Z tych zniżek skorzystają emeryci w 2024 i 2025

emeryt senior / Z tych zniżek skorzystają emeryci w 2024 i 2025 / ShutterStock

Z tych zniżek skorzystają emeryci w 2024 i 2025. Komu przysługuje legitymacja emeryta-rencisty? Kiedy należy wymienić legitymację emeryta-rencisty? Z jakich ulg może skorzystać osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego?

Legitymacja emeryta-rencisty przyznawana jest osobom mającym ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Seniorzy, którzy uzyskali prawo do świadczeń po 1 stycznia 2023 r. otrzymują legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej - mLegitymację. Jest ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. W przypadku, gdy uprawniona osoba chciałaby otrzymać tradycyjną legitymację, może wystąpić w tej sprawie z wnioskiem do ZUS. Należy wypełnić wniosek ERL. Osoby, które nabyły prawo do świadczeń przed 1 stycznia 2023 r. także uzyskały dostęp do ich elektronicznych odpowiedników. Legitymacje emerytów i rencistów wydane przed 1 stycznia 2023 r. są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Kiedy należy wymienić legitymację i mLegitymację

Zgodnie z rozporządzeniem, legitymacja i mLegitymacja podlegają wymianie w przypadku zmiany imienia, nazwiska, numeru PESEL, rodzaju świadczenia, numeru oddziału NFZ emeryta lub rencisty, a także w przypadku upływu terminu ich ważności. Należy ją także wymienić w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia. Wymiana dokonywana jest na wniosek emeryta, rencisty, ich przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika. Wymiana mLegitymacji następuje przez udostępnienie zmienionych danych umożliwiające ich pobranie z wykorzystaniem usługi udostępnionej w aplikacji mObywatel w rozumieniu ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel.

Z tych zniżek skorzystają emeryci w 2024 i 2025

Po okazaniu legitymacji emeryta-rencisty, posiadaczowi tego dokumentu przysługuje szereg ulg i zniżek. Wśród nich, znajdują się m.in. zniżki na przejazdy, zwolnienie z abonamentu RTV, czy tańsze bilety do kina. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Zniżki dla posiadaczy legitymacji emeryta-rencisty w transporcie

Ulgi i zniżki dla seniorów powyżej 60. roku życia wynoszą od 10 proc. do 50 proc. w zależności od przewoźnika. Emeryci i renciści mogą skorzystać m.in. z dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku, na które przysługuje zniżka 37 proc., pociągiem dowolnego przewoźnika kolejowego po okazaniu legitymacji emeryta-rencisty. Ponadto, wielu przewoźników ma swoje zniżki dla seniorów. Przykładowo, Warszawska Kolej Dojazdowa oferuje seniorom 50 proc. zniżki na bilety jednorazowe oraz okresowe. Pociągi PKP Intercity oferują 30 proc. na jednorazowe przejazdy wszystkimi pociągami oraz 30 proc. na bilety okresowe (tylko w pociągach kategorii TLK oraz IC). A w pociągach POLREGIO, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25 proc., a okresowe – tańsze o 10 proc. (nie dotyczy biletów Kolei Dolnośląskich). W przypadku posiadania Karty Seniora Województwa Łódzkiego przejazdy pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej będą jeszcze tańsze.

Tańsze lub darmowe przejazdy komunikacją miejską dla posiadaczy legitymacji emeryta-rencisty

W dużych miastach, warto sprawdzić, czy emerytom i rencistom przysługuje zniżka na poruszanie się komunikacją miejską. Przykładowo, w Warszawie, osoby, które ukończyły 70 lat, jeżdżą komunikacją miejską za darmo, a emeryci i renciści do ukończenia 70 roku życia, którym uprawnienia nadał polski organ emerytalny lub rentowy mogą liczyć na zniżkę 50 proc. Należy jednak mieć przy sobie odpowiedni dokument, który potwierdzi prawo do zniżki.

Inne zniżki i ulgi dla posiadaczy legitymacji emeryta-rencisty

Seniorzy mogą także liczyć na zniżki zarówno w kinach, muzeach i teatrach, jak i w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach. Przy rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy emeryci i renciści mogą także skorzystać z ulgi na leki. To zaś pozwoli im odliczyć ponoszone w poprzednim roku wydatki na lekarstwa. Dodatkowo, seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, lub ukończyli 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, są zwolnieni z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...