REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać receptę w Niemczech

Redakcja
Tylko pierwsza wizyta u lekarza w Niemczech jest odpłatna.
Tylko pierwsza wizyta u lekarza w Niemczech jest odpłatna.

REKLAMA

REKLAMA

W Niemczech uprawnionym do wystawiania recepty jest lekarz, który ma podpisany kontrakt z kasą chorych.

Lekarzowi należy przedstawić dowód tożsamości oraz EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą należy zabrać ze sobą udając się w podróż za granicę. Kartę wystawia odpowiedni oddział NFZ).

REKLAMA

Pacjent, który nie ma przy sobie karty EKUZ zostanie obciążony kosztami leczenia tak jak pacjent prywatny. Oznacza to, że poniesie pełną odpłatność za leki. Aby móc skorzystać z systemu dopłat, należy dostarczyć lekarzowi EKUZ do końca kwartału, w którym skorzystaliśmy z leczenia.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie specjalnego druku (druk 81). Zamieszczamy w nim informacje o czasie planowanego pobytu oraz składamy oświadczenie, iż nie przybyliśmy do Niemiec w celu leczenia.

REKLAMA

Tylko pierwsza wizyta u lekarza jest odpłatna. Należy zatem zachować dowód opłaty i okazać go przy następnej wizycie, aby uniknąć niepotrzebnych opłat. Bezpłatna jest wizyta u lekarza specjalisty, jeżeli posiadamy skierowanie. W przypadku braku odpowiedniego skierowania za wizytę trzeba zapłacić (10 EUR).

Na podstawie EKUZ mamy prawo do świadczeń medycznych w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. O tym, czy nasze leczenie ma taki charakter, decyduje lekarz, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w danym państwie członkowskim UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zapomniałem recepty - czy otrzymam lek

Jak uzyskać zwrot kosztów za zakup leków

Poza wkładem własnym można uzyskać zwrot poniesionych kosztów zakupu leków. W tym celu po powrocie do Polski należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Należy mieć przy sobie recepty, rachunki oraz faktury.

Szczegółowych informacji udziela Narodowy Fundusz Zdrowia. Na miejscu uzyskamy informację w kasach chorych oraz w Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung Ausland (DVKA)
Pennefeldsweg 11 - 15
53177 Bonn, Deutschland,
Tel. 00 49 228 95 30-0 ,
Tel. 00 49 228 95 30-6 00
Adres internetowy: www.dvka.de

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Zobacz również serwis: Leki refundowane

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

SN: Piotr 40% udziału w działce. Anna 60%. Piotr zasiedział udział Anny. Bo manifestował wszystkim, że działka jest jego

Zasiedzenie wtedy, gdy posiadacz działki (miał tylko ułamek jej własności) uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że Anna miała 60% udziałów w działce.

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

Ile wynosi świadczenie uzupełniające w 2025 roku? [PRZYKŁADY]

Świadczenie uzupełniające stanowi ważną formę wsparcia osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od maksymalnej wysokości świadczenia wzięła się jego potoczna nazwa, czyli 500 plus. Jednak w praktyce kwoty te mogą być niższe. Czy wzrosną w 2025 roku?

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Przegląd zmian w prawie 2025

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX. Tematem spotkania będzie przegląd zmian w prawie 2025. Spotkanie odbędzie się online w dniu 29.01.25 o godzinie 9:00.

Podatek od ogrodzenia w 2025 roku. MF stanowczo reaguje i zapewnia, że nie ma czego się bać. A jaka jest rzeczywistość? Sprawdź zasady

Podatek od nieruchomości został znowelizowany. Podatnicy długo czekali na te zmiany. Jednak 2025 rok przywitał ich w tym zakresie wieloma wątpliwościami Jedna z nich była związana z podatkiem od ogrodzeń.

SN: Czy można zasiedzieć cudzy dom? Albo mieszkanie? Sąd Najwyższy określił warunki dla takiego zasiedzenia

Jeżeli poprosiłeś o czasową opiekę nad domem (np. na czas wyjazdu za granicę), to nie grozi Ci zasiedzenie tej nieruchomości, ale pod kilkoma warunkami.

Pieniądze dla płatników ZUS. Można dostać duże dofinansowanie, ale trzeba mieć wkład własny. Wnioski od lutego 2025 roku

ZUS ogłosił konkurs dla płatników składek. Można dostać aż 300.000 zł dofinansowania, ale trzeba mieć wkład własny. Celem jest m.in. poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy. W regulaminie określono szereg warunków.

REKLAMA

Bezpłatne lub dofinansowane półkolonie dla dzieci i młodzieży [ferie zimowe 2025]. Sprawdź, gdzie można się zapisać

W wielu miastach i gminach w Polsce – w czasie tegorocznych ferii zimowych, w ramach akcji pn. „Zima w mieście” – samorządy organizują dofinansowane ze swojego budżetu półkolonie dla dzieci i młodzieży. W zależności od warunków rekrutacji w danym mieście lub gminie – dla niektórych dzieci udział w półkolonii jest całkowicie bezpłatny. Zapisy cały czas trwają.

TSUE może zmienić wynik Twojej sprawy – sprawdź, jak to działa!

Twoja sprawa wydaje się przegrana w świetle polskiego prawa? Pytanie prejudycjalne do TSUE może odwrócić jej losy! W 2023 roku polskie sądy złożyły rekordową liczbę takich wniosków. Dowiedz się, jak działa ten mechanizm i jak możesz go wykorzystać, by wpłynąć na przebieg postępowania sądowego.

REKLAMA