Jak zmienić lekarza rodzinnego?
REKLAMA
REKLAMA
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (dalej POZ), czyli po prostu lekarz rodzinny jest często pierwszą osobą do jakiej zwracamy się w przypadku problemów ze zdrowiem. Dlatego wybór odpowiedniej osoby do pełnienia tej funkcji, a także jej ewentualna zmiana , są niezwykle ważne.
REKLAMA
Zasadnicza procedura
Zmiana lekarza rodzinnego nie powinna nastręczać większych trudności. Oczywiście wybrać można tylko takiego lekarza, która pracuje w placówce która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
REKLAMA
Aby tego dokonać należy złożyć w przychodni odpowiednią deklarację. Są one dostępne w przychodniach, a także w Internecie, na stronach NFZ. Nie trzeba następnie potwierdzać wyboru w odpowiednim oddziale NFZ. W deklaracji należy podać między innymi własne dane osobowe, a także dane lekarza na którego się decydujemy.
Należy pamiętać, że możemy dokonać wyboru nie tylko lekarza, ale także pielęgniarki POZ i położnej POZ. Składając deklarację należy przedstawić dowód osobisty. Nie obowiązuje rejonizacja, a więc lekarz nie może odmówić zapisu, kiedy pacjent nie jest zameldowany w pobliżu placówki.
Zobacz również: Czy muszę wykupić wszystkie leki umieszczone na recepcie
Limit zmian w danym roku
W deklaracji musimy również wpisać, który raz w danym roku dokonujemy wyboru lekarza POZ. Jest to bardzo ważne, gdyż pacjent jest uprawniony, w jednym roku, do dwukrotnej, bezpłatnej zmiany lekarza rodzinnego. Za kolejne zmiany należy zapłacić 80 zł. Odpowiednią kwotę należy uiścić na konto oddziału wojewódzkiego NFZ.
Istnieją wyjątki od tej reguły, np. w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania, czy w przypadku kiedy lekarz nie świadczy już usług w ramach kontraktu z NFZ.
Wybór lekarza POZ w imieniu dziecka
W imieniu niepełnoletnich dzieci deklarację składają ich prawni opiekunowie. Z kolei noworodki do 6 miesiąca życia, nie posiadające numeru PESEL, mogą być zapisywane na podstawie dowodu ubezpieczenia rodzica czy innego prawnego opiekuna. Jednak gdy dziecko ukończy 6 miesiąc, deklaracja ta przestanie działać.
Wówczas rodzic musi, złożyć nową według standardowych procedur. Cała rodzina nie musi być zapisana do jednego lekarza POZ.
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat