Emerytura tylko na konto od 2022 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Od kiedy emerytura tylko na konto?
Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.
REKLAMA
Będą jednak dotyczyły tylko świadczeń emerytalno-rentowych przyznawanych począwszy od 1 stycznia 2022 roku.
Oznacza to, iż seniorzy, którzy mieli przyznane świadczenia wcześniej, nadal będą mogli korzystać z doręczania świadczeń na przykład za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Ponadto, projekt przewiduje możliwość przekazywania świadczeń, które zostały przyznane po dniu 31 grudnia 2021 roku za pośrednictwem podmiotów prowadzących działalność w zakresie doręczania świadczeń w wyjątkowych sytuacjach, po uzyskaniu zgody ZUS.
Analogiczne rozwiązanie ma funkcjonować również w przypadku rent socjalnych.
Powyższe zmiany nie będą dotyczyły świadczeń krótkoterminowych takich jak przykładowo zasiłki chorobowe czy świadczenia rehabilitacyjne.
Emerytom i rencistom zamieszkałym za granicą świadczenia (krótkoterminowe i długoterminowe) mają być wypłacane w formie bezgotówkowej (chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej):
- na wskazany przez tę osobę rachunek płatniczy prowadzony w kraju lub wydany w jego kraju jego instrument płatniczy albo
- na wniosek tej osoby, na wskazany przez niego rachunek płatniczy prowadzony w kraju lub wydany w kraju instrument płatniczy osoby przez niego upoważnionej do odbioru świadczenia, zamieszkałej w kraju
Na wniosek emeryta lub rencisty zamieszkałego za granicą w państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub w państwie, z którym Rzeczpospolitą Polską łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych przewidująca transfer emerytur lub rent, przysługujące świadczenia mają być wypłacane w państwie zamieszkania, na rachunek bankowy tej osoby za granicą lub w innej formie wskazanej przez organ rentowy, w terminach, walucie i trybie ustalonych przez ten organ rentowy.
Czy emerytura obecnie wypłacane jest tylko na konto?
Obecnie obowiązujące przepisy przyznają emerytom i rencistom wybór w zakresie tego czy chcą otrzymać emeryturę przelewem czy od listonosza.
Wyboru seniorzy dokonują w momencie składania wniosku o świadczenie.
Jak zmienić sposób dostarczania emerytury?
W każdej chwili można dokonać zmiany sposobu odbioru świadczenia. W tym celu należy złożyć wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (formularz ZUS EZP).
Zgodnie ze statystykami ZUS obecnie najwyższy poziom ubankowienia dotyczy nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (97,6%), emerytur pomostowych (93,6%) oraz świadczeń i zasiłków przedemerytalnych (91,7%).
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat