Czy mogę zrealizować receptę w Belgii?
REKLAMA
REKLAMA
Recepty wystawione w Polsce należy zrealizować w Polsce. W innych krajach może być problem z ich realizacją.
REKLAMA
Jak otrzymać receptę w Belgii
Przebywając w Belgii, możemy otrzymać receptę na miejscu. Uprawnionym do jej wystawienia jest każdy lekarz.
Jeżeli opłacamy składki na polski Narodowy Fundusz Zdrowia, to podróżując, mamy prawo do świadczeń medycznych na terenie Belgii.
Należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ), którą należy przedstawić przy wizycie lekarskiej.
W Belgii przed wizytą u lekarza należy uzyskać zaświadczenie o prawie do nieodpłatnej pomocy medycznej. W tym celu należy zarejestrować się w odpowiedniej instytucji ubezpieczeniowej.
Prawa do świadczeń medycznych na podstawie EKUZ nie uzyska osoba, która przybyła do innego państwa europejskiego, jeżeli celem podróży jest uzyskanie świadczeń medycznych za granicą.
Zobacz również: Można zwrócić tylko wadliwe leki
Zwrot kosztów zakupu leków
Za leki należy najpierw uiścić pełną opłatę. Dopiero później można ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów.
Można to zrobić na dwa sposoby:
1. będąc jeszcze w Belgii – o zwrot części poniesionych kosztów można ubiegać się w lokalnej kasie chorych. Należy dołączyć zaświadczenie wydane przez lekarza (Attestation de soins donnes/Getuigschrift voor verstrekte hulp), EKUZ, dowody zapłaty z aptek i kopie wszystkich recept. Kasa zwraca koszty pomniejszone o udział własny pacjenta:
- w przypadku porad lekarskich i leczenia stomatologicznego: 25% - 40%;
- za leki: 0%, 25%, 50%, 60%, 80% w zależności od rodzaju leku;
- za przepisaną receptę 2,00 EUR.
REKLAMA
2. po powrocie do Polski - we właściwym oddziale NFZ składamy wniosek o o zwrot kosztów leczenia, załączając zaświadczenie wydane przez lekarza (Attestation de soins donnes/Getuigschrift voor verstrekte hulp), EKUZ, dowody zapłaty z aptek i kopie wszystkich recept.
Dodatkowe informacje można uzyskać w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz na miejscu w biurach regionalnych Pomocniczej Kasy Chorych (Casse auxiliare d`assurance maladie- invalidité/ Hulpas voor Ziekteen Invaliditeitsverzekering) lub biurach lokalnych kas chorych (mutualité/ ziekenfonds), bądź w instytucji łącznikowej:
Institut National D'Assurance Maladie Invalidite (INAMI) / Rijksinstitutvoor Ziekte- en Invaliditeitsverzekering (RIZIV)
211 Ave de Tervuren, 1150 Brussels, Belgique
Tel. : 0032 2 739 71 11
Fax : 0032 2 739 72 91
www.riziv.fgov.be
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zobacz również serwis: Leki refundowane
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA