REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co emeryci wydadzą trzynastki?

Na co emeryci wydadzą trzynastki?/Fot. Shutterstock
Na co emeryci wydadzą trzynastki?/Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

Wypłata trzynastej emerytury – na co wydadzą ją emeryci?

REKLAMA

Comiesięczne wydatki pochłaniają zdecydowaną większość dochodów emerytów. Sytuację finansową nieco poprawia jednak wypłata 13-tej emerytury. Zdaniem ekspertów, dodatkowy zastrzyk gotówki warto przeznaczyć np. na stworzenie tzw. „poduszki finansowej”.

REKLAMA

- Dodatkowe środki na koncie oczywiście ucieszą każdego. Zawsze znajdzie się jakiś konieczny zakup lub inny pilny wydatek, na który chcielibyśmy przeznaczyć otrzymane pieniądze. Zachęcamy jednak, by najpierw przeanalizować swoją sytuację finansową. Jeśli z jakiegoś względu mamy zadłużenie, to warto zastanowić się, czy nie przeznaczyć trzynastą emeryturę - lub jej część – w pierwszej kolejności na jego uregulowanie. Jeżeli nasz comiesięczny budżet domowy zwykle jest nadwyrężony, odłóżmy środki na przyszłość - mówi Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych, organizacji realizującej kampanię Windykacja - jasna sprawa!

Na żywność, mieszkanie, ale i na pomoc bliskim

REKLAMA

Z danych GUS wynika, że większa część emerytury przeznaczana jest na pokrycie najpilniejszych wydatków. 28% pochłaniają zakupy żywnościowe, 21% koszty związane z użytkowaniem mieszkania, a 8% wyroby medyczne i farmaceutyczne. Chociaż w wielu przypadkach miesięczne dochody seniorów są niewielkie, to nie rezygnują oni także z pomocy innym, zwłaszcza rodzinie.

- Chęć pomocy bliskim jest także częstym powodem, dla którego emeryci decydują się na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. I choć w większości przypadków miesięczne koszty są tak dopasowane, by nie obciążać budżetów seniorów, to niestety zdarzają się sytuacje, przez które nie są oni w stanie spłacić kolejnej raty, np. przez nagłą chorobę i związane z nią wysokie koszty leczenia czy rehabilitacji. Wtedy też może pojawić się zadłużenie. Warto więc zawczasu pomyśleć o poduszce finansowej, by mimo trudnej sytuacji, na bieżąco móc spłacać wszelkie należności – dodaje Marcin Czugan.

Na co przeznaczyć trzynastą emeryturę?

Uregulowanie sytuacji finansowej poprzez spłacenie wszystkich zadłużeń czy odłożenie środków na „czarną godzinę” to dla wielu emerytów komfort, na który zwykle nie mogą sobie pozwolić. Dodatkowy zastrzyk gotówki warto więc przeznaczyć na zadbanie o swój budżet i zabezpieczenie się na wypadek niespodziewanych wydatków. W jaki sposób to zrobić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spłata zadłużenia – jeżeli przez trudną sytuację życiową popadliśmy w zadłużenie, to warto te ekstra środki przeznaczyć na ich uregulowanie. W tym celu skontaktujmy się z wierzycielem, by ustalić warunki spłaty. Jeśli dług przejęła firma windykacyjna, to zaproponujmy jednorazową większą wpłatę i poprośmy o rozłożenie na dogodne raty reszty zadłużenia. Okazanie chęci współpracy otworzy nam drogę do negocjacji z firmą windykacyjną.

Poduszka finansowa – jeżeli natomiast nie mamy żadnych zadłużeń, to warto pomyśleć o oszczędnościach. Nigdy nie wiemy, kiedy mogą pojawić się problemy finansowe, dlatego warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Posiadanie większej sumy pieniędzy na koncie nie tylko sprawi, że poczujemy się bezpiecznie, ale i zachęci do dokładania do niej kolejnych oszczędności w przyszłości.

Wydawanie dodatkowych pieniędzy, gdy ciążą na nas niespłacone zobowiązania, sprawia radość tylko chwilowo. Zadłużenie nie zniknie, może się wręcz powiększyć przez odsetki. Warto więc najpierw uregulować swoją sytuację finansową, by w pełni cieszyć się kolejnym zastrzykiem gotówki - choćby w postaci czternastej emerytury, którą emeryci otrzymają w drugiej połowie roku.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje: Nie tylko osoby niepełnosprawne. Ale i rodziny z dziećmi [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA