Terminy realizacji recept
REKLAMA
REKLAMA
Od 7 września 2019 r. obowiązują nowe terminy realizacji recept. Więcej informacji w artykule pt. Termin realizacji recepty po zmianach w 2019 r.
REKLAMA
Termin realizacji
Termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia, a w przypadku recept wystawionych na kolejne trzy miesięczne kuracje 30 dniowy termin realizacji jest liczony od naniesionej na recepcie daty realizacji, z zastrzeżeniem poniższych punktów:
- termin realizacji recepty na antybiotyki oraz recepty wystawionej w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia;
- termin realizacji recepty na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie może przekroczyć 120 dni od daty jej wystawienia;
- termin realizacji recepty na preparaty immunologiczne wytwarzane dla indywidualnego pacjenta nie może przekroczyć 90 dni od daty jej wystawienia.
Recepta po zrealizowaniu pozostaje w aptece. Jeżeli jest wydawana z kopią, w aptece pozostaje jej oryginał.
Leki refundowane dla osób korzystających ze świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji wydaje się po dołączeniu do recepty kopii dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń w ramach systemu koordynacji. Kopię tego dokumentu apteka składa w siedzibie właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego Funduszu, dwa razy w miesiącu, w następujących terminach:
- za okres od 1. do 15. dnia miesiąca - do pięciu dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego;
- za okres od 16. do ostatniego dnia miesiąca - do pięciu dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego.
Przechowywanie
Recepty przechowywane są w aptece w sposób uporządkowany, pogrupowane według daty realizacji recepty, w tym - według podmiotu obowiązanego do refundacji. Do celów kontroli przez Inspekcję Farmaceutyczną lub Fundusz recepty przechowywane są w aptece przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane.
Zobacz: Kryteria tworzenia wykazów leków refundowanych
Poprawki
Na recepcie mogą być dokonywane poprawki wyłącznie przez osobę wystawiającą receptę. Każda poprawka dokonywana na recepcie wymaga dodatkowego odciśnięcia pieczątki i podpisu tej osoby, umieszczonych przy poprawionej informacji. Na recepcie nie mogą być zamieszczane informacje niezwiązane z jej przeznaczeniem, w tym reklamy.
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat