodobowo. Informacje o placówkach, które udzielają tego typu świadczeń można uzyskać m.in. w swojej przychodni, dlatego warto się tego dowiedzieć wcześniej.
Świadczenia gwarantowane nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanej w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy obejmują:
1) poradę lekarską udzielaną w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy;
2) świadczenia udzielane przez pielęgniarkę w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy, w tym świadczenia zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, wynikające z potrzeby zachowania ciągłości leczenia lub pielęgnacji;
3) świadczenia udzielane przez pielęgniarkę doraźnie, w związku z poradą lekarską.
Wizyty domowe nie obejmują sytuacji, w których następuje stan bezpośredniego zagrożenia życia.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2019 r., poz. 357)
Polecamy serwis: Zdrowie seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat