REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozmawiać z seniorem o finansach?

Jak rozmawiać z seniorem o finansach?/Fot. Shutterstock
Jak rozmawiać z seniorem o finansach?/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa z seniorem o finansach może pomóc w uniknięciu problemów. Często osoby starsze nie mają możliwości odkładania większych sum pieniędzy. W przypadku niespodziewanych wydatków chętnie korzystają z kredytów czy pożyczek. W jaki sposób należy pomagać seniorom w podejmowaniu tego typu decyzji? Co w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia?

Jak dzieci i wnuki powinny rozmawiać z seniorami o finansach?

Chęć udzielenia pomocy finansowej najbliższym, konieczność pokrycia kosztów leczenia, remonty czy po prostu bieżące wydatki, to tylko kilka powodów zaciągania przez seniorów kredytów czy pożyczek. Ze względu na stałe miesięczne dochody, emeryci mają spore szanse na pozyskanie takich środków. O czym jednak należy pamiętać, by ten „zastrzyk gotówki” stanowił dla nich faktyczne wsparcie, a nie stał się źródłem kłopotów? Jak pomóc seniorom w rozwiązaniu przejściowych problemów ze spłatą zadłużenia?

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

REKLAMA

- Kredyty gotówkowe czy pożyczki w wielu sytuacjach pomagają w poprawie komfortu życia. Należy jednak pamiętać o najważniejszych zasadach korzystania z takich możliwości i to na każdym etapie – od momentu podjęcia decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, przez okres jego spłaty, a także w razie wystąpienie ewentualnych problemów z obsługą zadłużenia. Kluczowe jest zachowanie racjonalnego podejścia do problemu i chęć współpracy z instytucjami finansowymi, którym również zależy na spłacie – mówi mec. Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Eksperci Związku Przedsiębiorstw Finansowych zaangażowani w kampanię edukacyjną „Windykacja? Jasna Sprawa!” przygotowali kilka wskazówek mówiących o tym, w jaki sposób dzieci i wnuki powinny rozmawiać z seniorami o finansach.

Przestrzegajmy przed podpisywaniem umów bez czytania

REKLAMA

Decyzje finansowe zawsze wymagają zastanowienia i szczegółowej analizy swoich możliwości. Nie inaczej jest w przypadku seniorów. Wielu z nich może oczywiście doskonale zarządzać swoim budżetem, ale są też takie osoby, które gubią się w trudnym słownictwie wymaganym – przypomnijmy - przez przepisy prawne. Dlatego należy przestrzegać seniorów, aby nigdy nie podpisywali umów, których nie rozumieją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Skomplikowane nazewnictwo czy długie umowy, to wszystko może sprawić, że seniorzy zdecydują się nie do końca świadomie na kredyt, który w znaczny sposób obciąży ich budżet. Zaproponujmy im wspólne zapoznanie się z umową, poprośmy ich, by przemyśleli wszystkie za i przeciw. Dopiero po przeanalizowaniu warunków kredytu senior powinien podpisać umowę - tłumaczy mec. Czugan.

Zamiast kolejnej pożyczki, negocjacje w sprawie spłaty wcześniejszego zobowiązania

Przejściowe problemy w trakcie spłacania kredytu czy pożyczki, mogą przydarzyć się każdemu, nawet jeśli początkowo wydawało się, że rata nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Nieprzewidziane koszty, np. w postaci drogiego leczenia czy koniecznej rehabilitacji, mogą spowodować, że seniorzy nie będą w stanie zapłacić kolejnej raty kredytu

- Jeśli nasze niespłacone zadłużenie trafi do firmy windykacyjnej, to najlepszym wyjściem jest rozmowa, a nie unikanie kontaktu. Współpraca z firmą windykacyjną jest najlepszym sposobem na pozytywne wyjście z takiej sytuacji – dodaje Marcin Czugan.

Najlepszy prezent dla dziadków? Szczera rozmowa

Seniorzy zwykle nie chcą obarczać swoimi sprawami rodziny, jednak kłopoty finansowe często rzutują na ich życie. Rodzina powinna ze zrozumieniem podchodzić do ewentualnych problemów finansowych seniorów, którzy mogli popaść w trudności finansowe. Co możemy zrobić, gdy dowiemy się o zadłużeniu naszych bliskich - babci czy dziadka?

• Sprawdźmy zadłużenie i przygotujmy plan spłaty

Porozmawiajmy spokojnie i dowiedzmy się, jakie zobowiązania ciążą na seniorze. Najlepiej poprosić o przedstawienie umów, rachunków, itp. Warto zrobić listę wszystkich zobowiązań i terminów spłat, które są pilne.

• Podarujmy swój czas

Wyjaśnijmy mechanizmy, które doprowadziły do tej sytuacji, a także pokażmy konsekwencje podejmowanych decyzji związanych ze spłatą. Dziadkowie powinni wiedzieć, jak postępować i na co zwrócić uwagę.

• Negocjujmy dogodne raty

Jeśli wśród listów u dziadków zauważymy pismo z firmy windykacyjnej, to przekonajmy ich do kontaktu z jej doradcami. Możemy uczestniczyć w rozmowie, jeśli seniorzy wyrażą na to zgodę. Wyjaśnijmy dziadkom, że firmie windykacyjnej zależy na polubownym wyjaśnieniu sytuacji i przygotowaniu dogodnego planu spłaty. Zawsze można też negocjować warunki spłaty zadłużenia.

Podsumowanie

Sprawy finansowe w wielu rodzinach są tematem tabu. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy odpowiedzialni za naszych najbliższych. Tak, jak kiedyś dziadkowie poświęcali nam czas i dbali o nas, tak teraz my powinniśmy zadbać o to, żeby nie cierpieli z powodu problemów finansowych. Warto przeznaczyć czas, aby wyjaśnić bliskim najważniejsze mechanizmy, np. dotyczące spłaty kredytów i pożyczek konsumenckich i zaciągania zobowiązań finansowych. Seniorzy powinni mieć świadomość, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA