Refundacja sprzętu ortopedycznego – dla kogo?
REKLAMA
REKLAMA
Wykaz refundowanych przedmiotów
Minister zdrowia w rozporządzeniu określił wykaz przedmiotów, przy zakupie których można ubiegać się o dofinansowanie z NFZ. W akcie doprecyzowane są przedmioty, limity dopłat oraz okres jaki musi upłynąć, żeby można było się starać o kolejny refundowany zakup. W rozporządzeniu określone są również limity cenowe. NFZ nie refunduje 100% kosztów jakie ponosi pacjent, jest to przeważnie 70% ceny. Różnica jest pokrywana przez pacjenta.
REKLAMA
Zlecenie na zakup
By uzyskać refundację należy złożyć druk zlecenia do właściwego oddziału NFZ. Taki formularz jest dostępny na stronach internetowych NFZ oraz w oddziałach funduszu.
Zobacz również: Za co płaci pacjent w szpitalu?
Zlecenie od lekarza
Do wystawienia zlecenia do kupna potrzebnych wyrobów medycznych uprawniony jest lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Rozróżniamy zlecenia terminowe i nieterminowe. Te pierwsze wystawiane są na przedmioty pomocnicze i zlecenia na nie jest ważne w ciągu 30 dni od dnia ich wystawienia.
Potwierdzenie zlecenia
Zlecenie wystawione przez lekarza musi zostać potwierdzone przez pacjenta w odpowiednim oddziale NFZ. Można tego dokonać za pośrednictwem poczty jak i osobiście. Fundusz wpisuje zlecenie do ewidencji i wydaje kartę zaopatrzenia. Podlega ona realizacji u świadczeniodawcy, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat