Refundacja leków 2012
REKLAMA
REKLAMA
Jednakowe ceny
Nowe przepisy wprowadzają na leki refundowane sztywne ceny i marże. Od wynegocjowanych cen leków marża wynosi 5 % urzędowej ceny zbytu (do podziału pomiędzy uczestników łańcucha hurtowego). Dla pacjentów oznacza to, iż apteki nie będą już mogły sprzedawać leków refundowanych „za jeden grosz” ani stosować innych rabatów, upustów i bonifikat.
REKLAMA
Informacje o zamiennikach
REKLAMA
Do przestrzegania cen określonych w wykazach leków refundowanych będą zobowiązywały apteki umowy zawierane z Narodowym Funduszem Zdrowia. NFZ nie będzie mógł odmówić zawarcia z apteką takiej umowy. W związku z kontraktem na aptece będą ciążyły dodatkowe obowiązki, przede wszystkim obowiązek zapewnienia pacjentowi dostępności do leków objętych refundacją.
Aptekarze będą mieli również obowiązek informowania o możliwości nabycia innego odpowiednika leku refundowanego, którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie. Apteka ma obowiązek zapewnić dostępność tego leku. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy lekarz dokonał adnotacji na recepcie, iż nie można dokonać zamiany na przepisany lek.
Informacje o zawarciu umowy z NFZ na wydawanie leków refundowanych oraz o możliwości nabycia tańszego odpowiednika powinny być zamieszczone w aptece w widocznym i łatwo dostępnym miejscu.
Recepty wystawione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy są realizowane na dotychczasowych zasadach.
Pobierz: Aktualny wykaz leków refundowanych (pdf)
Problem z receptą
Pacjenci mogą mieć problem z realizacją recepty, na której lekarz zamieścił pieczątkę "Refundacja do decyzji NFZ". Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, iż w takim przypadku recepta nadal pozostaje ważna. NFZ dokona zaś refundacji leków zrealizowanych na jej podstawie, zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków na dzień 1 stycznia 2012 r.
Zobacz również: Recepta z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ" jest ważna i uprawnia do refundacji
W przypadku odmowy wypisania przez lekarza recepty na lek objęty refundacją, pacjent może zgłosić się po pomoc do Rzecznika Praw Pacjenta.
Zobacz również: Odmowa wypisania recepty na lek refundowany - co robić?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat