Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów
REKLAMA
REKLAMA
Zniżki w komunikacji miejskiej Warszawy dla seniorów
Osoby starsze mają prawo do licznych zniżek i ulg. Dotyczy to również przemieszczania się komunikacją miejską. Zniżki na bilety ustalają władze poszczególnych miast. Zwykle korzystają z nich osoby od 60 roku życia wzwyż. Niektóre miejscowości osobom powyżej określonego wieku pozwalają podróżować za darmo. Warto przyjrzeć się jak wygląda to w największym mieście Polski.
REKLAMA
Zniżki dla emerytów i rencistów w Warszawie
W największym mieście Polski osoby posiadające status emeryta lub rencisty do 70 roku życia podróżują autobusami, tramwajami, metrem i SKM z 50% ulgą. Aby móc skorzystać z ulgi, należy posiadać imienną legitymację emeryta-rencisty, która potwierdza status emeryta albo rencisty. Jeśli senior nie posiada legitymacji, powinien przedstawić aktualny odcinek emerytury czy renty albo wyciąg bankowy. Ponadto, musi dysponować dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym jego tożsamość. Kwota świadczenia w powyższych pismach nie musi być czytelna.
Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)
Bilet Seniora
Warszawa udostępnia możliwość skorzystania z Biletu Seniora. To bilet ulgowy dla osób w wieku od 65 roku życia. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów od momentu skasowania do godziny 23:59 365. dnia terminu ważności lub 366. dnia terminu ważności o ile obejmuje dzień 29 lutego (w 2020 r. luty będzie liczył 29 dni). Bilet Seniora dotyczy wszystkich linii dziennych i nocnych w I i II strefie. Włączony jest to oferty "Wspólny bilet".
Darmowe przejazdy dla niektórych niepełnosprawnych
Osoby po 26 roku życia jeżdżą za darmo tylko jeśli mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji bądź niezdolność do samodzielnej egzystencji z powodu następujących chorób: choroba narządu wzroku – stopień znaczny bądź umiarkowany; upośledzenie umysłowe – stopień znaczny bądź umiarkowany, z I i II grupy inwalidzkiej; całościowe zaburzenie rozwojowe, zespół autystyczny – stopień znaczny bądź umiarkowany.
Ulgowe przejazdy dla niektórych niepełnosprawnych – 50%
Na ulgę 50% w przejazdach mogą liczyć osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy posiadają całkowitą niezdolność do pracy z powodu poniżej wymienionych chorób:
- choroby neurologiczne;
- upośledzenie narządu ruchu;
- schorzenia endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego;
- choroby układu oddechowego i krążenia;
- choroby układu moczowo-płciowego;
- choroby układu pokarmowego;
- choroby psychiczne;
- epilepsję;
- zaburzenia głosu, mowy i słuchu.
Bezpłatne bilety w Warszawie
Ponadto osobami starszymi, które mogą podróżować w stolicy bezpłatnie są:
- Uczestnicy Powstania Warszawskiego odznaczeni Warszawskim Krzyżem Powstańczym
- Odznaczeni medalem “Za Warszawę 1939-1945”
- Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę
- Honorowi dawcy krwi, którzy oddali bezpłatnie:
- 18 litrów krwi pełnej - w przypadku mężczyzn
- 15 litrów krwi pełnej - w przypadku kobiet
lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników - Zasłużeni dawcy przeszczepu
- Osoby, które ukończyły 70 rok życia
- Honorowi Obywatele Miasta Stołecznego Warszawy
- Pasażerowie, w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, tj. 22 września
- Wdowy i wdowcy po pracownikach zatrudnionych w Zarządzie Transportu Miejskiego lub u operatorów publicznego transportu zbiorowego działających na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego, zmarłych w wyniku wypadku przy pracy
- Emeryci i renciści, jeżeli bezpośrednio przed przejściem na emeryturę lub rentę byli zatrudnieni w Zarządzie Transportu Miejskiego, w Miejskich Zakładach Autobusowych Sp. z o.o., w Tramwajach Warszawskich Sp. z o.o., w Metrze Warszawskim Sp. z o.o. oraz Szybkiej Kolei Miejskiej Sp. z o.o., do dnia 31 grudnia 2019 r.
- Osoby, które nabyły status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych
- Osoby, które świadczyły pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.
- Osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych.
Darmowe bilety z ustaw
Co więcej, przepisy prawa powszechnie obowiązującego nakazują przyznanie darmowych biletów:
- Posłom i senatorom,
- Inwalidom wojennym i wojskowym oraz przewodnikom towarzyszącym inwalidzie wojennemu lub wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej,
- Cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.
Ulgowe bilety z ustaw - 50%
Prawo powszechnie obowiązujące nakazuje stosowanie ulgi 50% na przejazdy w komunikacji miejskiej dla:
- Kombatantów lub osób zajmujących się działalnością równorzędną z działalnością kombatancką oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
- Weteranów poszkodowanych pobierających rentę inwalidzką z tytułu urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa.
Więcej informacji o dokumentach wymaganych w celu uzyskania zniżki znajdziesz tutaj >>>
Podstawa prawna:
Uchwała nr XXXIII/828/2016 Rady m.st. Warszawy z 25 sierpnia 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat