Jak uzyskać receptę w Niemczech

Redakcja
rozwiń więcej
Tylko pierwsza wizyta u lekarza w Niemczech jest odpłatna.
W Niemczech uprawnionym do wystawiania recepty jest lekarz, który ma podpisany kontrakt z kasą chorych.

Lekarzowi należy przedstawić dowód tożsamości oraz EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą należy zabrać ze sobą udając się w podróż za granicę. Kartę wystawia odpowiedni oddział NFZ).

Pacjent, który nie ma przy sobie karty EKUZ zostanie obciążony kosztami leczenia tak jak pacjent prywatny. Oznacza to, że poniesie pełną odpłatność za leki. Aby móc skorzystać z systemu dopłat, należy dostarczyć lekarzowi EKUZ do końca kwartału, w którym skorzystaliśmy z leczenia.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie specjalnego druku (druk 81). Zamieszczamy w nim informacje o czasie planowanego pobytu oraz składamy oświadczenie, iż nie przybyliśmy do Niemiec w celu leczenia.

Tylko pierwsza wizyta u lekarza jest odpłatna. Należy zatem zachować dowód opłaty i okazać go przy następnej wizycie, aby uniknąć niepotrzebnych opłat. Bezpłatna jest wizyta u lekarza specjalisty, jeżeli posiadamy skierowanie. W przypadku braku odpowiedniego skierowania za wizytę trzeba zapłacić (10 EUR).

Na podstawie EKUZ mamy prawo do świadczeń medycznych w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. O tym, czy nasze leczenie ma taki charakter, decyduje lekarz, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w danym państwie członkowskim UE.

Zobacz również: Zapomniałem recepty - czy otrzymam lek

Jak uzyskać zwrot kosztów za zakup leków

Poza wkładem własnym można uzyskać zwrot poniesionych kosztów zakupu leków. W tym celu po powrocie do Polski należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Należy mieć przy sobie recepty, rachunki oraz faktury.

Szczegółowych informacji udziela Narodowy Fundusz Zdrowia. Na miejscu uzyskamy informację w kasach chorych oraz w Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung Ausland (DVKA)
Pennefeldsweg 11 - 15
53177 Bonn, Deutschland,
Tel. 00 49 228 95 30-0 ,
Tel. 00 49 228 95 30-6 00
Adres internetowy: www.dvka.de

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Zobacz również serwis: Leki refundowane

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...