Coraz więcej seniorów korzysta z mLegitymacji. Jak ją aktywować?
REKLAMA
REKLAMA
Nowocześni seniorzy nie chcą plastiku
Współczesny senior jest mocno zelektronizowany i nie chce w portfelu nosić kolejnego kawałka plastiku. Dlatego już ponad 400 tys. emerytów i rencistów korzysta z zainstalowanej we własnym telefonie – mLegitymacji.
REKLAMA
REKLAMA
Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja. Klienci ZUS mogą się nią posługiwać aktywując wcześniej w aplikacji mObywatel. To bardzo wygodny sposób na to żeby każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze przy sobie.
-Prawie nikt nie wychodzi dzisiaj bez telefonu z domu a to oznacza, że elektroniczna legitymacja jest zawsze z naszym seniorem – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Z naszej legitymacji korzysta się tak samo jak z kart lojalnościowych w trakcie robienia zakupów dlatego seniorzy zostawiają plastik w domu w szufladzie – dodaje.
Jak aktywować mLegitymację?
Rzeczniczka wyjaśnia, że każdy nowy klient ZUS dostaje mLegitymację automatycznie, gdy tylko nabędzie prawo do emerytury lub renty.
REKLAMA
- Nie trzeba składać żadnych wniosków ani tym bardziej do nas przychodzić. Wystarczy aktywować swoją legitymację w ściągniętej na telefon aplikacji mObywatel i korzystać z przysługujących seniorom ulg pokazując emerycką legitymację na ekranie telefonu – dodaje Kowalska-Matis.
Jeśli wcześniej nie używaliśmy takiego cyfrowego portfela z dokumentami, to możemy aplikację pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”.
Mlegitymacja w telefonie jest bardzo wygodna. Dzięki zainstalowaniu jej na swoim urządzeniu świadczeniobiorca ZUS może w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.
Dla kogo formularz ERL?
Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.
Zobacz więcej: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat