PKP – zniżki dla seniora
REKLAMA
REKLAMA
Zniżki na przejazdy kolejowe dla seniorów
Ze względu na wiek życie codzienne staje się trudniejsze, rozwijają się choroby i w związku z tym zwiększają się wydatki na leki, rehabilitację czy opiekę. Zwykle z przejściem na emeryturę zmniejsza się także budżet domowy. W wyniku starzenia się społeczeństwa i rozwoju polityki senioralnej państwa polskiego, seniorzy mogą liczyć na coraz więcej uprawnień. Jednym z takich ułatwień niewątpliwie są zniżki na przejazdy komunikacją miejską i PKP. Funkcjonują dwa rodzaje zniżek: ustawowe i handlowe. Ustawowe to te, które przysługują na mocy ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Natomiast handlowe określają poszczególni przewoźnicy w celu zwiększenia atrakcyjności swojej oferty. Wahają się w granicach od 10 do 50%.
REKLAMA
Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)
Zniżki ustawowe – I rodzaj ulg
Zniżka 37%
REKLAMA
Emeryci i renciści mają prawo z mocy ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego do dwóch przejazdów w ciągu roku kalendarzowego ze zniżką 37% (dotyczy to także ich małżonków, na których pobierane są zasiłki rodzinne). Ulga 37% stosowana jest we wszystkich publicznych środkach zbiorowego transportu kolejowego w II klasie – pociągi osobowe, pośpieszne, ekspresowe. Aby z niej skorzystać, należy dysponować zaświadczeniem wydawanym np. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ „Solidarność”.
Z ulgi 37% skorzystają również osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji podróżujące na podstawie jednorazowego biletu w pociągach innych niż osobowe (czyli przyspieszonych lub ekspresowych). Natomiast osoby niewidome, jeśli nie są uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymają taką samą zniżkę, podróżując z biletem jednorazowym lub miesięcznym imiennym.
Zniżka 49%
Ulgę w wysokości 49% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych na podstawie biletów jednorazowych otrzymają osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, niebędące osobami niewidomymi.
Zniżka 51%
Natomiast o 51% tańsze bilety jednorazowe lub imienne miesięczne przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach innych niż osobowe kupią osoby niewidome uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji.
Zniżka 78%
Jeśli senior jest cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych uznaną za osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji, wówczas może korzystać ze zniżki 78%.
Zniżka 93%
Osoby niewidome uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, kupując bilety jednorazowe lub miesięczne imienne, zapłacą jedynie 7% pełnej ceny.
Zniżki handlowe – II rodzaj ulg
PKP Intercity
PKP Intercity przewiduje dwa rodzaje zniżek dla osób w wieku 60+. Na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii PKP Intercity I i II klasy przysługuje zniżka 30%. Należy pamiętać, że rabat ten jest ważny wyłącznie z dowodem tożsamości potwierdzającym wiek osoby uprawnionej. Szczegóły oferty znajdziesz tutaj.
Oprócz tego przysługuje także zniżka ustawowa w wysokości 37% dwa razy na rok.
Limit dwóch zniżek w roku wykorzysta się kupując bilet w jedną i drugą stronę (tam i z powrotem).
Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)
Najwyższą zniżkę handlową oferuje Warszawska Kolej Dojazdowa. Jest to ulga w wysokości 50%. Osobami uprawnionymi są: osoby, które ukończyły 60 lat - na podstawie biletów jednorazowych lub okresowych. Rabat ten dotyczy przejazdów pociągami WKD w dni robocze od poniedziałku do piątku oraz w soboty, niedziele i święta przez 24 godziny na dobę. Nie ma więc żadnych ograniczeń. Należy przedstawić dokument stwierdzający wiek seniora. Szczegóły znajdują się tutaj.
Koleje Mazowieckie (KM)
Koleje Mazowieckie ustalają dla osób w wieku 60+ zniżkę 35% (bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe).
Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA)
Posiadacze „Karty Seniora Województwa Łódzkiego” (osoby, które ukończyły 60 rok życia i są mieszkańcami województwa łódzkiego) w ramach oferty specjalnej mają możliwość zakupu biletów jednorazowych oraz miesięcznych z ulgą ok. 30% od opłat wg taryfy podstawowej.
Koleje Dolnośląskie (KD)
Koleje Dolnośląskie przewidują zniżkę 25% dla osób od 60 roku życia na przejazdy z biletem jednorazowym.
Koleje Małopolskie (KM)
Koleje Małopolskie posiadają ofertę specjalną „Bilet dla seniora”. Mogą z niej skorzystać osoby od 60 roku życia. Ceny biletów przy poszczególnych przejazdach określone są tutaj.
Koleje Wielkopolskie (KW)
Koleje Wielkopolskie oferują „Bilet 60+”. W przypadku biletów jednorazowych przysługuje ulga ulgą 25%. Przy biletach okresowych imiennych będzie to 10% zniżki.
SKM Warszawa
Warszawska Szybka Kolej Miejska przewiduje Bilet Seniora uprawniający do korzystania ze wszystkich linii dziennych i linii nocnych w strefie 1 i 2. Jest to bilet imienny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu całego roku kalendarzowego. Bilet kosztuje 50 zł. Po ukończeniu 70 roku życia przysługuje ulga w wysokości 100%.
Przewozy Regionalne (Polregio)
Oferta "Regio Senior" przyznaje osobom od 60 roku życia:
- 25% zniżki od taryfy podstawowej na bilety jednorazowe w dowolnych relacjach.
- 10% zniżki od taryfy podstawowej na bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne i kwartalne).
Na koniec należy zaznaczyć, że szczegółowe przepisy regulują zniżki kombatantów, inwalidów wojennych i weteranów, którym przysługują wyższe ulgi na przejazdy koleją.
Zobacz także: Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 295)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat